Позика в розмірі 195 млн дол., що надана Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР) на реалізацію в 2004-2012 рр. проекту "Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру", скорочена на 53,8% - до 105 млн долл. Про це повідомляє прес-служба Рахункової палати України.
Позика в розмірі 195 млн дол., що надана Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР) на реалізацію в 2004-2012 рр. проекту "Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру", скорочена на 53,8% - до 105 млн долл. Про це повідомляє прес-служба Рахункової палати України.
Згідно повідомленню, Рахунковою палатою щороку здійснюється перевірка використання коштів зазначеної позики. У ході перевірки виявлено, що Держкомзем і Мінфін не створили ефективної системи управління проектом, що призвело до скорочення позики. Як наслідок, цілі проекту не можуть бути досягнуті в повних обсягах.
За 6 років реалізації проекту Держкомзем та ДП "Центр державного земельного кадастру" використали лише 23,7 млн дол. (або 12.1%) із загальної суми позики, і до терміну завершення проекту - 30 червня 2012 р. - залишаються ризики невикористання коштів позики, передбачених МБРР для завершення проекту вже після його реструктуризації.
Прес-служба відзначає, що соціальні цілі проекту, зокрема безоплатна заміна сертифікатів на право власності на землю на державні акти, також не досягнуті, а джерело фінансування втрачене. За весь період реалізації проекту видано 422 тис. державних актів на право власності на землю замість сертифікатів, що становить всього 11% від визначеного обсягу обміну документів.
Зберігаються ризики невиконання окремих договорів зі створення базових та індексних кадастрових карт, що передбачено проектом, також ризики додаткового навантаження на державний бюджет України у зв'язку з необхідністю приведення результатів виконаних договорів у відповідність з вимогами чинного законодавства.
Відзначимо, раніше заступник голови Державного комітету України з земельних ресурсів Сергій Бєльчик заявляв, що Держкомзем України готовий докласти максимальні зусилля, щоб до червня 2012 р. в Україні була створена система державного земельного кадастру.
Як повідомлялося, 19 січня 2010 р. Верховна Рада подолала вето Президента на закон про продовження мораторію на купівлю-продаж земділянок сільгосппризначення до 1 січня 2012 р.
Нагадаємо, 22 грудня 2009 р. ВР прийняла закон "Про внесення змін до пунктів 14, 15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (щодо терміну на продаж земельних ділянок)".
Закон передбачав продовження терміну заборони внесення права на земельну частку (пай) до статутних фондів господарських товариств до 1 січня 2012 р. Законом пропонувалося встановити, що купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, а також зміна цільового використання земельної ділянки, в тому числі обмін земельної ділянки на іншу земельну ділянку вводиться з 1 січня 2012 р. Однак для цього повинен вступити в силу закон про державний земельний кадастр та про ринок земель, визначивши особливості обігу земель державної та комунальної власності і земель товарного сільськогосподарського виробництва.
Відзначимо також, що Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» було створено 2 грудня в 1997 р. Основною метою Центра ДЗК є функціонування автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру України і системи реєстрації земельних ділянок.