Шухевич в Раді: хто і навіщо намагався почати імпічмент президента
Вчора в парламенті повинен був з'явитися проект постанови про початок процедури імпічменту президента Петра Порошенка. Документ, з трибуни Верховної ради, спробував зачитати Юрій Шухевич, народний депутат від Радикальної партії Ляшка. Син головнокомандувача УПА планував зробити це проти волі своєї фракції та за підтримки Юлії Тимошенко.
Олегу Ляшку, за підтримки голови фракції "Народний фронт" Максима Бурбака та спікера Верховної ради Андрія Парубія, спочатку, вдалося зірвати виступ Шухевича, а потім і зовсім відрадити його закликати до відставки Петра Порошенка. Сама Юлія Тимошенко закликала до імпічменту не ризикнула, хоч і заявила, що Петро Порошенко заслужив на відставку.
В коаліції стверджують, що вчора їм вдалося перешкодити Тимошенко не тільки в парламенті, але і на вулиці. Правоохоронці не дали протестувальникам вкладникам банку "Михайлівський" і бійцям добробатов, яких також підтримує "Батьківщина" розбити намети на Майдані Незалежності.
Подробиці в матеріалі на РБК-Україна
Перерваний підхід
Вчора вранці Юлія Тимошенко не стала знімати в сесійній залі пальто. На своєму робочому місці вона терпляче чекала, коли з трибуни парламенту традиційно, по черзі, виступлять представники всіх фракцій і груп, щоб взяти слово останньою. Спікер Андрій Парубій наполегливо рекомендував лідеру "Батьківщини" виступити перед представником фракції "Народний фронт", але вона демонстративно від цього відмовилася.
Коли ж дійшла черга, Юлія Тимошенко несподівано надала свій час для виступу члену РПЛ Юрію Шухевичу. Депутату, який погано бачить, традиційно допомагає дійти до трибуни його помічник, але на цей раз Шухевича до трибуни супроводжував депутат від "Батьківщини" Сергій Євтушок. Біля трибуни до Шухевича швидко підбіг лідер його фракції Олег Ляшко і став відговорювати від виступу:
- Юрій Романович, ви від "Батьківщини" не можете виступати , - гарячкував Ляшко
- Я не від "Батьківщини" вона передала..., - відмахнувся Шухевич
- Так скажіть, що ви не від "Батьківщини", - наполягав Ляшко. Тим часом його заступник Андрій Лозовий з іншого боку трибуни від гріха подалі притримував руками мікрофони, не даючи Шухевичу виступити.
- Для чого ви даєте можливість розколювати фракцію? Я сказав, що підійду до вас після мого виступу, - не вгамовувався Ляшко
- Не підійшли, - сказав Шухевич.
- Я в 80 років вас привів у депутати з поваги до вас, я прошу поважати мене і не давати використовувати вас, шановну людину, у політичних маніпуляціях. Ви виступите від моєї фракції, - гнув своє Ляшко.
Після чого головний "радикал" звернувся вже до Тимошенко.
- Те, що ви робите, Юля, це нечесно. Я не виводжу ваших депутатів від нашої фракції, - сказав лідер РПЛ. Лідер "Батьківщини" у відповідь тільки посміхнувся.
До трибуни підбіг голова фракції НФ Максим Бурбак. Він запропонував Парубію оголосити перерву в роботі парламенту, і тут же написав відповідну заяву. Під документом оперативно підписався Ляшко.
Під час перерви фракція РПЛ, включаючи Юрія Шухевича, зібралася в кімнаті на першому поверсі парламенту. Там Олег Ляшко про щось довго говорив із сином головнокомандувача УПА на підвищених тонах.
Після перерви спікер все ж надав слово Шухевичу. Той повідомив, що виступає від об'єднання патріотичних сил України. Після чого плутано розповів, що в країні корупція, "реформи не йдуть" і "всіх зливають". При цьому він заявив, що в парламенті вже більше року лежить проект закону про вибори на Донбасі і він вимагає створити спеціальну слідчу комісію, правда, з якого саме питання, не уточнив. Після чого депутати спокійно перейшли до розгляду порядку денного.
Люди з "Айдара"
Тим часом історія дивної ранкової поведінки Тимошенко і Шухевича стала обростати подробицями. У кулуарах Ради ще один соратник Ляшко Ігор Мосійчук побився з невідомим, якого він пізніше назвав Олександром Біликом, заявивши, що той – охоронець лідера руху "Український вибір" Віктора Медведчука.
За словами Ігоря Попова (РПЛ), саме Білик підмовив Юрія Шухевича виступити з трибуни парламенту. "Він повинен був зачитати проект постанови про початок процедури імпічменту президента і передати цей документ у секретаріат Ради, щоб його зареєстрували", - розповів РБК-Україна Попов. За його словами в перерві колеги по фракції відрадили Шухевича від такого кроку. Тим часом Ляшко показав журналістам той самий проект про початок імпічменту, а також копію звернення в апарат з проханням пропустити в кулуари Білика, а також Сергія Гринчука і Олега Собкова. Документ підписаний Юлією Тимошенко.
Версія Ляшко виглядала ще драматичніше. Він стверджував, що після оголошення початку процедури імпічменту Юрія Шухевича планували вбити. "Це був такий план провокації. Що, мовляв, депутат від РПЛ виступає з вимогою імпічменту, після чого Порошенко його вбиває. Єдина мета плану – дестабілізація ситуації в країні", - сказав Олег Ляшко.
Олександр Білик в кулуарах Ради підтвердив РБК-Україна, що дійсно, після Революції гідності працював охоронцем у Віктора Медведчука, але зараз співпрацює з Юрієм Шухевичем у зв'язку з недавнім об'єднанням патріотичних сил.
Про Білика і його товаришів відомо небагато. З інформації на його сторінці в Facebook випливає, що він був в АТО разом з батальйоном "Айдар". Там же проходили службу і Гринчук з Собко. Нічого не відомо і про створення громадського об'єднання патріотів України, про який згадували Шухевич і Тимошенко. Згідно з єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об'єднань в Україні зараз зареєстровано два об'єднання зі схожою назвою. Перша була створена у 2014 році, а друга-у 1997 році. У той же час Гринчук і Собко входять в керівництво іншої громадської організації -"Київський союз учасників бойових дій в АТО".
Небагато знають про Білика і його соратників і в "Айдаре". "Собков начебто зустрічав Надю Савченко у президента, але особисто я його не знаю, він не мій", - каже Ігор Лапін, зараз – народний депутат від "Народного фронту", а раніше - командир роти "Захід" "Айдара".
Про те, хто його нові соратники і чому він вирішив запропонувати звільнити президента мовчить і сам Шухевич. Єдине, чого РБК-Україна вдалося домогтися від літнього депутата – це підтвердження того, що він дійсно планував зачитати проект постанови про початок імпічменту. У свою чергу Юлія Тимошенко не заперечувала як те, що допомогла Шухевичу спробувати озвучити проект документа, так і те, що провела в кулуари "айдарівців". У свою чергу, один із соратників Тимошенко повідомив РБК-Україна, що Шухевич звернувся до них з проханням у понеділок ввечері.
"Шухевич звернувся особисто до мене з проханням дати йому виступити, тому що його фракція не підписала йому заяву про виступ. Я віддала йому три хвилини і повністю підтримую те, що сказав Юрій Шухевич", - сказала Тимошенко. Вона також додала, що Шухевич не може самостійно запросити в Раду тих людей, яких він хоче, оскільки він сліпий. Тому вона дала йому можливість провести в кулуари його людей: "Мені здається, що ця людина (Олександр Білик – ред.), який очолив секретаріат новоствореної громадської організації патріотів України". При цьому глава фракції "Батьківщина" спростувала припущення, що співпрацює з Медведчуком. "Я з ним не співпрацюю, це президент з ним співпрацює. Він же призначив його від України представником в Мінську контактну групу", - сказала лідер "Батьківщини".
У свою чергу в "Українському виборі" від Білика відхрестилися і заявили, що Віктора Медведчука він ніколи не охороняв.
Вулицею ходи
Якби Шухевич у своєму виступі все ж запропонував розпочати процедуру імпічменту президента, що б це дало Тимошенко? Депутати з НФ і БПП вважають, що таким чином вона намагалася задати тон запланованій на четвер акції протесту, участь у якій, як очікується, візьмуть профспілки. Нібито ті поки що мають намір вимагати тільки перегляду комунальних тарифів і підвищення зарплат і пенсій, а після заяви Юрія Шухевича вони додали б ще й вимоги про відставку Петра Порошенка. "Юля спеціально хотіла, щоб Шухевич виступив останнім, аби створити максимальний ефект. Добре, що ми вчасно зорієнтувалися і оголосили перерву", - міркував у розмові з РБК-Україна один з високопоставлених представників НФ.
У свою чергу в "Батьківщині" заперечують, що стоять за акцією профспілок та інших протестувальників. "Ми підтримуємо акції протесту, але до їх організації не маємо ніякого відношення. Люди виходять самі. Я щодня буваю на ситуативних нарадах у Юлії Володимирівни і там організація акцій ніколи не обговорювалася", - сказала Олександра Кужель ("Батьківщина").
У другій половині дня "фронтовики" і представники БПП обговорювали між собою, що переграли Юлію Тимошенко вони не тільки в сесійній залі, але й на вулиці. Відразу два депутати показали кореспонденту РБК-Україна повідомлення від голови МВС Арсена Авакова, в якій, за їх версією, був викладений план "Батьківщини" по вчорашнім мітингам.
З тексту повідомлення випливало, що в акціях повинні були брати участь не тільки звичайні громадяни, але й понад дві тисячі так званих "силовиків", в тому числі представників "Азова" та партії "Свобода". Вони повинні були виступити трьома колонами. Перша – від готелю "Дніпро" до перетину вулиць Шовковичної та Інститутської, друга – від стели на Майдані до перетину Інститутської і Банкової, третя – від Хрещатика до перетину вулиць Банкова та Лютеранська.
Невідомий інформатор Авакова зазначав, що якщо буде слизько, то колони по Інститутської та Лютеранської не зможуть пройти і радив, щоб пожежники полили ці вулиці водою. Також у "повідомленні Авакова" згадувалися два запасних сценарію, до яких могли вдатися протестувальники: розбити табір на Європейській площі, або ж відправити всі три колони по одному з зазначених маршрутів. "Буде дві сцени. Одна на Майдані велика. Завтра (16 листопада – ред.) почнуть збиратися. Інша біля барикади", - повідомив інформатор глави МВС.
Справді протестувальники вкладники банку "Михайлівського", які вчора зібралися під Верховною радою планували встановити сцену на Майдані - невідомо. Тим не менш поліція з ранку перекрила рух на Хрещатику, встановила межі металошукачі і перекрила вулицю Інститутську.
Після вчорашнього голосування в Раді формального приводу продовжувати акцію у них вже немає - парламент прийняв президентський закон про захист вкладників (№5390), який вніс президент Петро Порошенко. Документ передбачає виплату компенсації вкладникам їх вкладів.
Як у НФ і БПП, так і в "Батьківщині" впевнені в одному - акції протесту ще не закінчилися і чекають четверга, коли мітингувати в урядовий квартал прийдуть представники Федерації профспілок. У свою чергу в АП впевнені, що головну акцію протесту "Батьківщина" запланувала на суботу. Нібито саме тоді на вулицю вийдуть не тільки безпартійні незадоволені, але і члени "Батьківщини", яких зараз звозять до Києва з регіонів. "Юля навіть створила якийсь військовий штаб на чолі з Валентином Наливайченком, а Костя Бондарєв (голова Київської обласної парторганізації "Батьківщини" - ред.) відповідає за підвезення людей з регіонів. Тимошенко поставила йому завдання привести 50 тис. осіб. Але добре, якщо йому вдасться привести хоча б 5 тис. У будь-якому випадку ми до цього готові", - говорить співрозмовник РБК-Україна в АП.