Деякі соратники Саакашвілі вирішили дистанціюватися від екс-президента Грузії, якщо не назавжди, то, принаймні, на час. Так, у понеділок, 18 грудня, Саакашвілі хотів зібрати частину партнерів "Великої політичної реформи", однак ті відмовилися від зустрічі.
З неділі у лідера "Руху нових сил" Михайла Саакашвілі чергові неприємності - після спроби штурму прихильниками політика Жовтневого палацу в центрі Києва не тільки похитнулася прихильність послів США, Канади і Великобританії. Дії Саакашвілі засудили і його близькі партнери. Тому співробітництво з багатьма з них зараз на волосині або буде заморожено найближчим часом, поки не вляжуться емоції. Сам політик від причетності до штурму відмежовується. У той же час, у правлячій коаліції стверджують, що минулого тижня Саакашвілі ходив в посольство Голландії, де нібито отримав пакет документів на виїзд в цю країну. Чи рухне співпраця Саакашвілі з його політичними партнерами, і що влада думає робити з політиком, читайте в матеріалі РБК-Україна.
Після успіху 11 грудня, коли Печерський суд столиці не задовольнив клопотання Генпрокуратури про цілодобовий домашній арешт Михайла Саакашвілі, екс-президента Грузії спіткала невдача. Черговий недільний марш "За імпічмент" завершився невдалою спробою штурму Жовтневого палацу в центрі Києва прихильниками політика. Дії протестувальників були засуджені посольствами США, Канади, Великобританії, а також соратниками Саакашвілі - нардепами Сергієм Лещенком, Мустафою Найємом, Єгором Соболєвим. Власне, на останнього команда Саакашвілі і поклала відповідальність, стверджуючи, що саме він запропонував організувати в Жовтневому палаці штаб жінок-політв'язнів. Ніби цей "координаційний штаб" і мав на увазі Саакашвілі, коли закликав своїх прихильників йти в Жовтневий палац. А штурм називають провокацією, до якої ні Саакашвілі, ні його команда не причетні.
"Ми зараз звідси йдемо в Жовтневий палац, і там буде штаб нашої координаційної ради. Щоб нас не ганяли не тільки по наметах по ночах. Ви ж бачите, що ми нічого не перекриваємо, нікому нічого не заважаємо, ви ж бачите, що все це дуже мирно. Скільки б вони не говорили про перевороти - ніяких переворотів ми не робимо. Ми ж не йдемо займати Банкову чи Верховну Раду. Ми зараз підемо до Жовтневого палацу. Там буде штаб", - говорив Саакашвілі своїм прихильникам в неділю, 17 грудня. "Після всього цього ми будемо ставити символічні пікети біля Верховної Ради, і ми будемо діяти. Я вас дуже прошу, не піддавайтеся на обман. Ми повинні бути готові діяти кожен день. Я піду першим, і ми всі підемо разом", - додав він. Вже пізніше Саакашввили опублікував в мережі відео, де він закликає не піддаватися на провокації і припинити штурм.
"Прийшла дружина політв'язня Гала разом з Соболєвим і Семенченком. Сказали, що треба допомогти зробити штаб для дружин політв'язнів. Хіба він міг відмовити? Уявіть собі, якщо б також, поки Михайло був у СІЗО, з таким же проханням прийшла дружина Саакашвілі Сандра", - пояснював РБК-Україна позицію Саакашвілі співрозмовник з його команди. А недільні події джерело назвало просто-напросто провокацією. "Це чиста провокація. У нас немає людей з балаклавами і петардами. А він (Саакашвілі, - ред.) - нерозумний. Я розумію, що це все на емоціях, але обережніше потрібно бути", - охарактеризував співрозмовник заклик Саакашвілі йти в Жовтневий палац.
Єгор Соболєв відмовився коментувати виданню свою причетність до інциденту. Зате в "Самопомочі" запевнили РБК-Україна, що їхній депутат до штурму не причетний, а, навпаки, закликав людей припинити провокації. "Їх (Соболєва та Семенченка, - ред.) там не було. Більше того, вони відводили людей звідти, щоб не було провокацій", - стверджує голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк. Інформацію, про те, що Соболєв і Семенченко звернулися до Саакашвілі, щоб організувати штаб у Жовтневому палаці, Березюк називає "спекуляцією". Інший співрозмовник у фракції запевнив видання, що насправді, всією цією історією Саакашвілі підставив Соболєва.
Один з політичних партнерів Саакашвілі також допускав у розмові з РБК-Україна, що Саакашвілі могли підставити. Банально, як стверджує співрозмовник, Саакашвілі дійсно могли сказати, що в Жовтневому палаці є кілька кімнат, які можна орендувати, а той кинувся, не перевіривши інформацію. А причиною тому є бардак в роботі команди "Рух нових сил". "Саакашвілі не хотів штурму. Я бачив, що він був розгублений. Він вперше потрапив в таку ситуацію", - говорить джерело.
Співрозмовники у владі стверджують, що, за їхньою інформацією, ініціатором спроби штурму був нібито Соболєв, а технічна реалізація питання була покладена на Семенченка і його людей. "Саакашвілі побачив, що Соболєв і Семенченко побігли щось штурмувати, і одразу вирішив очолити цю справу. А коли Соболєв зрозумів, що зараз станеться, перестав відповідати на телефонні дзвінки. Ось Саакашвілі і попав", - говорить джерело в президентській команді.
Ще напередодні чергового "Маршу за імпічмент", соратники Саакашвілі були здивовані зміною риторики екс-президента Грузії. 16 жовтня він в ефірі телеканалу "NewsOne" заявив про "необхідність домовлятися з президентом не розтягувати країну".
Про те, що Саакашвілі готовий говорити, йшла мова ще у листі Саакашвілі до президента Петра Порошенка, який той написав після звільнення столичним Печерським судом. За словами наближених до політика осіб, цей лист він передав президенту через одного з послів. За останні кілька днів екс-президент Грузії неодноразово підтверджував, що лист дійсно був. "Я йому направив лист. Сказав: "Ви мене образили, ви мене обізвали російським агентом, ви не можете не знати, що це неправда. Але я нічого особистого не тримаю, я проти вас ніяких злих намірів не маю, я пропоную говорити", - заявив Саакашвілі.
У вівторок, 19 грудня, прес-секретар Порошенка Святослав Цеголко опублікував лист Саакашвілі. В ньому справді йдеться про те, що Саакашвілі готовий зустрітися з представником президента в будь-який момент. "У листі до президента Саакашвілі зізнався, що допускав і допускає багато політичних помилок. Він висловився за деескалацію ситуації, пообіцяв не вдаватися до подальшої дестабілізації і запропонував переговори "з уповноваженим представником". Замість цього, як показує штурм Міжнародного центру культури і мистецтв на алеї Героїв Небесної Сотні (колишня назва "Жовтневий палац", - ред.), своє слово пан Саакашвілі не дотримав. Враховуючи численні запити журналістів, а також коментарі самого Саакашвілі, в яких він маніпулює змістом цього листа, вирішено його оприлюднити", - написав Цеголко. Разом з тим, в листі колишній президент Грузії запевнив, що не є агентом ФСБ Росії.
Саакашвілі відреагував на дії Адміністрації президента відео-зверненням до Порошенка, яке назвав черговим листом. Так, політик звинуватив президента в корупції і небажанні проводити реформи, порівняв з попереднім президентом України Віктором Януковичем і закликав подати у відставку. А також зазначив, що його збираються екстрадувати в Грузію. "Ваша добровільна відставка - це майже останній шанс подолати політичну кризу, інакше вона буде тільки поглиблюватися. Президент, який добровільно пішов у відставку схиливши голову перед волею народу, може розраховувати на пом'якшення покарання і помилування", - заявив Саакашвілі.
Проте низка партнерів політика вже зробили для себе висновки з дій Саакашвілі як у відносинах з Порошенком, так і на вулиці. Деякі соратники Саакашвілі вирішили дистанціюватися від екс-президента Грузії, якщо не назавжди, то, принаймні, на час. Так, у понеділок, 18 грудня, Саакашвілі хотів зібрати частину партнерів по "Великій політичній реформі", однак ті відмовилися від зустрічі.
"Він покликав на зустріч, хотів, щоб ми всі вийшли з якоюсь позицією. Але ніхто не прийшов. Його недбалість і хаотичність нас всіх може погубити. Через нього будуть дискредитувати і наші ідеї, і всіх нас", - сказав РБК-Україна один з політиків, що підтримував Саакашвілі. "Адже, насправді, все зламалося ще 17 жовтня, на першій акції. Ми хотіли вивести людей, а потім кожну неділю водити мітинги з трьома політичними вимогами. Замість цього, Саакашвілі і компанія поставили намети і взяли вимогу, яку найскладніше реалізувати, – імпічмент", - додав він.
"Я думаю, нам потрібно взяти паузу, поки не вщухнуть емоції. Та й рівень довіри до Саакашвілі після ситуації з Жовтневим впав. Про що б ми зараз говорили? Критикували б його, а він би захищався?", - розповів ще один з партнерів Саакашвілі. Однак співрозмовник зазначив, що союзницька співпраця буде продовжуватися, адже в лютому парламент може повернутися до розгляду питання про зміну виборчого законодавства, а організація протестів без Саакашвілі буде неможливою.
Офіційно ж партнери політика кажуть, що співпрацю припиняти не можна, адже всі вони вболівають за спільні політичні цілі - створення антикорупційного суду, зміну виборчого законодавства і скасування депутатської недоторканності. "Ми ж не діти - він забрав мою машинку, а я поламав його велосипед і тепер ми не дружимо. У нас є спільні політичні цілі. Ці цілі - це прийняття необхідних антикорупційних законів. У боротьбі за прийняття законів ти не розкидаєшся союзниками", - каже народний депутат, член БПП Сергій Лещенко.
Причому депутат зазначає, що поведінка Саакашвілі в неділю кинула тінь на ідеї, які вийшли підтримати люди. "Я вважаю, що він зробив помилку або повівся на провокацію. Що це було, мені не зрозуміло. Але він робив речі, які не слід було робити. Він своїми діями кидає тінь на ідеї. Але чому він це зробив? Наскільки я розумію, це була якась дезінформація або провокація, яку він зрозумів і відкрутив назад", - говорить Лещенко.
У свою чергу, депутати Мустафа Найєм (БПП) і Юрій Левченко ("Свобода") в розмові з кореспондентом РБК-Україна повідомили, що їм нічого не було відомо про зустріч, ініційовану Саакашвілі в понеділок.
В русі "Визволення" Єгора Соболєва та Семена Семенченка кореспонденту РБК-Україна натякнули, що стосунки з командою Саакашвілі у них дійсно складні. Однак не стали ділитися планами, чи збираються вони здійснювати подальшу координацію своїх дій. "Дуже обмежено. Кожен раз наші можливості до співпраці все звужуються і звужуються. Він не дотримується домовленостей. Зокрема, цих, які були зірвані щодо Жовтневого палацу", - розповів співрозмовник.
Як розповіли виданню джерела, на зустріч з Саакашвілі запрошував партнерів його соратник, нардеп Юрій Дерев'янко. Сам Дерев'янко в коментарі виданню спростував цю інформацію. "Зустріч ми збираємо щонеділі. У нас був марш. Ми на кожен марш збираємо зустріч. Вчора (18 грудня, - ред.) маршу не було", - сказав депутат.
У політичних колах уже давно поширюється інформація про можливі варіанти "розправи" Банкової з Саакашвілі. Так, говорилося про екстрадицію до Грузії (у зв'язку з кримінальним переслідуванням в Грузії), депортацію в Голландію (там проживає його дружина), депортацію в Польщу (звідти він востаннє прибув в Україну) та засудження в Україні на підставі звинувачень Генпрокуратури про можливі зв'язки команди Саакашвілі з біглим бізнесменом Сергієм Курченком та фінансування останнім протестних акцій.
У коаліційних фракціях неофіційно стверджують, що цілком можливий варіант з екстрадицією Саакашвілі, адже запит від Грузії вже давно розглядається по лінії ГПУ. "Досі актуальне питання екстрадиції до Грузії. Його можуть екстрадувати і далі продовжувати судити в Україні. Це буде заочне засудження", - стверджують у керівництві фракції "Народний фронт".
У президентській фракції ж запевняють, що долю політика має вирішувати український суд. "Україна - демократична держава. Згідно з Конституцією, у нас є окрема судова гілка влади. І це питання до суду", - заявив після погоджувальної ради в понеділок, 18 грудня, глава фракції БПП Артур Герасимов.
В команді Саакашвілі вважають, що вже в п'ятницю, 22 грудня, апеляція ГПУ буде задоволена і екс-президент Грузії буде відправлений під цілодобовий домашній арешт. У перспективі ж у планах влади - екстрадувати його в Грузію. "Перше, що вони будуть робити, це будуть ізолювати його. По-друге, вони хочуть викинути його з України. Тому вони ведуть консультації з грузинською стороною про депортацію або екстрадицію. Але за законом це зробити неможливо, можна тільки по беззаконню. Тому вони зараз активно працюють, щоб знайти псевдонорми, щоб це реалізувати", - заявив РБК-Україна Юрій Дерев'янко. Однак, за словами депутата, чинним законодавством екстрадиція Саакашвілі заборонена. Так, як стверджує Дерев'янко, відповідно до закону "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", у Саакашвілі є статус особи, яка постійно проживає в Україні. Норма цього ж закону забороняє екстрадицію особи без громадянства, що постійно проживає на території України.
У той же час, співрозмовники РБК-Україна в правлячій коаліції стверджують, що нібито минулого тижня, після виходу з СІЗО, Саакашвілі ходив в посольство Голландії. "Він отримав пакет документів, які дозволяють йому виїхати туди. Але, як бачимо, він цього не зробив. Силою нічого з ним робити поки не планується, йде юридична процедура щодо законності його перебування в Україні. Вона раніше середини січня не закінчиться", - говорить джерело.
Як стверджують соратники Саакашвілі, в найближчу неділю не планується чергового "Маршу за імпічмент", однак вони будуть планувати реакцію в залежності від дій влади. Не виключається, що затишшя триватиме до завершення новорічних і різдвяних свят, та початку роботи парламенту вже в новому році.