Система йде у бій: виробники заполонили Україну новими комп'ютерами

Українці стали купувати більше комп'ютерів Українці стали купувати більше комп'ютерів

Українці знову почали активно купувати комп'ютери. У другому кварталі виробники завезли до країни у два рази більше комп'ютерів, ніж рік тому. Вони встигли розпродати "старий" товар, і, в зв'язку із відсутністю серйозних стрибків валютного курсу, очікували підвищений попит на новий. Прогнози частково підтвердилися: українці продовжують купувати комп'ютери, чим забезпечили зростання продажів. Крім того, зросли закупівлі комп'ютерів з боку держорганів. Експерти вважають, що ринок почав відновлюватися після дворічної кризи.

Наслідки паніки

У другому кварталі цього року продажі комп'ютерів в Україні зросли на 9% - до 241 тисячі штук. Про це свідчать дані аналітичної компанії Gfk Ukraine, надані РБК-Україна. Найбільш активно українці купували настільні комп'ютери (десктопи) і ноутбуки - їх сукупні продажі зросли майже на 19%: з 93 тисяч до 110 тисяч штук. Для українського ринку це хороший показник, оскільки протягом останнього року динаміка була від'ємною. Навіть у першому кварталі цього року падіння ринку становило 24%, а категорія планшетів просіла взагалі на 27%.

Злети і падіння продажів протягом останніх років не випадкові, і пов'язані із змінами курсу гривні. У другій половині 2014 року, у зв'язку із зупинкою кредитування населення та девальвацією національної валюти, відбулося різке зниження продажів. А на початку 2015 року, коли гривня прагнула до свого піку, люди почали скуповувати у паніці техніку, побоюючись подальшої девальвації. Наступний квартал пройшов у режимі економії, хоча національна валюта і почала зміцнюватися.

Як розповіла РБК-Україна старший експерт Gfk Ukraine - Валентина Печончік, у другому кварталі 2015 року продажі ноутбуків і десктопів були найнижчими за всю історію спостережень (починаючи з 2007 року). У 2016 році курс валют більш-менш стабілізувався, але доходи громадян особливо не виросли. Тому, в Gfk Ukraine вважають, що зростання продажів навряд чи можна однозначно пояснити зростанням купівельної спроможності. Швидше за все, мова йде про відкладений попит: українці перенесли частину запланованих торік покупок на цей. "Таким чином, зараз можна говорити тільки про початок відновлення ринку після критичного падіння протягом останніх двох років", - вважає Валентина Печончик.

Держава згадала про закупівлі

Відкладений попит утворився не тільки у громадян, але й у держави. У минулому році через брак коштів державні відомства звели закупівлі комп'ютерів до мінімуму. Зараз же вирішили надолужити згаяне.

За оцінками київського офісу аналітичної компанії IDC, у першому півріччі 2016 року бюджети державних компаній на закупівлю обладнання зросли удвічі. "Замовлення розміщують різні держструктури, включаючи оборонний комплекс. Великі кошти виділяються на IT у сфері освіти", - підкреслює аналітик IDC Надія Дорошенко.

Офіційний облік закупівель комп'ютерної техніки у державі ніхто не веде, а у системі Prozorro всі закупівлі з'явилися тільки в цьому році. Але активність держорганів підтверджують і виробники комп'ютерів. "Ми в компанії Dell спостерігаємо збільшення кількості запитів з боку державного сектору. Це пов'язано із відсутністю закупівель у минулі роки через важкі економічну і політичну ситуації, а також з утворенням деяких нових державних органів, які вимагають створення інфраструктури з нуля", - розповів РБК-Україна директор представництва компанії Dell в Україні Дмитро Грязнов.

Завдяки державним закупівлям, ще один великий виробник - компанія ASUS - планує збільшити поставки десктопів в кілька разів, особливо моноблочних комп'ютерів. "У своїх прогнозах ми базуємося на реальних продажах", - розповів РБК-Україна директор з розвитку бізнесу ASUS в Україні - Валерій Базиленко.

Крім держорганів, активізуються малий і середній бізнеси, сектор програмного забезпечення, харчової промисловості, нафтовидобувної, фармацевтичної, а також у країні практично в кожній галузі залишаються проекти, які демонструють хорошу динаміку розвитку. "Такі підприємства не нехтують інвестуванням в ІТ і раціонально підходять до цього процесу, і саме вони стають запорукою розвитку економіки і "двигуном" в галузях", - розповідає Грязнов.

Поставка із запасом

Виробники комп'ютерів почали завозити до країни більше техніки. За даними київського офісу аналітичної компанії IDC, в квітні-червні поставки комп'ютерів в Україну зросли відносно аналогічного періоду минулого року на 160,6% - до 220 тисяч пристроїв.

Як уточнює Валерій Базиленко, ринок відновлюється після затоварення в попередні роки. Коли в кінці 2014 року вдарила криза, на складах роздрібних продавців і дистриб'юторів утворився надлишок товару. Тобто, у 2015 рік всі виробники увійшли з величезними локальними складами. "Якщо в нормальній ситуації на складі знаходиться товару для шести-восьми тижнів продажів, то в той час склади були заповнені товаром в обсягах до півроку, і їх треба було звільняти", - розповідає Базиленко. Щоб якимось чином виправити ситуацію, довелося скорочувати імпорт нової продукції до країни. На ринок поставлялося менше новинок техніки. "Відвантаження товару до країни різко зупинилися, але на ринку тривали продажу наявних запасів", - згадує Базиленко.

У другому кварталі 2016 року всі вендори призвели обсяги складів до норми, тобто у відповідність до поточних продажів, і відновили свої поставки в Україну. Крім того, вони врахували відкладений попит і наближення сезону back-to-school, коли школярі, студенти та їх батьки почали активно купувати приладдя для навчання. Тому постачання найбільш затребуваних серед учнів пристроїв - ноутбуків, нетбуків, ультрабуків - виросли на рекордні 331% - до 128 тисяч штук. "З точки зору функціоналу, компактності, співвідношення ціни і якості - найбільш оптимальним рішенням для школяра є ноутбук", - розповідає аналітик IDC Надія Дорошенко.

Корпоративний сегмент віддає перевагу десктопам, тому їх поставки в другому кварталі зросли на 69% - до 92 тисяч штук. Втім, зараз навіть в корпоративному сегменті з'явився фактор мобільності: все більше співробітників починає працювати віддалено і купує мобільні комп'ютери.

"Наші помірно оптимістичні прогнози, зроблені на початку року, підтверджуються, і це радує. Ринок комп'ютерної техніки зрушився з мертвої точки, пожвавився і показує порівняно хорошу динаміку в другому кварталі зважаючи сезону back-to-school", - розповідає Дмитро Грязнов. Хоча до показників 2014 року постачання ще не прийшли.

Як розповідає Базиленко, з другої половини 2016 року спостерігається зростання продажів і позитивна динаміка, якщо порівнювати місячні та тижневі продажу "рік до року". Але, враховуючи падіння продажів у першому кварталі, за прогнозами, цей рік може виявитися краще попереднього всього на 10%.

On Top