В Україні з візитом перебуває єврокомісар з питань розширення та європейської політики Штефан Фюле. Для України цей візит приємним не став. Фюле вказав на безліч прогалин у проведенні реформ.
В Україні з візитом перебуває єврокомісар з питань розширення та європейської політики Штефан Фюле. Для України цей візит приємним не став. Фюле вказав на безліч прогалин у проведенні реформ.
Фюле провів кілька зустрічей з представниками правлячих кіл і критично оцінив минулий 2012 р. для України. Тим не менш, за його словами, Україна може підписати угоду про асоціацію з ЄС на саміті "Східного партнерства" у Вільнюсі в листопаді 2013 р. Фюле сьогодні заявив: "Що стосується термінів, то вони чітко зрозумілі - це листопад 2013 року. Я сказав про те, що таких термінів, як Грудня 2013 або січень 2014 року не існує", - сказав Фюле. Лідер парламентської опозиції Арсеній Яценюк з цього зробив висновок, що якщо Україна не підпише угоду в листопаді, то більше у неї такого шансу не буде взагалі.
Чи не найголовнішим заявою Фюле сьогодні стало те, що одночасна інтеграція з ЄС та іншими наддержавними об'єднаннями неможлива. На зустрічі з парламентаріями у Верховній Раді він заявив, що Україна, яка вже бере участь у зоні вільної торгівлі СНД, може вступати і в інші зони вільної торгівлі. Але, зазначив він, приєднання України до будь-якій структурі, яка передбачає передачу можливості встановлювати тарифи та визначати торгову політику наднаціональним органам, означатиме, що Україна вже не зможе реалізовувати вимоги зони вільної торгівлі з Європейським Союзом.
Таким чином, сказав він, у цьому разі економічна інтеграція України з ЄС стане неможлива.
Фюле в Києві зустрівся з прем'єр-міністром Миколою Азаровім, представниками парламентської опозиції та головою ВР Володимиром Рибаком. Завтра Фюле маєтиме зустріч з Прездентом України Віктором Януковичем.
Проте підписання угоди про асоціацію може опинитися під загрозою зриву через кримінальне переслідування лідерів української опозиції. Європу не влаштовує те, що нинішня українська влада переслідує членів колишнього уряду. До того ж, глава Представництва ЄС в Україні Ян Томбінскій нещодавно заявив, що в Євросоюзі ще не вирішили, підпишуть чи угода про асоціацію, якщо Юлія Тимошенко залишатиметься у в'язниці.
Читайте також: Модернізація енергетичної транзитної системи є пріоритетом в співпраці України і ЄС, - Фюле
Фюле сьогодні також наполягав на тому, що заява про євроінтеграцію, яку має ухвалити український парламент, буде тільки першим кроком на шляху до здійснення реформ і Україна не повинна обмежитися тільки затвердженням цього документу. Крім того, Фюле сподівається, що опозиція в Україні також задумається про свою роль і про те конструктиві, який вони повинні вносити в цей процес. Арсеній Яценюк вже пообіцяв, що опозиція підтримає законопроекти, які стосуються євроінтеграції України.
У України на шляху євроінтеграції ще дуже багато роботи. Верховна Рада повинна, наприклад, прийняти закони для лібералізації візового режиму з ЄС. "Після п'яти років досить складних переговорів з ЄС Україна змогла підготувати проект угоди про асоціацію з ЄС ... У грудні ЄС заявив про свою готовність підписати таку угоду ... Це може статися тоді, коли будуть чіткі дії і значний прогрес - це дозвіл проблем селективного правосуддя, також потрібно прогресувати в проведенні реформ", - заявив Фюле.
Читайте також: ЄС оцінює події в Україні в 2012 р. критично, - Фюле
Він підкреслив, що в першу чергу, це стосується судової реформи, надання можливості участі громадян у прийнятті рішень.
Ще важливий момент, крім того, що закони повинні бути прийняті, вони ще повинні на 100% відображати виконання Україною вимог ЄС. "У нас були відкриті і відверті дискусії, ми дуже багато підкреслювали, що важливо не просто підготувати законопроект, навіть якщо називається" Проект закону щодо боротьби з дискримінацією "і подати його до парламенту, важливо, щоб в кінцевому підсумку, коли цей закон буде прийнятий , щоб він був повністю сумісний з тими вимогами, які пред'являються з боку ЄС, щоб він на 100% відповідав тим відносинам які існують і щоб не було, що виконано лише 50% або 80% очікувань ", - заявив Фюле.
Фюле зазначив, що за всі сім візитів в Україну, сьогодні він вперше мав можливість поговорити з основними міністрами уряду про питання євроінтеграції і необхідності з їхнього боку взяти на себе політ відповідальність і забезпечити таке законодавство, яке буде повністю відповідати вимогам ЄС.
Читайте також: План євроінтеграційних прагнень України буде прийнятий на наступному тижні, - Азаров
У відповідь на критику і вимоги від єврокомісара, прем'єр-міністр Микола Азаров пообіцяв, що всі вони будуть враховані в плані першочергових заходів євроінтеграції України. Прийнятий він буде вже на наступному тижні.
Угода про асоціацію України і ЄС була парафована 30 березня 2012 - підписана була тільки політична частина договору. Для вступу документа в силу необхідно підписання та ратифікація Верховною Радою, Європарламентом і парламентами країн-членів ЄС. Представники ЄС неодноразово відзначали, що підписання угоди про асоціацію опинилося під загрозою через нинішнього становища в Україні.