ua en ru

ФДМУ: На конкурс з продажу "Київенерго" подано 2 заявки, "Західенерго" - 1

Автор: RBC.UA
Термін подачі заявок на участь у конкурсах з продажу 45,103% акцій ПАТ "Західенерго" і 25% акцій ПАТ "Київенерго" закінчується сьогодні, 17 листопада 2011 р. Заявки приймаються протягом дня, до 18:00.

Термін подачі заявок на участь у конкурсах з продажу 45,103% акцій ПАТ "Західенерго" і 25% акцій ПАТ "Київенерго" закінчується сьогодні, 17 листопада 2011 р. Заявки приймаються протягом дня, до 18:00.

Стартова ціна продажу "Західенерго" становить 1,932 млрд грн, "Київенерго", - 432,3 млн грн.

Фонд державного майна України (ФДМУ) оголосив конкурс з продажу акцій ВАТ "Київенерго" і акцій ПАТ "Західенерго" 5 жовтня 2011 р. Відповідні оголошення розміщені на офіційному виданні ФДМУ - газеті "Відомості приватизації" від 05 жовтня 2011 р. № 38 і на офіційному сайті ФДМУ.

Умови конкурсу передбачають, зокрема, модернізацію діяльності енергокомпаній і виконання низки соціальних зобов'язань.

Відповідно до умов конкурсів, вони відбудуться 25 листопада 2011 року в приміщенні ФДМУ. Конкурс з продажу пакету акцій ВАТ "Західенерго" відбудеться о 10:00, ПАТ "Київенерго" - в 14:00.

Як повідомили у ФДМУ, на ознайомлення з конкурсною документацією щодо ПАТ "Київенерго" надійшли прохання від чотирьох компаній, щодо ПАТ "Західенерго" - від двох. Аналітики вважають, що найбільші шанси придбати пакети у вищеназваних компаніях має "Донбаська паливно-енергетична компанія" (ДПЕК). Зацікавленість компанії в покупці цих активів, а також пакетів в "Дніпроенерго" і "Донецькобленерго", раніше озвучив генеральний директор ДПЕК Максим Тимченко.

"Ці компанії нам цікаві, тому що ми їх найбільші приватні акціонери. Цікаві, але питання в умовах (тендерів)", - зазначив 25 жовтня Тимченко.

Нагадаємо, ДПЕК володіє 25,06% "Західенерго", 39,98% "Київенерго", 30,06% "Донецькобленерго" і 47,55% "Дніпроенерго".

За словами Тимченка, умови тендеру "жорсткі" і переможець повинен інвестувати до 6 млрд грн тільки в "Західенерго". "Я думаю, що ціна дивно висока для поточних умов, враховуючи такий великий обсяг інвестиційних зобов'язань. Ось чому... остаточне рішення (про участь у тендерах) ще не прийнято", - сказав він, відзначивши, що остаточне рішення може бути ухвалене 10-11 листопада.

Однак аналітики впевнені, що стартова ціна за пакети "Західенерго" і "Київенерго" є адекватною.

"Вартість однієї акції "Західенерго" оцінена ФДМУ в 42 дол. за ринковою ціною 29 дол./акція за день до оголошення умов приватизації. За нашою оцінкою, справедлива вартість "Західенерго" становить 52 дол./акція, однак на тлі падіння фондового ринку це допустима різниця", - відзначив старший аналітик ІК "Трійка Діалог Україна" Сергій Невмержицький.

За словами аналітика, в цілому, умови конкурсу "Трійка Діалог Україна" оцінює позитивно. "По суті, умови дозволяють брати участь у конкурсі будь-якій приватній компанії (держчастка менше 25%), що займається електроенергетичним бізнесом. Від участі відсікаються дрібні компанії (обсяг власного виробництва/розподілу електроенергії яких нижче 30% від приватизованої компанії), а також компанії, для яких енергетика не є основним бізнесом. Вимога забезпечувати генеруючу компанію на 70% вугіллям українського видобутку має підтримати місцеву вугільну промисловість. З іншого боку, використання українського вугілля енергокомпаніями економічно виправдано і вигідніше, ніж працювати на імпортному куті або газі. Тому ми не бачимо жодних проблем у цьому зв'язку. Ми також позитивно оцінюємо вимогу до покупця "Західенерго" інвестувати в потужності компанії і привести їх до 2016 р. у відповідність до вимог ЕНТСО-Е. Такий пункт в умовах приватизації дозволяє розраховувати, що в довгостроковій перспективі Україна таки інтегрує свою енергосистему з ЄС", - уточнив Невмержицький.

За його словами, єдине вузьке місце в оголошених конкурсах - це розмір продаваних пакетів. Адже, по суті, єдиним реальним претендентом на покупку "Київенерго" і "Західенерго" є ДПЕК, яка вже володіє блокпакетами енергокомпаній.

Старший аналітик Dragon Capital Денис Саква вважає, що справедливу ціну продажу пакетів двох обленерго назвати дуже складно. "З "Київенерго", приміром, пов'язано дуже багато невизначеності, починаючи від майбутньої ціни газу, і тарифів на тепло і закінчуючи умовами контролю над генеруючими активами компанії, які зараз орендуються у міста, щоб дати обґрунтовану оцінку вартості компанії", - сказав Саква.

Він теж вважає, що ДПЕК має кращі шанси придбати вказані пакети акцій. "Вони володіють як великими частками в компаніях, що пропонуються до приватизації, так і вугільними ресурсами, необхідними для завантаження електростанцій. За нашими оцінками, ДПЕК контролює близько 60% постачань вугілля газової групи, необхідної для завантаження генеруючих блоків "Західенерго". Після приватизації компаніям, які не володіють вугільними активами в Україні, буде важко конкурувати з компаніями, які контролюються ДПЕК. ДПЕК може поставляти вугілля на свої підприємства за більш низькою ціною, забезпечуючи їм більш високе завантаження устаткування", - відзначає аналітик.

Зазначимо, раніше повідомлялося, що серед українських фінансово-промислових груп в приватизації об'єктів теплової генерації і обленерго, крім ДПЕК, зацікавлені група "Приват", "Енергетичний стандарт", група "Фінанси і Кредит" і VS Energy.

Також серед претендентів на приватизацію української енергетики називалися російські компанії "Газпром" і "ІнтерРАО ЄЕС". Крім цього, раніше не виключила можливості взяти участь в приватизації української енергетики американська корпорація AES, яка вже володіє в Україні пакетами акцій двох обленерго - "Київобленерго" і "Ривнооблэнерго".

Втім, експерти не вважають, що українські компанії складуть серйозну конкуренцію ДПЕК, не кажучи вже про іноземних. За словами аналітика інвестиційної компанії Concorde Capital Єгора Самусенка, проблема в тому, що держава виставляє неконтрольні пакети акцій двох підприємств, що як інвестиція цікаві тільки ДПЕК. "Так, вони будуть продані за близькою до стартової ціною", - зазначив Самусенко.

Для купівлі нових активів ДПЕК вже привернула кошти. Як повідомив раніше гендиректор компанії, ДПЕК домовився про кредит на 500 млн дол. у російського "Сбербанку". "Ці кошти призначені для майбутньої приватизації та інших придбань, і вони пропонують деякий захист від можливої кризи", - сказав Тимченко.

Він тоді відзначив, що крім приватизації "Західенерго", "Дніпроенерго", "Київенерго" і "Донецькобленерго", ДПЕК також планує брати участь у конкурсах на концесію двох великих виробників вугілля.

24 жовтня ДПЕК підписав угоду з Russian Commercial Bank (Cyprus) Limited (належить Групі "ВТБ") про відкриття кредитної лінії в розмірі 10 млрд руб. РФ (майже 2,6 млрд грн) терміном на п'ять років. Згідно з повідомленням прес-служби підприємства, використання коштів заплановано на загальнокорпоративні цілі, включаючи поповнення обігових коштів, фінансування капітальних витрат, а також фінансування програми придбання активів відповідно до прийнятої концепції довгострокового розвитку групи.

Декількома днями раніше ДТЕК збільшив частку в ПАТ "Київенерго" з 39,98% до 46,82%. Сума угоди не розголошується.

Слід зазначити, що чистий прибуток "Київенерго" за 9 міс. 2011 р. знизився в 27,7 рази до 23 млн 156 тис. грн проти прибутку в 641 млн 627 тис. грн за 9 міс. 2010 р. Ці показники можуть вплинути на ціну пакета акцій компанії.

В уряді впевнені, що приватизація українських енергетичних компаній дозволить залучити в сектор багатомільярдні приватні інвестиції, в яких вони так потребують. Заступник голови фракції Партії регіонів у Верховній Раді Михайло Чечетов зазначив, що метою приватизації енергокомпаній в Україні є забезпечення їх стратегічної перспективи: інвестиції, модернізація, соціальна сфера. "У держави кишеня маленька. Питання: куди йти? Ми йдемо вперед. І за рахунок залучення приватних інвестицій оновити основні виробничі потужності... Якщо інвестор приходить на підприємство, він зобов'язаний виконувати умови приватизації. Тому ФДМУ має жорстко контролювати виконання умов приватизації", - зазначив заступник голови фракції ПР.

Президент національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" Петро Омеляновський заявив, що державним тепловим електростанціям (ТЕС) України до 2030 р. буде потрібно понад 31 млрд дол. інвестицій. За словами глави компанії, без масштабних інвестицій, в 2017-2020 рр. Україна відчує істотний дефіцит генеруючих потужностей, оскільки немодернізовані блоки вже через 3-5 років потрібно буде повністю виводити з експлуатації через старіння металу. За словами Омеляновського, приватизація енергокомпаній дозволить владі отримати необхідні фінансові ресурси.

Після повідомлення про продаж пакетів акцій "Західенерго" і "Київенерго" виникло питання про тарифоутворення. Експерти висловлювалися про можливе підняття тарифів на послуги підприємств після зміни власників. Проте голова ФДМУ Олександр Рябченко спростував ці побоювання, заявивши, що результати приватизації зазначених підприємств не позначаться на тарифоутворенні.

"НКРЕ визначає тарифи та ціни в енергетичній області і компанія не має права встановлювати якісь окремі тарифи. Вона являє пропозиції в НКРЕ", - сказав Рябченко.

При цьому він зазначив, що стартова ціна продажу компаній на 40% дорожче їх ринкової вартості для того, щоб відсікти спекулянтів. "Оцінка Фонду держмайна більше, ніж фондового ринку, приблизно на 40%. Когось ця цифра відлякає - хто хоче купити дешевше. Але ми не дуже хотіли б їх бачити на конкурсі. Ми б хотіли бачити тих, хто буде купувати дорого", - зазначив Рябченко.

Нагадаємо, крім вищевказаних активів, в поточному році повинні бути приватизовані такі держпакети акцій: 50% акцій "Закарпаттяобленерго", 46% акцій "Черкасиобленерго", 50% акцій "Дніпрообленерго", 45% акцій "Крименерго", 50% акцій "Вінницяобленерго", 25% акцій "Дніпроенерго", 40% акцій "Донецькобленерго", 45% акцій "Чернівціобленерго" і 26% акцій "Тернопільобленерго".

16 листопада ФДМУ оголосив конкурс з продажу 25% акцій енергогенеруючої компанії "Дніпроенерго" в Запоріжжі і понад 40% акцій "Донецькобленерго". Конкурси відбудуться в приміщенні фонду 11 січня. Кабмін 10 листопада встановив початкові ціни продажу акцій компаній: для "Дніпроенерго" - 1,174 млрд грн, для "Донецькобленерго" - 449,5 млн грн.

Аналітик інвестиційної групи "Сократ" Дмитро Мельник раніше висловив думку, що доходи від приватизації 11 пакетів держакцій енергогенеруючих і енергопостачальних компаній складуть близько 5-5,5 млрд грн.

За його даними, ДТЕК володіє міноритарними пакетами акцій "Дніпроенерго", "Західенерго", "Київенерго", "Донецькобленерго" і "Крименерго", і, швидше за все, буде зацікавлений у збільшенні своєї частки в них. "Інтерес тандему групи "Приват" і "Енергетичного стандарту" поширюється на "Черкасиобленерго". Пакети акцій "Закарпаттяобленерго" і "Чернівціобленерго" перебувають у сфері інтересу VS Energy International", - нагадав Мельник.

Аналітик інвестиційної групи "арт-капітал" Станіслав Зеленецький вважає, що родзинкою приватизації може стати "Дніпробленерго", на яку претендують ДТЕК і "Приват". "Також може здивувати приватизація "Закарпаттяобленерго", 10,5% акцій якої контролює VS Energy", - сказав він. На думку Зеленецького, не виключено інтерес до "Закарпаттяобленерго" з боку Ігоря та Григорія Суркісів, групи "Приват" або абсолютно нового гравця на ринку. "Вінницяобленерго", "Тернопільобленерго" і "Черкасиобленерго" входять у коло впливу "Енергетичного стандарту", який контролює 20,3%, 40,1% і 25,3% акцій компаній, відповідно, група буде намагатися отримати контрольний пакет", - підкреслив Зеленецький.

Аналітик Dragon Capital Денис Саква зазначив, що загальна вартість пакетів акцій "Дніпроенерго", "Донбасенерго", "Київенерго" і "Західенерго" становить близько 500 млн дол. "ДТЕК нещодавно залучила кілька кредитних ліній, загальний ліміт по яких становить приблизно 550 млн дол. Враховуючи також наявність грошових коштів на балансі компанії в сумі 248 млн дол., компанія має достатньо ресурсів для придбання вищезазначених активів", - відзначив Саква.

Нагадаємо, що від приватизації державного майна, здійснюваної ФДМУ та його регіональними відділеннями за 9 місяців 2011 р. до державного бюджету надійшло 11 млрд 001 млн грн. Найдорожчим продажем став продаж 92,79% акцій ВАТ "Укртелеком" - він приніс бюджет 10 млрд 575 млн грн. Згідно з умовами договору, покупець акцій "Укртелекому" зобов'язується внести на підприємство протягом п'яти років 450 млн дол. інвестицій.

Всього ж ФДМУ планує за 4 роки отримати від приватизації 40 млрд грн. Вже відомо, що Кабінет міністрів України планує зберегти рівень надходжень у держбюджет 2012 р. від приватизації держмайна рівні 2011 р. - 10 млрд грн.