Спроба уряду обирати глав ключових державних підприємств відкрито і прозоро дала збій. Каменем спотикання став конкурс з вибору керівника національного оператора магістральних мереж - ДП НЕК "Укренерго". Проводити відбір і співбесіди кандидатів чиновники почали ще в жовтні 2015 року. Після двох провальних спроб, конкурс відбувся лише у кінці травня цього року. Тоді міністри і незалежні експерти обрали переможця - маловідомого в Україні віце-президента американської корпорації AES Corporation у Казахстані - Сергія Зуєва. Однак у серпні призначення Зуєва було заблоковано рішенням Окружного адміністративного суду Києва, який заборонив Кабміну стверджувати переможця конкурсу на нову посаду. Позов до суду на Мінекономіки тоді подав один з учасників конкурсного процесу, екс-директор "Запоріжжяобленерго" - Віктор Носулько. Основні претензії позивача зводяться до того, що і Сергій Зуєв, і МЕРТ допустили порушення процедури конкурсу на момент подачі заявки і у ході самого відбору. Зараз судові розгляди тривають, і наступне засідання суду у цій справі оголошено на 7 грудня. РБК-Україна звернулося з проханням про інтерв'ю до того, хто переміг у конкурсі, - Сергія Зуєва, і до чинного керівника "Укренерго" - тимчасово виконуючого обов'язки глави держпідприємства - Всеволода Ковальчука. Сьогодні ми публікуємо інтерв'ю Сергія Зуєва. Про те, хто стоїть за блокуванням результатів конкурсу, хто має вплив на українську енергетику, про кримінальні справи, порушені проти нього за фактом державної зради, і про те, як розвиваються події, він розповів в інтерв'ю кореспонденту РБК-Україна - Марії Цатурян.
РБК-Україна: Ви почали приймати участь в конкурсі на посаду глави ДП "Укренерго" у лютому? Хто до вас звернувся тоді і запропонував взяти участь у конкурсі?
Сергій Зуєв: У лютому до мене звернулося рекрутингове агентство Hudson та проінформувало, що у рамках програми реформування та отримання зовнішнього фінансування Україна проводить відбір нових керівників для топ-100 державних компаній. На той момент конкурси пройшли в "Укрзалізниці" і "Укрпошті", і наступним етапом повинні були обирати глав підприємств "Центренерго" і "Укренерго".
Я досить довго перебував у Казахстані. Ми з компанією Hudson вели переговори по телефону. Я питав у них, як буде проходити конкурс, наскільки він буде об'єктивний, прозорий і чесний, і які перспективи у того керівника, який прийде на нове місце роботи, які в нього будуть повноваження для проведення змін організаційної структури компанії "Укренерго" та інших реформ. Відповіді мене переконали. Вони звучали дуже оптимістично. І тоді я прийняв рішення, що буду приймати участь у конкурсі на обидві компанії: на голову "Центренерго" і на главу "Укренерго". І 15 березня - в цей день був дедлайн на подачу заявок учасників - я подав свої документи до Мінекономіки.
РБК-Україна: На той момент, коли до вас звернулося рекрутингове агентство, ви займали посаду віце-президента американської компанії AES Corporation у Казахстані. Чому ви вирішили залишити таку серйозну і перспективну посаду в успішній компанії заради того, щоб очолити українське державне енергетичне підприємство?
Сергій Зуєв: Перший момент, який мене мотивував, це - бажання докласти свою руку до проведення реформ в Україні. І основний мій мотив - це патріотизм. Тобто, я дійсно хотів повернутися назад до України, і застосувати свій багаж знань, освіту і досвід для того, щоб реформувати енергетику. Я бачив, що реформи почали проводитися і в "Укрпошті", і в "Укрзалізниці", і у НАК "Нафтогаз України", тому я загорівся цією ідеєю абсолютно щиро і гаряче. Мені дійсно хотілося прийти і реформувати цього державного монстра - "Укренерго". Є в моєї мотивації ще один момент. Будь-який керівник про таке завдання, як реформування системоутворюючої компанії, - мріє. Це комплексне і складне завдання, і, як будь-який футболіст мріє виступити на чемпіонаті світу чи чемпіонаті Європи, думаю, що і будь-який керівник мріє про такий виклик у своїй кар'єрі. Це підприємство, від якого залежить вся енергетика країни.
РБК-Україна: Останні три роки ви перебували у Казахстані і не були залучені до контекстів політичної та економічної кон'юнктур української енергетики. Ця галузь серйозно зарегульована. "Укренерго" - державна компанія, а не приватна американська корпорація. На чому все-таки ґрунтувалася ваша впевненість, що вам вдасться в цю галузь вписатися і у вас вийде реформувати "Укренерго"?
Сергій Зуєв: Перебуваючи у Казахстані, я відстежував ситуацію в українській енергетиці. Я бачив, що тут відбувається. У будь-якій країні, що у Казахстані, що у США така енергетична компанія "Укренерго", що виконує функції системного оператора, як правило, дуже сильно зарегульована. І, як правило, це - державна компанія. Я не можу сказати, що Україна дуже відрізняється від інших країн з точки зору політичного аспекту. Політика в енергетиці завжди важлива. Різниця у нас, можливо, в іншому. У тому, що наша енергетика поділена між певного роду олігархічними кланами, і їх зони впливу жорстко розподілені і обмежені. І, можливо, будь-яка людина ззовні сприймається цими гравцями ринку як загроза. Особисто я бачу величезну потребу у змінах, тому що те, де зараз знаходиться енергетика України мене, як фахівця, дуже турбує. Я розумію, що ми йдемо до дуже поганої ситуації.
РБК-Україна: Тобто, ваш намір боротися з олігархічними кланами в енергетиці?
Сергій Зуєв: Я не займаюся політикою, я - бізнесмен. Я готовий прийти на підприємство і проводити необхідні реформи. Звичайно, для цього потрібна політична підтримка. Без підтримки Кабміну, НКРЭКУ, профільного міністерства та якихось політичних рухів і партій, а також без підтримки громадськості, тут буде складно що-небудь змінити. Я це все розумію. Але, якщо у країни є політична воля проводити реформи і виконувати те, про що ми оголосили всьому світу, підтримка гарантована. Тому я і приймав рішення брати участь в конкурсі, оскільки у мене було відчуття, що у мене буде політична підтримка і певний карт-бланш на проведення реформ.
РБК-Україна: Які умови роботи в "Укренерго" вам запропонували на етапі співбесіди?
Сергій Зуєв: Перше, що я сам просив - мати можливість проводити реформи. Тому що у мене немає мети - просто зайняти крісло. Необхідно переглянути, насамперед, наскільки існуюча команда "Укренерго" відповідає поставленим завданням щодо реформування галузі. Я не перший рік працюю в секторі енергетики в країнах СНД. І я добре знаю, що будь-яке підприємство в наших країнах в секторі енергетики має дуже високий рівень технічних фахівців. Питання виникають до корпоративного управління, тому що ті стандарти і методи управління, які типово в українському підприємстві застосовуються, це - століття відставання від міжнародного рівня...
РБК-Україна: Тобто, вашою умовою була певна автономність у прийнятті рішень?
Сергій Зуєв: Я просив, щоб у мене була можливість проводити зміни, змінювати організаційну структуру, змінювати команду і приводити людей, які будуть необхідні для ефективної роботи. Мене почули.
РБК-Україна: Хто вас почув? Ви ці вимоги кому висували?
Сергій Зуєв: Було два раунди конкурсного відбору: конкурсна комісія та номінаційний комітет (Комітет з призначень керівників особливо важливих для економіки підприємств при Мінекономрозвитку, до складу якого входять по п'ять міністрів і незалежних експертів - ред.). І я свої питання задавав представникам цього комітету.
РБК-Україна: Яку зарплату вам запропонували? У пресі фігурує цифра в 15 тисяч доларів. Це та сума, яку ви просили?
Сергій Зуєв: Так, це та цифра, яку я озвучив. Це менше, ніж той дохід, який я мав у Казахстані.
РБК-Україна: Наскільки менше? Якщо я правильно зрозуміла, керуючись почуттям патріотизму і бажанням проводити реформи в енергетиці України, ви були настільки готові віддатися цьому процесу, що навіть були готові до скорочення своїх особистих доходів?
Сергій Зуєв: Я просто відняв ті витрати, які мені необхідно було сплачувати у Казахстані. Тобто, відняв витрати на оренду квартири, школу для дитини. І взагалі, яка різниця? Я порахував, що 15 тисяч доларів - це достатній для мене рівень доходу. Відповідь була, що ця сума - влаштовує, і вона була узгоджена. Потім уже я довідався, що, з усіх учасників, моя пропозиція по зарплаті була найнижчою.
Сергій Зуєв: Hudson - це дуже поважна міжнародна компанія з кришталевою репутацією, яку я знаю давно. Як мені пояснили, всі конкурси в Україні з відбору керівників найбільших держпідприємств, перебували в руках двох рейтингових агентств: Talent Advisers і Hudson. Я не знаю всіх деталей, але моє розуміння таке: є контракт, укладений між рекрутинговим агентством та українським урядом. І суть контракту - залучити іноземні кадри і кадри з інших країн. Тому що, якщо просто подати оголошення на урядовому сайті, хто його прочитає?
Крім того, завданням агентів було переконати людей, що в Україні є серйозна потреба в кваліфікованих фахівцях, готових проводити реформи. І компанія Hudson добре знає таких фахівців за кордоном. Інший момент, наскільки був конфлікт інтересів (мається на увазі участь представника компанії Hudson в конкурсній комісії, - ред.), як це було зазначено у матеріалах судового розгляду (йдеться про суд, який заборонив Кабміну призначення Зуєва на посаду голови НЕК "Укренерго", - ред.). Так, на першому етапі рекрутингове агентство брало участь, але у фіналі вони не голосували.
РБК-Україна: Конкурс, у якому ви брали участь, був оголошений 19 лютого, і до 15 березня здійснювався прийом заявок. На момент 15 березня було подано 27 заявок - це повідомлення Мінекономіки. Список тих, хто подав заявки, оприлюднено не було, але, за інформацією РБК-Україна, вашої заявки серед них не було. Перші співбесіди проходили 6-7 квітня, потім була пауза до 20 квітня. Тоді почався другий тур співбесід, в якому вже з'явилася ваша кандидатура. Як ви можете пояснити свою появу в конкурсі на цьому етапі і коли ви подали свою заявку?
Сергій Зуєв: Перше, що я хочу сказати, мої документи були подані вчасно, а саме - 15 березня. В цей день мої документи були в МЕРТ. Це всім відомо, тому що є листування електронною поштою. Підтвердження МЕРТ мені переслала компанія Hudson про те, що мої документи отримані та зареєстровані.
РБК-Україна: Тобто, документи до МЕРТ направляли не ви особисто, а ваші документи відправив рекрутинговий агент?
Сергій Зуєв: Мої документи надсилалися кілька разів. Мною особисто - 14 серпня на електронну адресу, яку було вказано на сайті МЕРТ. Я не отримав жодного підтвердження, що мої документи надійшли до відомства. Потім ми вже разом з рекрутинговою компанією дізналися, що є якесь обмеження за розміром листа, який можна направити на вказану адресу, у 10 Мб, а мої документи були 20 Мб, оскільки вони були скановані. Ми зідзвонювалися з представницею Hudson і у телефонному режимі розбивали мої файли на декілька листів. Це було за лічені години до закінчення прийому заявок. І рекрутингове агентство продублювало мої документи на пошту МЕРТ. Зрештою, підтвердження прийшло, але не на мій особистий ящик, а на адресу рекрутингової компанії.
У конкурсі брали участь не тільки безробітні люди, які нічим не ризикують. Я ризикував, адже я тоді перебував на серйозній посаді серйозної корпорації, і гарантій того, що я виграю, не було ніяких. Як ви думаєте, як би відреагували мої роботодавці, дізнавшись, що я беру участь у конкурсі? Заповнюючи документи, я зазначив, що не згоден з опублікуванням інформації про те, що я беру участь у конкурсі. Можливо, це вплинуло на те, що мене спочатку не було у списку учасників. Я не бачив його опублікованими, і про це треба запитати МЕРТ. Але я знаю, що мої документи були подані вчасно.
РБК-Україна: Одна з претензій до вас як раз і полягає в тому, що, подаючи документи, ви скористалися послугами посередників. Чи було від початку МЕРТ поставлено умову, що учасники повинні особисто надсилати свої документи, а не через рекрутерів?
Сергій Зуєв: Такої умови не було. Але, в постанові Кабміну №777, що регламентує проведення конкурсів, сказано, що документи учасника повинні бути подані або особисто, або по електронній пошті. Саме визначення, чия повинна бути електронна пошта, - відсутня. До того ж, хто може довести, що та чи інша електронна адресу належить особисто мені?
РБК-Україна: Що було далі? Вас запросили на співбесіду 21 квітня?
Сергій Зуєв: Так, співбесіди для учасників проходили два дні - 21 та 22 квітня. Перший і другий раунд співбесід я проходив віддалено - по Skype. Я не знаю про співбесіди 6-7 квітня.
РБК-Україна: Чому ви не приїхали?
Сергій Зуєв: Участь по Skype дозволялася, і я був не єдиним учасником, який проходив співбесіду віддалено. На першому раунді я був у Казахстані, а другий раз - у Нідерландах.
РБК-Україна: З одного боку, ви говорите, що у вас серйозна мотивація очолити "Укренерго", з іншого боку - ви не знаходите часу приїхати на співбесіду. І вас за це тут критикували, наприклад, міністр енергетики - Ігор Насалик.
Сергій Зуєв: Я розумію, але це нормальна практика у всьому світі - проходити співбесіди по Skype. Коли я влаштовувався на роботу до AES Corporation, я також проходив співбесіди віддалено. Я теж при прийомі на роботу використовую Skype. Зрозуміло, особистий контакт це не замінить, але це - абсолютно цивілізований спосіб співбесіди і масова практика. Я дійсно хотів приїхати на фінал, 23 травня. Але мені буквально за день повідомили, коли буде засідання номінаційного комітету. В той момент я вже знаходився в Амстердамі. І там у мене була стратегічна робоча зустріч. Я міг зірватися і поїхати, але тоді б у моїх босів виникли до мене питання. Але на той момент, я, чесно кажучи, не бачив ніяких проблем брати участь у співбесіді з Skype.
РБК-Україна: Давайте поговоримо про вашу професійну діяльність в Україні. Ви раніше працювали в компанії Кraft Foods в Україні на декількох посадах. Одним з членів номінаційного комітету, його головою, був керівник компанії - Юрій Логуш.
Сергій Зуєв: Він повинен був бути, але його не було. І головою комітету був обраний глава ЄБРР в Україні - Шевки Аржунер.
РБК-Україна: Ви особисто знайомі з Юрієм Логушем?
Сергій Зуєв: Звичайно.
РБК-Україна: Тобто, у вас в комітеті в принципі була підтримка в особі Юрія Логуша. Кажуть, він замовив за вас слово. Що ви про це знаєте?
Сергій Зуєв: Юрія Логуша взагалі не було на засіданні комітету. І, наскільки мені відомо, він за мене ні в кого нічого не просив.
РБК-Україна: А що за історія про вашу зустріч з міністром економіки Степаном Кубівим? Ви з ним зустрічалися? У яких ви стосунках з міністром?
Сергій Зуєв: Так, у мене була зустріч з Кубівим. На момент конкурсу ми не були знайомі. Він проголосував за мою кандидатуру. Після того, як я переміг у конкурсі 23 травня, я зателефонував своєму босові до Казахстану, розповів, що я виграв конкурс. Ми домовилися, що я відпрацьовую до середини липня. І в другій половині липня я з родиною повернувся до України. І став чекати. Мені ніхто не дзвонив, нічого з приводу конкурсу і мого обрання не говорив. Єдине що, - сказав представник компанії Hudson, що мене перевіряє СБУ. Але це -нормальний процес, я чекав. Потім, в кінці липня у Верховній Раді депутат Лев Підлісецький ("Самопоміч", - ред.) поставив прем'єру питання про долю глави "Укренерго" і відповів на нього міністр економіки - Степан Кубів. Він повідомив, що йде перевірка СБУ, вона займає до двох місяців. Потім уже, в серпні, я дізнався, що, виявляється, є по факту конкурсу судовий розгляд, і є заборона суду на моє призначення. Потім я дізнався, що є кримінальні справи проти мене і проти компанії Hudson. Я намагався будь-якими способами зустрітися або з Юлією Ковалів (перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, - ред.), або з міністром Степаном Кубівим...
РБК-Україна: А навіщо ви намагалися з ними зустрітися?
Сергій Зуєв: Я хотів зрозуміти, що відбувається. Адже, коли ви влаштовуєтеся на роботу до якоїсь компанії, і ви розумієте, що вас прийняли на роботу, напевно, ви очікуєте, що ваш новий керівник вам скаже, коли приступати до обов'язків і дасть якісь ввідні до роботи. Я також хотів зрозуміти, як довго чекати, що від мене вимагається, і тому подібне.
РБК-Україна: Зустріч відбулася?
Сергій Зуєв: Не відразу. І причини мені називалися різні - відпустка, навпаки, підвищена зайнятість, щільний графік. З якихось причин зустріч тоді не відбулася. Вона відбулася нещодавно, на наступний день після голосування за держбюджет у парламенті, у п'ятницю (21 жовтня, - ред.). Це була зустріч зі Степаном Кубівим.
РБК-Україна: Про що ви розмовляли з міністром?
Сергій Зуєв: Я запитав його, як розвивається ситуація. Він відповів, що їх очікування, тобто, очікування МЕРТ, в тому, що буде призначено новий конкурс. Все. На цьому наша розмова закінчилася.
РБК-Україна: Якщо я вас правильно зрозуміла, то у МЕРТ очікують, що судовий розгляд не закінчиться зняттям заборони на ваше призначення, а повною відміною конкурсу, який ви виграли?
Сергій Зуєв: Так.
РБК-Україна: Степан Кубів повідомив вам своє бачення ситуації з приводу того, наскільки прозорим був конкурс, і чи існують підстави його скасовувати?
Сергій Зуєв: Ми не говорили про це. У мене з ним була дуже коротка розмова.
РБК-Україна: З ким з українських політиків і депутатів ви спілкувалися на цю тему? Хто вас підтримує?
Сергій Зуєв: Є депутати, які відстежують момент призначення глави "Укренерго". І в якийсь момент вони почали піднімати це питання публічно. Першим у парламенті задав питання Лев Підлісецький. Потім зацікавився Віталій Купрій (позафракційний, член партії "УКРОП", - ред.). Потім вже Сергій Лещенко ("БПП", - ред.) відреагував на цю ситуацію. І всі вони говорять про те, що блокування призначення - неприпустимо. Я з ними спілкувався, я розповів про себе і про ситуацію. У нас немає яких-небудь домовленостей, і у них немає до мене жодних вимог.
РБК-Україна: Чи спілкувалися ви з профільним міністром - Ігорем Насаликом?
Сергій Зуєв: Ні, я з ним не спілкувався. Він проголосував проти мене, і я не бачу, що він в даній ситуації підтримує мою кандидатуру.
РБК-Україна: Насалик в одному зі своїх інтерв'ю публічно озвучив дві претензії до вас. Про першу ми вже говорили - це ваша фізична відсутність на співбесідах. А друга стосувалася того, що ви працювали у російській компанії. Про що говорить міністр енергетики?
Сергій Зуєв: Це неправда. Можливо, він має на увазі бізнеси, де я працював, а саме "Київобленерго" і "Рівнеобленерго". AES продала свою частку в цих компаніях російській VS Energy. Інформація про продаж з'явилася у лютому 2013 року. Сам факт передачі ключів стався 29 квітня 2013 року. Наступного ж дня я подав заяву про звільнення, і жодного дня не працював більше в цих компаніях.
Сергій Зуєв: У мене зараз немає особливого бажання брати участь, тому що я не вірю, що новий конкурс буде проходити прозоро і чесно. Тому що той конкурс, в якому я брав участь і виграв, я вважаю, що він був правильно організований. У номінаціонному комітеті були присутні всі представники міжнародних фінансових організацій, міністри, представники посольства США. Я не бачу порушень у конкурсі. Так, якщо десь гнатися за пропущеної коми, її можна знайти, але це ж зовсім формальні причини.
РБК-Україна: Якщо конкурс був організований і проведений чесно і прозоро, я правильно розумію, що за блокуванням вашого призначення стоять якісь люди, які не хочуть вас бачити на посаді?
Сергій Зуєв: Очевидно. Але я не знаю, хто ці люди. Я можу будувати різні припущення.
РБК-Україна: Кому ви заважаєте, як ви вважаєте?
Сергій Зуєв: Якщо подивитися на те, що собою зараз являє енергетика України, то ця галузь розділена між певними олігархічними групами і вся енергетика перебуває у сфері їх впливу. Між цими групами усталені правила гри на ринку. Вони знають, як працювати один з одним. Я для них - чужинець. Я - людина з абсолютно іншим менталітетом, з іншими досвідом і знаннями, і я від них абсолютно незалежний. Мене неможливо "взяти на гачок". Немає жодного олігарха або групи олігархів, яка на мене має вплив. І, якщо я очолю таку стратегічну компанію, як "Укренерго", це порушить баланс, який олігархи встановили на ринку. Очевидно, їх це не влаштовує, тому відбуваються всі ці блокування мого призначення.
РБК-Україна: В суді результати конкурсу, який ви виграли, оспорює Віктор Носулько - екс-директор "Запоріжжяобленерго". 60% акцій цієї компанії належить державі, а ось міноритаріями є бізнесмени Костянтин Григоришин і брати Григорій та Ігор Суркіси. Як ви вважаєте, вони можуть стояти за блокуванням вашого призначення? Ви особисто знайомі з Віктором Носулько?
Сергій Зуєв: Ні, я з ним не знайомий. Я не думаю, що він за цим стоїть. Думаю, що його якимось чином мотивували подати до суду. Тому, що сама подача позову виглядає дивно. Минуло три місяці після конкурсу, і раптом Носулько усвідомив, що щось було не так.
Другий момент - сама аргументація. От уявіть, на чемпіонаті світу з футболу бере участь багато команд, якась з них стає чемпіоном, а команда, яка посіла останнє місце і ніколи з чемпіоном не зустрічалася на полі, після чемпіонату подає на команду до суду. При цьому аргументує це тим, що якщо б чемпіон правильно подав заявку, то не факт, що він би став чемпіоном. Така ж логіка є і у Носулько. Фактично, він говорить, що, якщо б не моя заявка, він би пройшов у фінал конкурсу і виграв його. Але за нього було нуль голосів. Це ж абсолютний нонсенс і з точки зору здорового глузду, і з юридичної точки зору.
РБК-Україна: Хто, на вашу думку, стоїть за діями Носулько?
Сергій Зуєв: Поняття не маю.
РБК-Україна: Віктор Носулько вам - не конкурент. А кого ви в цьому конкурсі вважали своїм конкурентом?
Сергій Зуєв: Мені важко судити, я не бачив тих учасників, які пройшли у фінал. Я знаю, що там був болгарин і поляк, напевно, вони були сильні. За них було кілька голосів. Вірю, що там були дуже сильні конкуренти, на жаль, я не бачив їх презентацій.
РБК-Україна: Ви не бачили презентацій, але ви ж слідкуйте за діяльністю "Укренерго". Ось нинішній в.о. голови компанії Всеволод Ковальчук, який також дійшов до фіналу, вам конкурент?
Сергій Зуєв: Я з ним не знайомий, але я розумію, що він має гарний досвід роботи, розумію, що він добре володіє ситуацією в компанії, і він має на неї вплив. Інше питання, що я б це робив по-іншому. У мене інший погляд на розвиток компанії.
РБК-Україна: Якщо повернутися до ваших підозр, що за блокуванням конкурсу стоять олігархи, яким ви можете перешкодити, то чи немає у вас підозри, що у блокуванні зацікавлений і Ковальчук? Приміром, для того, щоб якомога довше залишатися на посаді?
Сергій Зуєв: Знаєте, я можу будувати різні припущення, але у мене підтверджень немає. Томц буде неправильно стверджувати, що за цим стоїть конкретно Іванов, Петров чи Сидоров. Це всього лише мої домисли.
РБК-Україна: Тобто, коли ви говорите про олігархів, яким ви можете бути неугодні на посаді голови "Укренерго", ви не маєте на увазі когось конкретного?
Сергій Зуєв: Ні. Я бачу, що є пошук "умовних ком" у процедурі конкурсу. Ви ж розумієте, що не тільки я не побачив порушень у процесі конкурсного відбору, їх не побачив і номінаційний комітет. Порушення побачив лише пан Носулько.
РБК-Україна: До якого строку суд продовжив заборону на ваше призначення?
Сергій Зуєв: Суд продовжив заборону до моменту розгляду основної суті. (Після інтерв'ю стало відомо, що суд прийняв рішення про перенесення засідання на 7 грудня, - ред.). Суд прийняв це рішення в закритому режимі без моєї участі та без участі МЕРТ. Це продиктовано, нібито, тим, що на мене є кримінальна справа про держзраду.
РБК-Україна: А що це за кримінальна справа? У пресі була інформація про те, що прокуратура Криму порушила проти вас провадження за фактом державної зради. Ви якось пов'язані з окупованим півостровом і його анексією?
Сергій Зуєв: Мені у цій справі не вручали жодних документів. Я дізнався про те, що вона існує з відповіді на запит депутата від "БПП" - Юрія Солов'я - до прокуратури Криму. Я знав, що є кримінальна справа проти компанії Hudson. Це я з'ясував, коли разом зі своїм адвокатом і вивчав матеріали судового розгляду щодо блокування мого призначення. Рекрутингову компанію і мене звинувачують у держзраді. Це все, що мені відомо. Я бачив тільки одну сходинку, яка пояснює склад мого нібито злочину: "фінансування антиукраїнської діяльності в Криму". За документами, кримінальну справу було заведено 14 червня цього року.
РБК-Україна: Вас викликали на допит?
Сергій Зуєв: Цього нічого не було. Справу зараз закрито. Після того, як я дізнався про це, я про це публічно заявив. На мою заяву публічно відреагував генеральний прокурор - Юрій Луценко. Він на своїй сторінці в Facebook написав, що він заслухав ці справи та ухвалив рішення про їх закриття. Підтвердження я ще не бачив, але місяць тому Луценко заявив, що справи будуть закриті.
РБК-Україна: Народні депутати, які були присутні на засіданні антикорупційного комітету, де ви заявили про наявність кримінальної справи проти вас, говорили потім, що проти вас його ініціював перший заступник голови фракції "БПП" - Ігор Кононенко. Ви називали його прізвище в цьому контексті? І чи вважаєте ви його причетним до цього?
Сергій Зуєв: Я дійсно був на антикорупційному комітеті. І є запис мого виступу, її можна легко знайти. Я розповів свою історію, але не називав жодного імені. В процесі обговорення депутати називали різні імена, але потім ці висловлювання чомусь приписали мені. Я не політик, не маю жодних фактів, і я не називав жодних імен.
РБК-Україна: Ви втратили хорошу посаду в серйозній корпорації. Ви змінили країну, місце проживання та повністю змінили своє життя заради призначення на посаду глави "Укренерго". Цього не сталося. Що ви робитимете далі? Ви маєте намір відстоювати своє право на цю посаду в суді?
Сергій Зуєв: Я буду подавати позов до Європейського суду з прав людини. Подивимося, яким буде рішення суду за конкурсом.
РБК-Україна: Давайте поговоримо про ваше бачення роботи компанії "Укренерго" у разі вашого призначення керівником цієї компанії. У своїй презентації, яку ви представляли на номинационном комітеті, ви відзначили низку ключових проблем: проблеми з поставками палива на склади ТЕС і проблему з балансуванням системи. Як ви пропонуєте їх вирішувати?
Сергій Зуєв: Два слова про мою презентації скажу. Я потім вже побачив, що інші учасники подавали цілі талмуди, а моя презентація була досить короткою. Її зараз часто використовують проти мене. Але перемогла ж не моя презентація, а мій досвід, освіта, моє резюме. У мене було півгодини часу, з яких 15 хвилин - відповіді-запитання, 10 хвилин - розповісти про себе. Решту часу - презентація. Це дуже мало. Тому, моя презентація дуже коротка, я намагався відобразити найбільш пріоритетні моменти.
Отже, з приводу поставок вугілля, що можна зробити. Всі знають, що у нас до кінця не задіяний потенціал атомної енергетики. З-за цього енергетика неефективно працює, і тариф вище, чим він повинен бути. Атомні станції не можуть маневрувати. Багато років розробляються проекти, як підвищити експортний потенціал України в електроенергетиці, як побудувати лінії, стимулювати більше споживання електроенергії вночі. Все це в комплексі дозволило б вивести атомну енергетику на більш високий рівень, знизити тариф, збільшити експорт електроенергії та знизити залежність від вугілля.
У нас багато теплових станцій спроектовані на роботу на вугіллі антрацитової групи. Моє бачення - від антрациту потрібно відмовлятися і переходити на газове вугілля. Використовувати антрацит для виробництва електроенергії - економічно невигідно. Антрацит дорогий, та він має велику теплотворність, але він не згоряє до кінця. Залишки палива, яке неспалюється великі. Газове вугілля використовувати ефективніше. Так, переобладнання котлів потребує коштів, але під це можна залучити кошти міжнародних фінансових організацій. Це дасть не тільки економічний ефект, але й дозволить нівелювати залежність постачань із зони АТО.
РБК-Україна: Навряд чи на це піде група компаній ДТЕК, яка позбутися внутрішнього ринку збуту для своїх шахт, які видобувають вугілля-антрацит. Ну і другий момент: перевівши всі котли на вугілля газових марок, не виникне ризик дефіциту і цього вугілля?
Сергій Зуєв: Запаси газового вугілля в країні достатні для забезпечення діяльності теплової генерації. Я не керую компанією ДТЕК, але мені здається, якщо провести економічний аналіз, то можна знайти спосіб правильного перекладу всіх станцій на газову групу.
РБК-Україна: А як вирішувати проблему з катастрофічним станом магістральних мереж? Де плануєте шукати на це кошти?
Сергій Зуєв: У мене є підстави припускати, що не всі кошти компанії використовуються ефективно. Про це свідчать такі факти: на рахунках компанії знаходиться близько 3 мільярдів гривень вже тривалий час. Уявіть собі, що ви в магазині даєте гроші, у вас їх взяли, а хліб вам обіцяють віддати через рік. Так і споживач платить гроші в тарифі для того, щоб отримати якісну послугу і вчасно. Ми зі своєї кишені віддаємо гроші "Укренерго", щоб вони інвестували в модернізацію ліній, міняли обладнання, замість цього гроші лежать на рахунку. Другий момент - наскільки обґрунтовано та ціна у тендерах по закупівлі обладнання? Мені здається можна домогтися більшого зниження ціни. Я вважаю, що треба почати з аудиту цих моментів. І я впевнений, що можна за ті кошти, які є в тарифі, добитися великих результатів.
Потім, я вважаю, що потрібно повністю змінити структуру компанії і перейти на корпоративне управління. Це дасть гарантії прозорості, МФО будуть готові більше вкладати в компанію і надавати фінансування.
Розмовляла Марія Цатурян, фотографував Віталій Носач