Сенат Франції увечері в понеділок, 23 січня, затвердив законопроект, що передбачає кримінальне покарання за заперечення геноциду вірмен в 1915-1917 рр. Про це повідомляє Reuters.
Сенат Франції увечері в понеділок, 23 січня, затвердив законопроект, що передбачає кримінальне покарання за заперечення геноциду вірмен в 1915-1917 рр. Про це повідомляє Reuters.
Законопроект був схвалений більшістю сенаторів після семигодинного обговорення. Раніше в грудні нижня палата парламенту Франції (Національні збори) затвердила текст законопроекту, що передбачає тюремне ув'язнення на строк до одного року або штраф у розмірі 45 тис. євро за заперечення будь-якого геноциду, в тому числі геноциду вірмен.
Тепер документ має підписати Президент Франції Ніколя Саркозі, чия партія "Союз за народний рух" і внесла гучний законопроект на розгляд.
Нагадаємо, що в грудні після затвердження законопроекту Національними зборами турецька влада відкликала з Парижа свого посла, а також оголосили про припинення з Францією військового та політичного співробітництва. Посольство Туреччини у Франції, проте, продовжило роботу, але Анкара продовжує заявляти, що закріплення подібної законодавчої ініціативи є прикладом расизму, дискримінації та ксенофобії.
МЗС Туреччини терміново випустив офіційну заяву, в якій різко засудив законодавчу ініціативу французької влади. "Франція знехтувала міжнародним правом своїм безвідповідальним рішенням", - йдеться в документі. Турецька влада пообіцяла дати адекватну відповідь. "Ми не будемо вагатися при застосуванні тих заходів, які вважаємо адекватними і які продумали заздалегідь", - наголошується в заяві.
Офіційну відповідь на дії французької влади Туреччина повинна підготувати сьогодні. Реджеп Тайіп Ердоган вже дав відповідне доручення. Також він звинуватив Францію в геноциді алжирців під час окупації африканської держави. За його словами, французькі колонізатори протягом десятиліть влаштовували масові розправи над алжирським населенням, "спалюючи людей в печах".
Турецькі експерти звинувачують Президента Франції Ніколя Саркозі в популізмі, вважаючи цей закон спрямованим на те, щоб перед виборами домогтися підтримки півмільйонної вірменської діаспори у Франції.
Раніше в Парижі відбулася багатотисячна хода турків, які з'їхалися з усієї Європи, на знак протесту проти ухвалення законопроекту про криміналізацію заперечення геноциду вірмен. Натовп пройшов маршем по Парижу, розмахуючи національними турецькими прапорами. У натовпі люди несли банери з написами "Ні ганебному закону Саркозі", "Історія для істориків, політика для політиків" та ін..
Геноцидом вірменського народу на території Туреччини прийнято називати насильницькі дії відносно цієї етнічної групи, що здійснювало турецьке керівництво під час Першої світової війни. Вважається, що загальна кількість жертв геноциду складає близько 1,5 млн осіб. У свою чергу Туреччина повністю заперечує, що вірменське населення постраждало від направлених дій влади.
Франція формально визнала вбивства вірмен геноцидом в 2001 р. Крім Франції, ще понад 20 країн офіційно визнали події 1915 р. року геноцидом.
Зазначимо, у Франції живе близько півмільйона вірмен, і їхні голоси можуть зіграти важливу роль на президентських виборах наступного року.