Сам за себе: як депутати "здали" Онищенко

Четвер 30 червня 2016 08:05
Сам за себе: як депутати "здали" Онищенко
Оніщенка можуть заарештувати вже на наступному тижні
Вчора народний депутат Олександр Онищенко ще на крок наблизився до СІЗО. Генеральному прокурору Юрію Луценко разом з головою Антикорупційної прокуратури Назаром Холодницким і слідчими НАБУ вдалося переконати профільний комітет парламенту рекомендувати Верховній Раді зняти з Онищенко депутатську недоторканність.

Вчора народний депутат Олександр Онищенко ще на крок наблизився до СІЗО. Генеральному прокурору Юрію Луценко разом з головою Антикорупційної прокуратури Назаром Холодницким і слідчими НАБУ вдалося переконати профільний комітет парламенту рекомендувати Верховній Раді зняти з Онищенка депутатську недоторканність.


На засідання комітету з питань регламенту прийшов і сам Онищенко разом зі своїм адвокатом Ольгою Просянюк. Однак, його красномовства не вистачило, щоб вмовити колег заступитися за нього перед правоохоронцями.

Вже у вівторок, 5 липня, народні обранці зможуть дозволити правоохоронним органам заарештувати нардепа, якщо той виконає свою обіцянку і не втече з країни. Як депутати вирішували долю Онищенка - в матеріалі РБК-Україна.

Очна ставка

Подання про притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт Онищенка з'явилося в Раді ще 16 червня. Нардепа звинувачують у нанесенні збитків державі на суму близько 3 мільярдів гривень. Правоохоронці впевнені - це результат діяльності компаній Онищенка на основі договорів про спільну діяльність з державною компанією "Укргазвидобування". Нібито нардеп через свої фірми купував газ у держкомпанії за заниженою ціною і потім перепродував його значно дорожче на фіктивних біржах.

Перші арешти у "справі Онищенка" слідчі провели 15 червня. Тоді ж вони провели обшуки в офісах фірм нардепа в Києві, Львові та Дніпрі. В результаті були затримані 10 підозрюваних. Вчора, за словами Холодницкого, при спробі перетину кордону з Росією в Сумській області був затриманий одинадцятий фігурант справи - директор фірми "Надрагеоцентр".

Для арешту самого Онищенко депутати повинні зняти з нього недоторканність і схвалити його затримання. Але для початку таку рекомендацію повинен дати комітет Верховної Ради з питань регламенту. Для того, щоб отримати необхідний висновок комітету, вчора на його засідання прийшли не тільки слідчі НАБУ і антикорупційний прокурор, але й особисто генпрокурор Юрій Луценко. З'явився на засідання і сам Онищенко зі своїм адвокатом.

Луценко звинуватив Онищенка в тому, що той, зловживаючи своєю службовою діяльністю і володіючи частами у компаніях "Надрагеоцентр" (90% акцій), "Фірма Хас" (16% акцій) і "Карпатнадраінвест" (24,99% акцій), з січня 2013 року по січень 2016 здійснив низку кримінальних злочинів при перепродажі природного газу за договорами про спільну діяльність з "Укргазвидобування".

Онищенко підтвердив, що дійсно протягом останніх трьох років володів акціями згаданих компаній. "Судячи з усього, так, я там був, але це не заборонено законом мати там частку", - сказав він на засіданні комітету.

Нагадаємо, що згідно із законом "Про статус народного депутата", нардепам забороняється займатися будь-якою оплачуваною роботою, крім, власне, законодавчої, а також викладання, наукової і творчої діяльності.

Також Луценко звинуватив Онищенка у створенні організованої злочинної групи, якою нібито керували його мати Інеса Кадирова і фігурант низки газових угод Валерій Постний.

За словами генпрокурора, угруповання складалося з двох частин. "В першу організовану групу увійшли Рябошапка, Железняк, Гарчева, Купріяненко, а також поки не встановлені слідством особи. У другу групу увійшли Сергієнко, Свіченко, Кравченко, Кабаєв, Бистрицький, Смаглюк, Фисун, Іванов, Канцелярук, Жицький, Пігуляк, Копчук, Якимищенко, а також не встановлені поки слідством особи", - повідомив Луценко.

За словами Луценка, "Укргазвидобування" має угоди з трьома фірмами, бенефіціаром яких, за даними слідства, є Онищенко. Через фіктивні або спеціально контрольовані аукціони, ці фірми отримували газ за однією ціною, продавали його підприємствам реального сектору економіки за іншою. Різницю на 1,6 млрд. гривень провели через фірми з ознаками фіктивності та конвентировали у готівку.

Звичайно, Онищенко спростував факт причетності його фірм до відмивання грошей і навпаки, заявив, що зазначені підприємства сьогодні збиткові.

"Усі ці підприємства на сьогоднішній день є збитковими і не можуть показувати взагалі ніякого прибутку. Візьміть калькулятор і порахуйте. Подивіться ціну НКРЕ, помножте на 70 % ренти і 10%, які забирає "Укргазвидобування" і інші витрати, і ви побачите, що немає тих шалених прибутків, про які сьогодні говорять ці детективи і ці корупційні прокурори. Немає там прибуток взагалі", - сказав Онищенко.

Також слідчі звинуватили Онищенка в несплаті ренти за видобуток газу на суму в 1,3 млрд. гривень. Сам нардеп пояснив, що фіскальні органи просто відстрочили на певний час сплату ренти, і він все поверне державі.

Тим часом слідчі і прокурори стверджували, що всі затримані ними члени угруповання діяли не самостійно, а за прямою вказівкою нардепа.

"Члени злочинної організації Постний, Гречанюк всі питання з реалізації природного газу, а саме вибору контрагентів, визначення ціни, укладення договорів узгоджували безпосередньо з Онищенком Олександром Романовичем", - пояснив генпрокурор. Після чого додав, що керівники фіктивних фірм, через які працював нардеп, за інформацією спеціалізованої антикорупційної прокуратури погоджувалися очолити ту чи іншу фірму за винагороду у розмірі 200 доларів у місяць і ніколи не вели ніяких господарських справ.

Крім того, правоохоронці звернули увагу на те, що депутатська приймальня Онищенка знаходиться за тією ж адресою, що і зазначені три його фірми.

"Це приміщення за адресою Хрещатик, 27 б, я не буду лукавити, я вам прямо скажу, це лігво цієї злочинної організації. У цьому місці, яке начебто називається приймальнею народного депутата, але ми двічі проводили обшук, офіційно робили запит у Верховну Раду, нам надавалася відповідь, що ніякої приймальні народного депутата там немає", - сказав заступник голови спеціалізованої антикорупційної прокуратури Володимир Кривенко.

Кавказький бранець

І Луценко, і Онищенко трималися спокійно і впевнено в ході розгляду подання. Але на відміну від глави ГПУ, нардеп був небагатослівний.

Його виступ тривав не більше восьми хвилин в ході тригодинного засідання. Більшість часу зі стороною обвинувачення спілкувалася адвокат нардепа.

"Те, про що сьогодні говорилося, для мене це була цілковита маячня. Те, що у нас називається комерційною діяльністю, сьогодні це все перевернули в кримінальні дії", - захищався нардеп і додав, що не збирається ховатися від слідства, а готовий відстоювати свою правоту в суді. "Я не хочу ховатися від яких слідчих дій. Я готовий йти у відкритий судовий процес. Пам'ятаєте, як у тому фільмі "Кавказька полонянка": "або я йду в ЗАГС або вона мене веде до прокурора. Така ж ситуація і в мене. Або я, або вони", - сказав Онищенко.

Нардеп говорив, що насправді прокуратура не має ніякої доказової бази, а справу проти нього розслідується через бажання Луценка, Холодницького і голови Національного антикорупційного бюро Артема Ситника показати хоч якісь результати роботи. "Сьогодні у нас Антикорупційне бюро рік як існує і не показало ніяких дій. У них немає жодної справи у суді. Вони знайшли мене як цапа-відбувайла", - сказав нардеп.

У перерві засідання комітету Онищенко озвучив журналістам і іншу версію – мовляв, влада просто хоче відібрати у нього бізнес. Правда, хто конкретно хоче позбавити його бізнесу він чітко не пояснив. Додав лише, що останні півроку йому хтось неодноразово пропонував продати бізнес за невигідною ціною.

Адвокат Онищенко наполягала на тому, щоб депутати перенесли розгляд подання ГПУ у зв'язку з відсутністю доказової бази в матеріалах, представлених правоохоронцями. "До теперішнього поданням не додано жодного доказу. Більше того, все це, на мою думку, політичний фарс ", - сказала Ольга Просянюк. Захисник нардепа пообіцяла, що якщо Рада проголосує за затримання і арешт Онищенка, вона оскаржить це рішення.

За словами адвоката, слідчі ігнорують докази невинності Онищенка, а його самого нібито жодного разу не запрошували на допит. А коли той з'явився в НАБУ сам, - його відмовилися вислухати.

"Олександр Романович, коли дізнався зі шпальт газет і ЗМІ, що йому вже наклеїли ярлик злочинця, і він нібито ховається, в перший робочий день написав відповідну заяву, звернувся до Національного антикорупційного бюро України, прийшов особисто на прийом, але йому сказали: "Прийдете трохи пізніше. Там ми з вами і поговоримо", - пояснила Просянюк.

Луценко вступив у перепалку з адвокатом: "На рахунок того, що Онищенко не був ні разу на допиті, у мене в руках - протокол його допиту. Тому, будь ласка, підбирайте слова, коли говорите з народними депутатами. Вони не такі легковірні, як вам здається".

Вже по завершенню розгляду подання керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури обмовився, що такий допит був у лютому цього року.

Казус Мосійчука

Тим часом депутати сперечалися. Щоб на цей раз правоохоронці повністю дотрималися процедури зняття недоторканності з їх колеги, яку передбачає законодавство. Всі добре пам'ятали історію з затриманням і арештом нардепа від РПЛ Ігоря Мосійчука, який оскаржив своє затримання у Верховному суді і виграв справу.

За словами виконуючого обов'язки голови регламентного комітету Павла Пинзеника, Конституція і закон про регламент вимагають, щоб ГПУ вносила до Верховної Ради окремі подання на притягнення до кримінальної відповідальності, на згоду депутатів на затримання і на згоду на арешт.

"Послідовно протягом цього скликання Генеральна прокуратура хоча і говорить на словах, що це питання не є принциповим і вже в наступний раз будуть виконані вимоги закону і внесено три подання з усіх трьох питань, послідовно вносить одне подання, в якому об'єднують три питання" , - пояснив Пинзеник.

Хтось із депутатів навіть пожартував, що причиною того, що ГПУ не зробила три різних подання стала економія паперу. "Таке відчуття, що вам паперу не вистачає, що вам шкода 78 сторінок тексту", - підкреслив один з депутатів-членів комітету.

Прокурори пояснили, що окремих плодань робити було не потрібно, тому єдиною мірою запобіжного заходу є арешт. Дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності і дозвіл на затримання не потребують окремого подання. Також, за словами Луценка, прокуратура у підготовці подання керувалася Регламентом роботи парламенту, тому і відбулися певні розбіжності з Кримінально процесуальним кодексом.

"Якщо б я написав за КПК, воно б не відповідало регламенту. Коли я написав за регламентом, то ви кажете, що воно не цілком відповідає КПК. Тому цю прогалину я би просив ініціювати перед Верховною Радою, оскільки, на жаль, можу сказати, що подібних подань до осені збільшиться", - зазначив генпрокурор. Він додав, що сьогодні ряд депутатів вже дають свідчення в ГПУ, при чому деякі з них – регулярно.

Інше питання, яке викликало недовіру у членів комітету, чи дійсно необхідно давати дозвіл на затримання на арешт їх колеги. "Чому тільки утримання в Лук'янівському СІЗО може допомогти вам розслідувати?" - звернувся до генерального прокурора Павло Пинзеник. Луценко пояснив просто - арешт попередить втечу Онищенка та можливий його тиск на свідків.

Але Пинзеника глава ГПУ не переконав. "Ми не вважаємо подання в частині надання згоди на затримання та арешт належним чином обґрунтованим. Якщо висловитися більш категорично, то воно взагалі майже не обґрунтоване", - вже після прийняття рішення пояснив журналістам Пинзеник.

Як підсумок, комітет підтримав зняття з Онищенка депутатської недоторканності, однак депутати вирішили, що питання затримання і арешту ще не готові до розгляду Радою, через відсутність належного обгрунтування необхідності таких мір та окремих подань на кожне з питань. Тому, якщо Рада таки визначатиметься щодо цих питаннь, то комітет рекомендував проголосувати їх окремими постанови, щоби Онищенко не міг оскаржити це рішення, як це було у справі Мосійчука.

У прокуратурі запевнили, що як тільки Рада схвалить їх подання, за ними не заіржавіє - повідомлення про підозру буде оголошено в найкоротші терміни. "Після надання згоди на притягнення до відповідальності повідомлення про підозру буде здійснено в найкоротші терміни, може бути, що й одразу", - пояснив керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Холодницький, а вже через місяць-два правоохоронці збираються передати справу нардепа до суду.

Якщо Рада все ж таки схвалить подання, нардепу загрожує до 12 років позбавлення волі. Поки Онищенко пообіцяв журналістам, що збирається бути на засіданні у вівторок в Раді, коли можливо буде розглянуто подання щодо нього. Однак, до вівторка збирається встигнути відвідати тренування з кінного спорту. "На цьому тижні у мене тренування у Відні. Я планую поїхати", - сказав він. Онищенко збирається взяти участь в Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро, які почнуться трохи більше ніж за місяць - 5 серпня.

"Тому, якщо хтось буде мене шукати, я всіх запрошую, я перебуватиму з 5 числа на Олімпійських іграх, можете мене в будь-який момент там затримувати і привозити, нікуди бігти я не збираюся", - резюмував нардеп.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся