Сенат конгресу США ратифікував договір між Російською Федерацією і Сполученими Штатами Америки про заходи з подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (договір про СНО), передає РБК з посиланням на Fox News.
Сенат конгресу США ратифікував договір між Російською Федерацією і Сполученими Штатами Америки про заходи з подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (договір про СНО), передає РБК з посиланням на Fox News.
На підтримку документа висловилося 71 сенатор, 26 - проти, тоді як для позитивного результату голосування було потрібно дві третини голосів, тобто 67 з 100.
Ратифікація договору - значущий успіх президента США Барака Обами в області контролю над озброєннями. Ще пару тижнів назад республіканці всіма силами намагалися заблокувати розгляд договору до Нового року, після якого зміниться третина сенату.
У складі верхньої палати демократи представлені 58 місцями, і для успішного проходження договору про СНО Білому дому необхідно було перетягнути на свою сторону з десяток представників протилежного табору. Напередодні, коли сенат голосував за припинення дебатів за угодою, 11 законодавців з Республіканської партії встали на сторону демократів.
Білий дім заручився підтримкою необхідної кількості республіканців лише після того, як погодився додатково виділити 5 млрд дол. на модернізацію існуючого ядерного арсеналу країни. Раніше цього року адміністрація Б.Обами оголосила про 10-річну програму модернізації атомного комплексу вартістю 80 млрд дол.
Проте багато консерваторів в сенаті так і не зняли своїх заперечень проти нового договору. Зокрема, екс-кандидат на посаду президента США Джон Маккейн добивався того, щоб в резолюції сенату, супроводжуючій ратифікацію угоди, були відбиті зобов'язання Вашингтона з продовження робіт в області протиракетної оборони незалежно від домовленостей з Росією по скороченню СНО.
Ратифікаційна резолюція, в якій сенатори виражають своє відношення до договору, не змінює змісту договору і його тексту, включаючи преамбулу і додаткові протоколи. Проте раніше цього місяця глава МЗС Росії Сергій Лавров про всяк випадок попередив, що Москва не прийме ніяких поправок до тексту угоди з боку сенату.
Всупереч опору республіканців, новий договір про СНО отримав широку підтримку в американських військових і дипломатичних кругах. Так, ратифікувати договір призвали міністр оборони Роберт Гейтс і голова Об'єднаного комітету начальників штабів Майк Маллен, а також п'ять колишніх держсекретарів США.
На підтримку угоди виступили і багато громадських організацій, наприклад, Асоціація з контролю над озброєннями, яка у відповідь на доводи критиків назвала більше 10 причин, щоб ратифікувати угоду. Зокрема, асоціація заявила, що новий договір про СНО "зменшить потенційну ядерну загрозу з боку Росії", "забезпечить прозорість і передбаченість російських стратегічних ядерних сил" і "укріпить старання США в області ядерного нерозповсюдження".
Серед критиків договору в США також є авторитетні експерти, як, наприклад, колишній заступник держсекретаря з контролю над озброєннями Джон Болтон. У вересні 2010 р. дипломат написав цілу газетну статтю, в якій охарактеризував новий договір про СНО як "одностороннє роззброєння", тобто роззброєння США.
Дж.Болтон вказав на таку порівняно мало освітлювану деталь договору, як чисельні обмеження на стратегічні носії, споряджені звичайними боєголовками. На його думку, дані обмеження загрожують підірвати важливу ініціативу американських Зброєних сил Prompt Global Strike (концепція "швидкого глобального удару").
Нагадаємо, новий російсько-американський договір про СНО був підписаний 8 квітня 2010 р. президентами двох країн Дмитром Медведєвим і Бараком Обамою в Празі (Чехія). Старий договір (СНО-1), укладений в 1991 р., закінчився 5 грудня 2009 р., і з тих пір Росія і США не мають можливості контролювати ядерні арсенали один одного. Новий договір обмежує загальну кількість розгорнених ядерних боєзарядів 1550 одиницями для обох сторін.
Згідно документу, країнам забороняється розгортати стратегічну ядерну зброю за межами своєї території, а також вводяться деякі інші обмеження. Для набуття чинності договір має бути ратифікований парламентами обох країн. Держдума РФ ще не починала розгляд договору, але готова ратифікувати його на початку 2011 р.