Про перспективи прокурорського самоврядування та тиск керівництва ГПУ на учасників конференції прокурорів РБК-Україна у бліц-інтерв'ю розповів Сергій Горбатюк, заступник начальника головного слідчого управління Генпрокуратури.
Зміни Генеральній прокуратурі тривають. Перед травневими святами в системі ГПУ з'явилося два нових органу – Рада прокурорів та Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія. (КДК). Вони будуть відповідати за кадрові перестановки у відомстві. КДК буде приймати на роботу рядових співробітників, а Раду – рекомендувати генпрокурора, кого призначати на керівні посади.
Для того, щоб сформувати нові органи, перед травневими святами керівництво ГПУ організувало конференцію прокурорів.
Про перспективи прокурорського самоврядування і тиску керівництва ГПУ на учасників конференції РБК-Україна у бліц-інтерв'ю розповів Сергій Горбатюк, заступник начальника головного слідчого управління ГПУ.
РБК-Україна: Під час всеукраїнської конференції прокурорів ви говорили, що вона проходила з порушеннями. Що це за порушення?
Сергій Горбатюк: Керівництво Генеральної прокуратури підготувала, а фактично і організувало голосування за всі документи, які затвердила конференція. Йдеться про порядок денний, регламент конференції і інших документах. Хоча за законом учасники конференції повинні вирішувати самі, як її організувати і за якими правилами вона повинна проходити. В першу чергу затверджується порядок денний, потім регламент, за яким вона працює.
Але регламент прийняли фактично в самому кінці роботи. Я та інші делегати заявили, що працюючи без регламенту, ми фактично робимо конференцію нелегітимною. На що члени президії відповіли, що порядок денний і є нашим тимчасовим регламентом.
Відсутність регламенту дозволяє направляти конференцію в ручному режимі, так простіше отримати ті результати, яких хтось зацікавлений.
Далі, склад кваліфікаційно-дисциплінарної комісії (КДК), все 108 кандидатів, були затверджені без обговорення. Кандидати пропонували себе самі, їх ніхто не знає, крім людей з якими вони працюють. Члени КДК відповідають за всіх співробітників прокуратури. По суті, вони виконують функцію запобіжника – вони відповідають за підбір кадрів і повинні захищати прокурорів від незаконного звільнення, незаконного притягнення до дисциплінарної відповідальності і тд. Тому необхідно, щоб в цій комісії були працівники, які дійсно мають авторитет, мають відповідні професійні навички.
Перед обранням ми повинні були почути їх думку, їх програму, як вони це бачать. І тільки після цього визначатися, за кого голосувати. Але на практиці голосування пройшло фактично наосліп.
У день голосування ходили чутки, що є 5 осіб, яких затвердило керівництво Генпрокуратури, і за яких потрібно голосувати. Якщо ми подивимося на результати, то вони у першому турі набрали найбільшу кількість голосів.
РБК-Україна: Відбір кандидатів у Раду прокурорів теж проходив з порушеннями?
Сергій Горбатюк: Один в один. Перед голосуванням з'явилися дані про те, що були вказівки голосувати за двох – це Наталія Бабенко та В'ячеслав Говинский. Відповідно вони набрали найбільшу кількість голосів.
РБК-Україна: Вам на конференції не дали слово. Що ви хотіли повідомити у своєму виступі?
Сергій Горбатюк: Перед четвертим туром голосування я хотів ще раз акцентувати увагу залу, загітувати за людей, які будуть незалежними. Я підтримував Тетяну Ларіонову. Але суть не в тому, що вона наш кандидат чи ні, питання в людині і ті принципи, які вона відстоює. Я тягнув руку, мені давали мікрофон, а потім сказали, що мікрофон дадуть того, на якого вкаже голова зборів.
РБК-Україна: Кажуть, перед голосуванням смс-розсилка з вказівками за кого потрібно голосувати. Що це були за смс? Особисто ви отримували таке повідомлення?
Сергій Горбатюк: Я особисто не отримував, напевно, тому, що ніхто б не наважився цього зробити. До кінця невідомо, в якій формі це відбувалося. Були це смски або був список, який показували або усно доносили. Власне розмови були, але ніхто не сказав прямо, що йому прийшла така смска. Ніхто цього не показував. Після того як про це написали ЗМІ, президія попросив представити такі факти, але, на жаль, ніхто цього не зробив.
РБК-Україна: чи Зможе працювати КДК, адже уповноважений з прав людини Валерія Лутковська так і не делегувала в комісію трьох своїх представників?
Сергій Горбатюк: Немає. Тут важливо, що вони (кандидати від уповноваженого з прав людини – ред.) повинні бути затверджені Комітетом Верховної Радыпо питань правоохоронної діяльності. Думаю, що процес затягнеться.Мені здається, що уповноваженого з прав людини буде складно прийняти самостійне рішення.
РБК-Україна: Навіщо в прокурорському самоврядування два органи, які займаються кадровими питаннями – КДК і Рада прокурорів? Їх функції дублюються?
Сергій Горбатюк: Немає. Обов'язки Ради – рекомендувати генпрокурора кандидатів на посади його заступників, прокурорів областей, їх заступників, ще деяких адміністративних посад. Крім того, Рада займається питаннями соціального забезпечення працівників прокуратури та має ще ряд функцій.
Якщо Рада відповідає за призначення на вищі посади, то КДК – за прийом на роботу рядових співробітників.
КДК в першу чергу розглядає питання прийому на роботу рядових співробітників прокуратури,
З функціями КДК повноваження Ради перетинаються з дисциплінарних питань. Але кожен з органів відповідає за різні категорії співробітників.
РБК-Україна: Чому вибори органів самоврядування прокуратури пройшли саме зараз. Це пов'язано з тим, що ГПУ може очолити Юрій Луценко і прокураты тим самим хочуть убезпечити себе від чужинця»?
Сформувати КДК і Рада прокурорів вимагає нових закон про прокуратуру. Він був прийнятий ще 14 жовтня 2014 року. Але в ньому написано, що положення про прокурорський самоврядування набирають чинності з 15 квітня 2016 року. Там же сказано, що після цього протягом двох тижнів повинна пройти конференція прокурорів. Там що до призначення нового генпрокурора це відношення не має, просто збіг обставин.
РБК-Україна: Хто конкретно, на вашу думку, тиснув на учасників конференції при підборі кандидатів в Раду прокурорів і КДК?
Сергій Горбатюк: Мені це не відомо, але без сумнівів, без участі керівництва генпрокуратури не обійшлося. Але від кого безпосередньо виходили вказівки, я не знаю.
Розмовляла Маріанна Присяжнюк