Сьогодні Федеральна служба безпеки Росії повідомила про затримання нібито українських диверсантів в Криму. Їх звинувачують у плануванні терактів на різних об'єктах на аннексованному півострові. В Україні вже назвали "фейком" цю заяву російських спецслужб. Серед заарештованих - колишній аналітик і військовий журналіст Дмитро Штибліков. Ці арешти можуть бути не останніми. У російських ЗМІ вже пишуть про те, що у затриманих на півострові були нібито свої інформатори, і спецслужби РФ продовжують їх пошуки. Подібні затримання свідчать про новий виток репресій в Криму, стверджують правозахисники. У той же час до затриманого в серпні Євгенія Панова, який також звинувачується у плануванні диверсій в Криму і знаходиться в СІЗО у Москві, до цих пір не допускають ні українського консула, ні рідних. Адвокатам Панова не дають ознайомитися з матеріалами його справи.
Сьогодні вранці ФСБ повідомило про затримання 9 листопада у Севастополі нібито групи українських військових з Головного управління розвідки Міноборони України у Севастополі. Їх звинувачують у плануванні диверсій на об'єктах військової інфраструктури і життєзабезпечення на території окупованого півострова. "У затриманих вилучено вибухові пристрої великої потужності, зброю і боєприпаси, засоби спеціального зв'язку та інші речові докази їх злочинної діяльності, у тому числі карти-схеми передбачуваних об'єктів диверсій", - йдеться у коментарі на сайті ФСБ.
В Адміністрації президента України вже відреагували на цю заяву російських спецслужб: спікер з питань АТО Андрій Лисенко назвав це "черговим фейком від ФСБ". Він вважає, що подібні повідомлення регулярно "вкидаються" ФСБ, щоб дискредитувати українських військових, ввести в оману світову спільноту, а також продемонструвати нібито свою ефективну роботу. "Швидше за все, в якості нібито доказів російські спецслужби покажуть якихось людей, яких "призначать" начебто українськими диверсантами і будуть розкручувати цю тему", - додав Лисенко.
У російських ЗМІ вже назвали імена трьох затриманих - Олексій Бессарабов, Дмитро Штибліков і Володимир Дудко.
Фото: Алексей Бессарабов
За інформацією телеканалу "Дождь", Дмитро Штибліков до анексії Криму працював аналітиком Центру сприяння вивченню геополітичних проблем і євроатлантичного співробітництва Чорноморського регіону "Номос" у Севастополі, був військовим журналістом. На його сторінці у Facebook зазначено, що у 1992 році він закінчив Київське вище загальновійськове училище. Його брат Олексій підтвердив телеканалу "Дождь", що Дмитро Штибліков колись був військовим, але службу він давно залишив і є цивільною особою.
Фото: Дмитро Штибліков
Дмитру Штиблікову вдалося зв'язатися по телефону зі своїм братом і повідомити, що його та інших затриманих звинувачують за частиною другою статті 281 Кримінального Кодексу РФ "Диверсія". За цією статтею їм загрожує тюремний термін від 12 до 20 років. Сьогодні ж стало відомо, що Ленінський районний суд Севастополя заарештував трьох затриманих на два місяці, а саме засідання проходило у закритому режимі. Можна припустити, що ці затримання не останні. Як повідомляє "Інтерфакс", ФСБ вдалося виявити нібито інформаторів і слідчі дії, в тому числі і обшуки, тривають.
Затримання українців та звинувачення їх у підготовці диверсій і шпигунстві, в останні місяці стало поширеною практикою у Росії. "Перших українських диверсантів" ФСБ в Криму виявила ще влітку. У серпні російські спецслужби затримали групу людей, які, за їх версією, планували теракти на Керченській поромній переправі, нафтобазі у Феодосії, хімзаводі "Кримський титан" і на території вертолітного полку в Джанкої. Одним з організаторів був названий 39-річний Євген Панов, житель міста Енергодар Запорізької області. У той же час його рідні стверджували, що Панов не має ніякого відношення до ГУР Міноборони, його могли викрасти і силоміць вивезти на територію Криму.
Як розповів РБК-Україна брат Панова Ігор Котелянець, зараз Євген знаходиться у московському СІЗО "Лефортово". Ні український консул, ні рідні затриманого зустрітися з ним досі не можуть. Навіть у Сімферополі у СІЗО Панову влаштували лише одну коротку зустріч з його адвокатом у присутності "фсбшника", а передачу від рідних він так і не отримав. Минулого тижня, під час проведення слідчих дій, один з адвокатів бачив Панова, але поспілкуватися з ним він не зміг. З матеріалами справи захист Панова також досі не ознайомився. "Вони (ФСБ - ред.) всіляко блокують до нього доступ і будь-яку комунікацію, - розповів брат заарештованого. - Його "пресують", і він взагалі не знає, що тут відбувається. До нього нікого не пускають, щоб він не міг розповісти про тортури над собою, передачі не віддають і, взагалі, він думає, напевно, що життя закінчилося".
Подібні затримання спостерігаються під час ескалації військового конфлікту і нової хвилі репресій на самому аннексованному півострові, заявила РБК-Україна керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник. Наприклад, цього літа правозахисники фіксували, як переміщується військова техніка по Криму, збільшилася кількість випадків порушень прав і свобод на півострові. Зрештою, з'явилася так звана перша "справа диверсантів", по якій і проходить Євген Панов. "Ми переконливо просили українців, що до Криму можна їхати їм тільки при гострій необхідності, - говорить Скрипник. - Там зараз немає ефективного розслідування, ефективних правоохоронних органів, дуже багато сфабрикованих кримінальних справ без доказів. Будь-яка людина може стати жертвою - слідство не прагне знайти докази, вони прагнуть під тортурами примусити людину зізнатися у чому завгодно".