Сьогодні парафують частина угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Сьогодні в Брюсселі відбудеться парафування угоди про асоціацію (УА) між Україною і Євросоюзом. Очікується, що з української сторони угоду парафує заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін. З європейської сторони цей документ має підписати керуючий директор Служби зовнішніх дій з питань Європи та Центральної Азії Мирослав Лайчек.

Сьогодні в Брюсселі відбудеться парафування угоди про асоціацію (УА) між Україною і Євросоюзом. Очікується, що з української сторони угоду парафує заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін. З європейської сторони цей документ має підписати керуючий директор Служби зовнішніх дій з питань Європи та Центральної Азії Мирослав Лайчек.

Проте, за інформацією видання "Комерсант-Україна", повноцінно провести цю процедуру сторонам не вдасться, оскільки робота над договором досі не завершена, і парафовані будуть близько 170 сторінок з 1700 сторінок документа.

Джерела видання стверджують, що юридичні служби ЄС затягують його узгодження. У зв'язку з цим Україна і Євросоюз підпишуть документ, що зобов'язує завершити роботу над рештою розділами до кінця літа.

У неофіційних бесідах дипломати відзначають ще одну причину: Брюссель не хоче надавати українській владі картину, яка демонструє прогрес Києва у взаєминах з ЄС. Європейці побоюються, що в умовах слабкого інформування українців про міжнародні юридичні процедури провладні ЗМІ можуть представити парафування як підписання, створивши тим самим козир для влади на найближчих виборах. Саме з цієї причини сьогоднішня церемонія пройде без допуску журналістів і відеозйомки, а за її підсумками буде поширений лише короткий прес-реліз з декількома протокольними фотографіями.

З 1700 сторінок договору де-факто буде парафовано тільки близько 170. В економічній частині СА керівники переговорних груп - заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін і представник Європейської служби зовнішніх дій Мирослав Лайчак - засвідчать тільки першу і останню сторінки, а частина, що залишилася, буде відкрита для внесення технічних поправок.

Сьогодні в Брюсселі буде підписаний також непублічний двосторонній документ (копією володіє видання), який регламентує подальші дії Києва і Брюсселя щодо доопрацювання СА. Сторони беруть на себе зобов'язання "провести юридичний аналіз підготовки остаточного консолідованого тексту". Доробка СА, згідно з документом, повинна бути завершена до кінця літа, після чого "відбудеться фактичне парафування тексту, що регламентує глибоку та всебічну зону вільної торгівлі (ЗВТ)". Остання фраза лише підтверджує, що сьогоднішня подія, представлена як парафування всього тексту СА, насправді такою не є.

Співрозмовники видання відзначають, що в процесі доопрацювання в СА не будуть вноситися зміни, що впливають на параметри ЗВТ. "Мова йде про звірення специфічних термінів. Наприклад, ми можемо вибирати між термінами "Євросоюз" і "Союз" - для ЄС ці відтінки мають велике значення",- пояснив в бесіді з виданням український дипломат. У документі, підготовленому для підписання, також підкреслюється, що переговори по суті завершені і не будуть відновлюватися.

Джерела видання, інформовані про хід переговорів, здивовані затягуванням процесу підготовки СА. "Раніше нас переконували, що від моменту, коли буде досягнуто згоди по змістовній частині договору, до парафування потрібно до двох місяців. Тепер виявилося, що процес затягнеться на дев'ять місяців (з грудня 2011 по серпень 2012 р.)",- здивувався один із співрозмовників видання, додавши, що затримка обумовлена неспішною роботою європейських юристів.

Одним з наслідків неготовності СА до парафування стало те, що підписати документ в 2012 р. тепер технічно неможливо. Раніше в ЄС пояснювали, що між парафуванням і підписанням договору повинно пройти не менше 5-6 місяців - цей термін потрібен для перекладу документа на 23 мови ЄС та узгодження його з європейськими столицями. Однак, виходячи з сьогоднішньої швидкості технічної звірки, складно дати гарантію, що цей термін також не збільшиться.

Нагадаємо, напередодні співдоповідач Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Маїліс Репс заявила, що процес ратифікації СА України і ЄС може зайняти два роки.

Нещодавно Президент України Віктор Янукович, відповідаючи на запитання журналістів щодо термінів парафування угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, наголосив: "парафування - це технічна робота, вона буде виконана, а ратифікація - це наступне питання".

Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Натомість було схвалено рішення про те, що новий документ, який регламентує відносини України і ЄС, матиме назву "Угода про асоціацію".

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top