ua en ru

Shell заплатить Україні 400 млн дол бонусу за Юзівське родовище

Автор: RBC.UA
Нідерландсько-британська компанія Royal Dutch Shell, яка перемогла в конкурсі на розробку Юзівської газоносної площі, вирішила виплатити Україні додатковий бонус у розмірі 400 млн дол., пункту про який в початкових умовах конкурсу не було.

Нідерландсько-британська компанія Royal Dutch Shell, яка перемогла в конкурсі на розробку Юзівської газоносної площі, вирішила виплатити Україні додатковий бонус у розмірі 400 млн дол., пункту про який в початкових умовах конкурсу не було. Про це в інтерв'ю виданню "Дзеркало тижня. Україна" повідомив міністр екології і природних ресурсів Едуард Ставицький.

Зокрема, Ставицький нагадав, що мінімум, який інвестори погодилися віддати державі від прибутку від видобутку вуглеводнів на ділянці, складе мінімум 30%, при тому, що спочатку пропонувалося лише 15,5%. За його словами, інвестори готові ділитися саме з прибутку, і інвестувати в залежності від показників геологорозвідки і первісного видобутку".

"Більш того, компанія Shell запропонувала бонус, якого не було в умовах конкурсу. Бонус складе близько 400 млн дол.", - повідомив він. Він уточнив, що ці гроші Shell перерахує до бюджету декількома платежами, більшу частину - до кінця року.

"Буде кілька платежів. Вони ні від чого не залежать і надійдуть прямо в бюджет. Велика частина бонусних платежів надійде до бюджету вже в цьому році", - повідомив міністр.

Нагадаємо, Україна вибрала розробниками сланцевих родовищ Shell і Chevron. Інвестиції в Олеське і Юзівське родовища сланцевого газу в Україні за 30 років можуть скласти 50-70 млрд дол.

Раніше Ставицький повідомляв, що за оптимістичним сценарієм видобуток газу за Юзівської площі очікується на рівні до 40 млрд куб м на рік. "Базовий сценарій видобутку газу за Юзівської площі - 20 млрд куб м в рік, оптимістичний сценарій - 30-40 млрд м куб. Це думка не лише компанії переможця, але і інших компаній, які брали участь у конкурсі. Що стосується розрахунків Геологічної служби, то ми вважали, що приблизні запаси газу традиційних і нетрадиційних видів становлять від 1 трлн до 2 трлн куб м. Це те, що ми можемо здобути", - сказав Ставицький.

На конкурс на розробку Олеського і Юзівського родовищ сланцевого газу було подано п'ять заявок. За розробку Юзівського родовища Shell конкурував з Exxon Mobil і ТНК-BP, а Олеського - Chevron боровся з Eni.

В листопаді 2011 р. заступник глави НАК "Нафтогаз України" Вадим Чупрун заявив, що Україна почне видобувати перший промисловий сланцевий газ вже до 2015 р. "Нам потрібно чотири роки, щоб добути перший промисловий сланцевий газ. Виходить 2015 р. Але може бути, терміни будуть скорочені. Нам головне - знайти оптимальний варіант умов спільної роботи", - заявив Чупрун.
За його словами, ключовим питанням переговорів "Нафтогазу" з іноземними компаніями, зацікавленими в роботі в Україні, серед яких ExxonMobil, Shell, Chevron, Halliburton та інші, є умови майбутньої співпраці. Як повідомив тоді Чупрун, до 2020 р. Україна планує вийти на видобуток 4-5 млрд куб. м. сланцевого газу в рік.

За оцінками геологів, запаси газу на Юзівському родовищі можуть становити 2 трильйони кубометрів, на Олеському - до 1,5 трильйона.

Управління енергетичної інформації Міненерго США (EIA) оцінює українські запаси сланцевого газу в 1,2 трильйона кубометрів, що ставить Україну на четверте місце в Європі за обсягами резервів цього типу після Польщі, Франції та Норвегії.

Україні, для якої виробництво сланцевого газу - наразі лише проект, споживає близько 60 мільярдів кубометрів газу на рік, імпортуючи 40 млрд з Росії по стабільно зростаючій ціні.