Швейцарія накопичує міжнародні валютні резерви, забезпечуючи курс франка
Заходи влади Швейцарії щодо стабілізації курсу франка привели до того, що центробанк країни з початку року збільшив міжнародні резерви більш ніж на 40%, вийшовши за цим показником на шосте місце у світі. Аналітики жартома говорять про "новий Китай", серйозно впливає на валютні ринки, і побоюються надмірного зростання частки євро в швейцарських резервах, що може створити проблеми при подальшій ескалації боргової кризи.
Національний банк Швейцарії ввів прив'язку курсу франка до євро на рівні 1,2 франка у вересні минулого року, після того як курси двох валют практично досягли паритету, і пообіцяв "необмежений" захист франка. У вівторок, коли центробанк оприлюднив звітність за другий квартал, стали ясні її масштаби.
Міжнародні резерви центробанку з початку року зросли більш ніж на 40%, до 365 млрд франків (375 млрд дол.), що вивело країну за цим показником з дев'ятого відразу на шосте місце. З розвинених країн більшу "скарбничку" має тільки Японія (1270 млрд дол.) Причому більша частина приросту резервів припала всього на два місяці - травень і червень, коли банк боровся з активним переказом коштів у франк на тлі ескалації боргової кризи в Європі.
Національний банк Швейцарії, за оцінками аналітиків, витрачає на скупку іноземної валюти по 3 млрд франків в день. Якщо так піде і далі, то вийти на перше місце за обсягом міжнародних резервів у світі, обігнавши Китай з його 3,24 трлн дол., Швейцарія зможе за чотири роки, підрахували аналітики RBC Capital Markets.
Втім, експерти вважають, що справа до цього не дійде. "Продовження цієї політики протягом декількох років може привести до того, що центробанк прийде до висновку, що гра не варта свічок, і відмовиться від оборони валютного кордону. В цьому випадку франк може досягти паритету з євро, а може, навіть стати дорожче єдиної валюти", - сказав валютний стратег Standard Chartered Стів Барроу. При цьому, незважаючи на всі зусилля швейцарського центробанку, національна валюта і далі торгувалася в небезпечній близькості від встановленого ліміту.
В результаті валютних інтервенцій у складі резервів Національного банку Швейцарії намітився значний перекіс. Частка євро зросла за другий квартал з 51 до 60%, на нього припадає вже 219 млрд франків. Банк продав лише третину євро, куплених протягом другого кварталу, підрахували аналітики Nomura. "Якщо вони захочуть продати євро, вони зможуть зробити це. Просто вони не хочуть нашкодити самому євро своїми діями. Якщо європейська валюта подешевшає ще більше, це тільки збільшить тиск на франк і Національний банк Швейцарії", - пояснив валютний стратег UBS Джеффрі Ю.
Експерти також відзначають, що в разі ескалації боргової кризи в Європі швейцарський центробанк ризикує зазнати серйозних збитків. "Втрати від ослаблення євро можуть виявитися не єдиним наслідком. По суті, центробанк проводить політику кількісного пом'якшення економіки, тільки використовує для цього не викуп активів, як ФРС і ЄЦБ, а скупку валюти. Такі заходи набагато складніше згорнути у випадку, наприклад, розгону інфляції. Може вийти абсурдна ситуація, коли Національному банку Швейцарії доведеться почати скуповувати франк", - не виключає Стів Барроу.
При цьому дії швейцарського центробанку вже починають впливати на міжнародний валютний ринок. Щоб хоч якось зрівноважити збільшення частки євро в своєму портфелі, він скуповував австралійський і канадський долари, а також шведську крону. Це сприяло тому, що валюта Швеції нещодавно досягла 12-річного максимуму до євро, а австралійська - історичних максимумів. "Швеції тепер доведеться проводити монетарну політику з урахуванням дій Національного банку Швейцарії", - зазначив Джеффрі Ю.
Нагадаємо, Швейцарія з самого початку боргової кризи бореться зі зміцненням франка, яке сприймається інвесторами як тиха гавань. У 2009-2010 рр. центробанк протягом 15 місяців скуповував з цією метою євро. Однак після ескалації кризи влітку минулого року, коли франк практично досяг паритету з єдиною європейською валютою, центробанк у вересні прив'язав його до євро, встановивши стелю на позначці в 1,2 франка за євро. Цей захід спочатку мав потрібний результат, проте після провальних грецьких виборів у травні швейцарська валюта знову підійшла впритул до критичної позначки. Наприкінці травня стало відомо, що Швейцарія вперше з 70-х років минулого століття може почати контролювати приплив капіталу в країну, щоб не допустити подальшого зміцнення національної валюти в разі виходу Греції із зони євро. Тоді ж голова швейцарського ЦБ Томас Йордан анонсував розробку екстрених заходів на випадок розпаду єврозони.