В Україні з 1 липня набирає чинності закон "Про засади запобігання та протидії корупції в Україні".
В Україні з 1 липня набирає чинності закон "Про засади запобігання та протидії корупції в Україні".
Відзначимо, ст.12 (Фінансовий контроль) набере чинності з 1 січня 2012 р.
За словами Президента України Віктора Януковича, антикорупційний закон передбачає ефективні правові механізми запобігання, виявлення, припинення і розслідування корупційних правопорушень як у публічній, так і в приватному секторах.
В законі істотно розширено коло осіб, які є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення. Серед них, зокрема, і верхівка влади - Президент, прем'єр-міністр, голова Верховної Ради, генеральний прокурор - і керівники інших центральних органів виконавчої влади. Цей закон також дозволяє виявляти корупцію в сфері надання публічних послуг, зокрема в діяльності аудиторів, оцінювачів, нотаріусів та ін.
У законі також вводиться обов'язок державних службовців декларувати не тільки свої доходи, але і близьких осіб. Новим законом Президент України уповноважений визначати антикорупційну стратегію. Ця стратегія повинна стати основним програмним документом державної антикорупційної політики та інструментом впровадження закону.
Нагадаємо, 2 червня Янукович підписав закон № 3334-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення організаційно-правових основ боротьби зі злочинністю та корупцією", яким усунені неузгодженості у тексті прийнятого антикорупційного закону.
Згідно уточненнями до закону, до декларації про доходи окремо вносяться відомості про витрати на майно, що перебуває у приватній власності, і на майно, що перебуває в оренді. За звітний рік також декларуються одноразові витрати, якщо вони рівні або перевищують 150 тис. грн.
7 квітня Верховна Рада України (ВР) прийняла в повторному другому читанні окремі статті і розділ "Прикінцеві положення", а також в цілому президентський проект закону "Про засади запобігання та протидії корупції в Україні" (№ 7487 від 17.12.2010 р.).
Слід також зазначити, що 24 травня 2011 р. GRECO - група держав з протидії корупції Ради Європи - на своєму засіданні в Страсбурзі під головуванням Драго Коса зазначила провал Україна в плані законодавчого забезпечення боротьби з корупцією та невідповідність європейським стандартам боротьби з корупцією за 13 напрямами.
Ніяких позитивних змін GRECO не зафіксувало ще по 10 пунктам антикорупційних ініціатив. Зокрема, не прийнятий модельний кодекс поведінки державних службовців і не врегульоване питання конфлікту інтересів чиновників, пов'язаних спільними родинними чи діловими інтересами з бізнесом.
За результатами моніторингу GRECO, в 2009 р. Україна не мала невиконаних рекомендацій - були були виконані частково або перебували у стадії вирішення. Через півтора року Україна стала першою державою-учасником європейської антикорупційної ініціативи, якою експерти знизили ступінь виконання за трьома рекомендаціям GRECO: рекомендація № 3 - не переглянута система адміністративної відповідальності за корупційні порушення; рекомендація № 5 - посилити незалежність прокуратури від політичного впливу та уточнити її повноваження; рекомендація № 24 - ввести відповідальність юридичних осіб за корупційні правопорушення.