Європейський Saxo Bank публікує п'ять "Шокуючих прогнозів на 2013 р.". "Шокуючі передбачення" - це непередбачувані події, які іноді називають "чорний лебідь" (по однойменній книзі Нассіма Талеба), тобто неправдоподібні політичні і економічні явища, ступінь імовірності реалізації яких мізерно малий, але якщо вони відбудуться, то їх наслідки для світової економіки і політики виявляться вельми значними.
Європейський Saxo Bank публікує п'ять "Шокуючих прогнозів на 2013 р.". "Шокуючі передбачення" - це непередбачувані події, які іноді називають "чорний лебідь" (по однойменній книзі Нассіма Талеба), тобто неправдоподібні політичні і економічні явища, ступінь імовірності реалізації яких мізерно малий, але якщо вони відбудуться, то їх наслідки для світової економіки і політики виявляться вельми значними, передає телеканал "Росія-24".
"Ми публікуємо цей огляд вже більше 10 років і сподіваємося, що його реальна цінність для читачів полягає в тому, щоб виділити ключові події та фактори ризику, які звучать дуже дивно і навіть "шокують", але насправді їх вірогідність набагато вища, ніж здається, а їх потенційний вплив на ринок і на інвестиційний дохід у новому році дійсно великий (і часто несприятливий)", - коментує головний економіст Saxo Bank Стін Якобсен.
Напередодні 2013 р. експертів найбільше турбує поєднання небувалого "самовдоволеного" спокою, ризиків у макроекономічній політиці і швидкого зростання соціальної напруженості, яка ставить під загрозу політичну і, в кінцевому рахунку, фінансову стабільність.
"В кінці 2012 року більшість аналітиків чекають зростання S&P 500 на 10% в 2013 році. Жоден з них не прогнозує зниження - не пригадаю подібної безпечності з часів 2000 року", - зауважує Якобсен.
DAX втратить 33% і опуститься до 5000
Головний німецький фондовий індекс DAX був одним з найуспішніших фондових індексів в 2012 р., оскільки економічний гігант Європи зміцнювався впевненіше, ніж більшість інших країн єврозони, незважаючи на континентальну кризу і зниження активності в Китаї. Все зміниться в 2013 р., оскільки економічний спад в Китаї продовжує набирати обертів, таким чином поклавши кінець зростання промисловості Німеччини. Це призведе до значного зниження вартості промислових акцій на тлі стагнації доходів і зниження прибутку таких великих промислових гравців, як Siemens, BASF і Daimler. Подібна ринкова напруга підірве споживчу довіру і в результаті внутрішній попит, що стане особливо помітним в роздрібних продажах. Враховуючи, що внутрішній попит не може компенсувати зниження рівня експорту, канцлер Ангела Меркель втратить чимало голосів напередодні німецьких виборів в III кварталі, і в результаті погіршення економічне становище перешкодить її переобранню. Слабка економіка і невпевненість щодо нового уряду спровокують падіння індексу DAX до 5000, тобто на 33% у річному вирахуванні.
Націоналізація великих японських компаній-виробників електроніки
Японська електронна промисловість, будучи предметом гордості Країни висхідного сонця, хилиться до занепаду, оскільки її вже випередила процвітаюча електронна промисловість Південної Кореї, головною гордістю якої залишається Samsung. Ключовий фактор спаду промисловості - занадто велика орієнтованість на внутрішній ринок, це веде до високої фіксованої базової вартості через надзвичайно високий рівень життя, пенсій і сильної ієни в Японії. Сукупна втрата 30 млрд дол.. за останні 12 місяців, що закінчуються 30 вересня 2012 р., для Sharp, Panasonic і Sony, разом узятих, значно підірве їх кредитоспроможність, і японський уряд націоналізує електронну промисловість в стилі déjà-vu, подібно до того як уряд США допомагав своїй автомобільній промисловості. Відсутність номінального зростання японського валового внутрішнього продукту у восьми з 16 останніх років і наслідки пакетів допомоги змушують Банк Японії закріпити цільове значення номінального ВВП. Банк Японії збільшить свій баланс майже до 50% від номінального ВВП, щоб стримати інфляцію і послабити ієну. У результаті долар/ієна опуститься до рівня 90.
Соя подорожчає на 50%
Погані погодні умови в 2012 р. завдали серйозної шкоди світовому виробництву сільськогосподарських культур, і ми боїмося, що це і далі буде грати свою негативну роль протягом посівної і періоду зростання в 2013 р. У США кінцевий запас сої, хоча трохи збільшився до кінця 2012 р., все ще перебуває в небезпечній близькості від дев'ятирічного мінімуму. Такі жорсткі ціни на новий врожай сої, особливо в контрактах з погашенням в січні 2014 р. ф'ючерсів на Чиказькій товарній біржі, уразливі перед будь-якими новими погодними катаклізмами, будь то в США або Південній Америці (які тепер є найбільшими світовими виробниками) або Китаї (найбільшому світовому споживачі та імпортеру). Зрослий попит на біопаливо, в даному випадку на соєву олію, відображає попит на біодизель. Він також відіграє свою роль, підштовхнувши ціни вгору, якщо хвилювання щодо постачання знову дадуть про себе знати. Спекулятивні інвестори, які скоротили свої позиції в соєвому секторі на дві третини в кінці 2012 р., будуть готові знову їх відкрити, і така комбінація технічної і фундаментальної покупки в перспективі може підштовхнути ціни ще вище приблизно на 50%.
Золото скоригується до 1200 дол. за тройську унцію
Сила відновлення американської економіки в 2013 р. здивує ринок і особливо інвесторів в золото, які в останні роки задавали тон на ринку, роблячи жовтий метал надзвичайно чутливим до прогнозів по світових процентних ставках. Переглянутий прогноз по американській економіці в поєднанні з відсутністю зростання фізичного попиту на дорогоцінний метал з Китаю та Індії - обидві країни борються зі слабким зростанням і зростаючим безробіттям - спровокував масштабне закриття позицій по золоту. Фактично це стало наслідком рішення ФРС США скоротити або повністю припинити подальші покупки заставних та державних облігацій. Хеджеві фонди перейшли на бік продавців, і як тільки важливий рівень в 1500 дол. буде пробитий, почнеться етап масової ліквідації довгих позицій. Особливо це стосується інвесторів у біржових інвестиційних фондах, які накопичили рекордні запаси золота. Золото встигне впасти до 1200 дол., перш ніж центробанки, особливо економік, що розвиваються, в результаті втрутяться, щоб скористатися низькими цінами.
Нафта WTI досягне позначки в 50 дол
Американське виробництво енергії продовжує рости швидше від прогнозів, що спочатку обумовлено передовими технологіями виробництва, такими як у секторі сланцевої нафти. Американське виробництво нафти WTI впевнено зростає, і, враховуючи, що її запаси вже досягають 30-річного максимуму, а варіанти експорту обмежені, ціни на нафту WTI знову опиняться під тиском і впадуть до 50 дол. за барель. Більш слабке порівняно з прогнозом зростання світової ускладнює цей процес, провокуючи несподіваний спад світового споживання нафти і ціни на нафту марки Brent - глобального орієнтиру. Постачальники, очолювані країнами ОПЕК і Росією, будуть реагувати з великим запізненням, оскільки їх члени, які вкрай потребують доходів для оплати ще більших державних витрат, не зважаться скоротити виробництво, лише посиливши перенасичення.