ua en ru

Сергій Астахов: "Ситуація на кордоні на багато років вперед визначить наші взаємини з колишньою братською країною"

Автор: RBC.UA
Помічник голови Державної прикордонної служби України Сергій Астахов в інтерв'ю РБК-Україна розповів, як змінилася Держприкордонслужба після ескалації ситуації на сході України, чи можливо закрити "кордон на замок" і чи допоможуть в цьому інженерні споруди, а також про те, чому відносини з Росією вже ніколи не стануть такими як були.

РБК-Україна: Як Ви можете охарактеризувати зараз ситуацію в Державній прикордонній службі?

Помічник голови Державної прикордонної служби України Сергій Астахов: Державна прикордонна служба 10 повноцінних років розвивалася як правоохоронний орган. При цьому розвивалася цілком успішно і блискуче впоралася з проблемами, що виникали, включаючи ситуацію на Тузлі.

Інша справа, що коли почалася неоголошена війна з боку суміжної держави, Держприкордонслужба України як правоохоронний орган не мала можливості адекватно реагувати на ті військові загрози, які виникли на державному кордоні. У період наростання цих погроз керівництво неодноразово заявляло і попереджало про необхідність посилити прикордонну службу відповідними військовими підрозділами для того, щоб тримати кордон на надійному замку. Мабуть, сподівалися, що в зоні АТО ситуація буде локалізована в стислі терміни, не обросте побічними проблемами і не буде зводитись до прямої загрози РФ на нашому державному кордоні. На жаль, ці очікування не виправдали себе. Прикордонна служба була не готова до такого виду агресії, і ми це визнали.

У процесі оголошення посиленої охорони державного кордону всі свої сили, резерви і можливості перекинули на східний кордон і як могли там розгорнулися. Тільки за останні 2 місяці ми не пустили в країну понад 23 тис. громадян РФ, у відношенні яких так чи інакше були підозри, що вони можуть брати участь в екстремістській діяльності. Не пропущені сотні осіб, які їхали з терористичними устремліннями, маючи при собі карти місцевості, амуніцію, підслуховуючу і відеоапаратуру, зброю, компоненти озброєння.

Крім того, охорона кордону повинна бути міждержавною: з одного і з іншого боку обидві прикордонні структури зобов'язані вживати всіх заходів для припинення будь-якої незаконної діяльності на спільному кордоні. Є десятки фактів, коли бойовики заходять з території РФ, обстрілюють наші підрозділи, і під натиском йдуть на територію Російської Федерації. І що, російські прикордонники цього не бачать, знаючи яка неспокійна ситуація на суміжній території?

Прикордонна служба зробила висновки і почала формувати крім органів охорони державного кордону, мотоманеврені групи, які озброєні різним видом стрілецької зброї, а не пістолетами з гумовими кулями, як це було передбачено раніше. Зараз ми посилені БТРами, гранатометами та іншими видами озброєння. Ми сформували оперативно-бойові прикордонні застави, які виставляються на найбільш загрозливих напрямках.

При взаємодії з підрозділами Збройних сил України ми розгорнули велику кількість блокпостів, укріпрайонів, загороджень і вжили інші заходи, що передбачають контроль над державним кордоном. Ми могли б розраховувати на допомогу російських прикордонників, але її немає. Пікантність цієї ситуації на багато років вперед визначить наші взаємини з колишньою братською країною.

Прикордонна служба зараз фактично стала прикордонними військами, які військовим методом спільно зі Збройними силами України крок за кроком відновлюють контроль над тими ділянками кордону, які були втрачені. На лінії кордону контроль втрачено, але на території України на відстані кількох кілометрів від кордону контролюється досить ефективно. Завдяки залученню потенціалу збройних сил у нас є зараз можливість шляхом проведення військових операцій і нанесення вогневих ударів з глибини територій припиняти спроби в'їзду в Україну бойовиків і ввезення озброєння.

Звичайно, ми не в змозі зловити поодинокі невеликі групи або осіб, які по полю перетинають кордон. Але зараз таке завдання вже не стоїть. Зараз стоїть завдання вийти на лінію кордону спільно зі збройними силами та закріпитись там, шляхом щільного виставлення добре озброєних підрозділів. Коли це буде реалізовано, ми зможемо чітко сказати, що межа взята під суворий контроль і на ній організована оборона. Зараз поетапно реалізується цей план.

РБК-Україна: Як Ви можете охарактеризувати взаємодію Держприкордонслужби та Збройних сил України у зоні АТО?

Сергій Астахов: Зараз є чітка взаємодія, створено тактичне угруповання "Кордон", до якого входять підрозділи Держприкордонслужби, десантники ВСУ і Нацгвардія як резерв. Це угруповання з 2 напрямків - з півночі і з півдня поступово звужує ту неконтрольовану ділянку, яка контролюється лише в глибині території, а треба вийти на лінію кордону. Цей пролом поступово звужується, але робиться це з великим трудом, з щоденними боями.

На момент нашої з вами зустрічі, діє режим перемир'я, і ми зі свого боку сьогодні витримуємо ці умови. Що стосується дій терористів - кожен день і ніч наші підрозділи піддаються масованому обстрілу з їх боку. Насторожує інше, що шалений або спеціальний постріл може відправити снаряд на російську територію, і спровокувати її для адекватних заходів. А терористам це зробити нічого не варто.

Що стосується авіації Збройних сил, то застосовувати її біля кордону вкрай складно. Я не впевнений, що літак на швидкості 900 км на годину з висоти 3-5 тис. метрів здатний точно вразити одну ціль, що знаходиться біля кордону, щоб ракета або осколки не потрапили на суміжну територію. В цьому відношенні ми дуже обмежені, що накладає свій відбиток на ефективність використання Збройних сил безпосередньо біля державного кордону. Туди потрібно виходити фізично, якщо використовувати авіацію, то тільки вертольоти. Але це можливо лише після зачистки території від тих, хто може використовувати ПЗРК.

РБК-Україна: Писав чи не писав все ж рапорт про відставку голова Державної прикордонної служби Микола Литвин?

Сергій Астахов: Голова Державної прикордонної служби доповів верховному головнокомандувачу про таке рішення і отримав вказівку йти і виконувати свій військовий обов'язок, чим він і займається.

РБК-Україна: Які людські втрати в українських прикордонників з моменту початку конфлікту?

Сергій Астахов: Більше 70 людей поранено і вбито 5.

РБК-Україна: Що необхідно зробити, щоб "закрити кордон на замок" в зоні АТО? Чи можливо взагалі не допустити поставок зброї і бронетехніки з РФ?

Сергій Астахов: Можливо все. Потрібно дочекатися результату перемир'я, чітко зрозуміти позицію РФ, почути все, що хотіли сказати самопроголошена влада, які перебуває в цих районах.

Якщо компроміс не буде знайдений, то вже військовим способом, відсікаючи всі бандформування в прикордонних районах від зв'язків із суміжною територією, вийти і в межах прямої видимості поставити укріплені блокпости. Повинно бути важке армійське озброєння, БТР, ПМП, посилення бойовими вертольотами таким чином, щоб усіх, хто буде незаконно переміщатися через лінію кордону, просто-напросто знищувати фізичним способом. Це не обов'язково робити на лінії кордону, достатньо лише відстежити і знищити в межах контрольованого прикордонного району. Коли ми військовим способом закриємо зелений кордон, а контролюючі органи вийдуть в пункти пропуску - кордон буде закрито надійно.

РБК-Україна: Наскільки ефективною, на ваш погляд, є створення суцільних інженерних загороджень на кордоні?

Сергій Астахов: Будь-яка інженерна споруда, яка, наприклад, охороняє вашу ділянку дачі, буде ефективною проти тих випадкових людей, які без досвіду і підготовки вирішать нарвати квіти на вашому городі. Це буде приносити певний позитив: психологічний ефект, результат проти тих, хто займається дрібним шахрайством або побутовими крадіжками.

Але ми живемо в сучасному інтегрованому світі, і не можна відгородитися стіною від будь-кого. Зараз розвідка працює не так, як ми уявляли її 50-60 років тому: з рюкзаком і рацією крадеться шпигун через державний кордон для того, щоб підслуховувати розмови наших громадян. Світ змінився за останній час, і я не думаю, що стіна може ефективно захистити від явної або прихованої збройної агресії.

Потрібно побудувати багатоешелоновану систему охорони і захисту кордону, щоб вона зовні нікого не дратувала, але при цьому була досить ефективною.

Розмовляв Михайло Криволапов