Санкції проти РФ не всім в ЄС до смаку

Володимир Путін знайшов аргументи проти санкцій для низки країн ЄС Володимир Путін знайшов аргументи проти санкцій для низки країн ЄС
Сьогодні стало відомо, що сім країн Євросоюзу виступили проти розширення санкцій стосовно Росії. Небажання окремих членів ЄС посилювати напруженість у відносинах з РФ пояснюється тими економічними проблемами, з якими зіткнулася Європа завдяки санкціям і зворотному російському ембарго. І все-таки, незважаючи на позицію окремих країн, Європа продовжує тримати курс на підтримку антиросійських санкцій, сама "задихаючись від їх наслідків. У той же час Україна, яку російська агресія стосується безпосередньо, не поспішає обмежувати економічні зв'язки з РФ.

Сьогодні стало відомо, що сім країн Євросоюзу виступили проти розширення санкцій стосовно Росії. Небажання окремих членів ЄС посилювати напруженість у відносинах з РФ пояснюється тими економічними проблемами, з якими зіткнулася Європа завдяки санкціям і зворотному російському ембарго. І все-таки, незважаючи на позицію окремих країн, Європа продовжує тримати курс на підтримку антиросійських санкцій, сама "задихаючись від їх наслідків. У той же час Україна, яку російська агресія стосується безпосередньо, не поспішає обмежувати економічні зв'язки з РФ.

В Європейському Союзі посилюються "примирливі" настрої щодо Росії. Зокрема, як повідомило сьогодні агентство Bloomberg, сім країн ЄС, серед яких Угорщина, Словаччина, Австрія, Іспанія, Кіпр, Італія і Греція, виступають проти подальшого розширення антиросійських санкцій, пов'язаних з агресією в Україні. Нагадаємо, санкції включають заборону поставок ряду підприємств РФ європейських технологій подвійного призначення, які можуть бути використані як у цивільній, так і в оборонній промисловості, технологій і обладнання, необхідних для освоєння шельфових родовищ. Також їм забороняється доступ до європейського ринку капіталу. Персональні санкції щодо певних осіб передбачають заборону на їх в'їзд в країни ЄС і заморожування належних їм активів на території Євросоюзу.

У відповідь на міжнародні санкції Росія в серпні 2014 р. ввела ембарго на поставки яловичини, свинини, плодоовочевої продукції, м'яса птиці, риби, молока, сирів та інших молочних продуктів з країн Євросоюзу, США, Австралії, Канади, Королівства Норвегія терміном на 1 рік.

Зазначимо, що санкції стосовно Російської Федерації і відповідні дії Кремля найболючіше вдарили по самій РФ і країнах Європи, чий експорт був істотною мірою "зав'язаний" на російському ринку. Ймовірно, що виступають проти продовження санкцій відносно РФ країни сподіваються на скасування ембарго у відношенні своєї продукції і хочуть таким чином підправити своє нелегке економічне становище. Не можна виключати, що Росія піде на такі кроки, так як в більшій мірі страждає від заборони на імпорт з ЄС сама.

Найбільшою проблемою є дефіцит продуктів харчування, що Росії доводиться покривати за рахунок нових каналів поставок і нарощування власного виробництва, що вже призвело до значного їх подорожчання.

Ґрунтуючись на інформації з відкритих джерел (зокрема - офіційного порталу зовнішньоекономічної інформації РФ), РБК-Україна проаналізувало, які проблеми з-за російського ембарго і європейських санкцій відчувають країни ЄС, які виступають за їх пом'якшення.
Зокрема, експорт Угорщини в Росії в 2014 році порівняно з 2013 роком знизився на 0,4 млрд дол. - з 3,1 до 2,7 млрд дол. Майже 43% у структурі експорту становила продукція машинобудування, стільки ж - продукція обробної промисловості, 9,7% - сільськогосподарська сировина і харчові товари. Однак однією з основних втрат Угорщини можна назвати припинення будівництва газопроводу "Південний потік", який повинен був, серед інших, проходити по її території. Проект був припинений Росією із-за позиції європейських структур, зокрема Європарламенту та Єврокомісії. Також відчутний негативний вплив на економіку Угорщини зробило обмеження поставок харчової продукції, зокрема яблук, м'яса, м'ясних та ковбасних виробів, а також вин.

Варто відзначити, що проросійської позиції послідовно дотримується прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Експорт Словаччини в Росії в 2014 році порівняно з 2013 роком знизився на 1,2 млрд дол. - з 3,5 до 2,3 млрд дол. 82,5% в структурі експорту склали машини, обладнання і транспортні засоби. При цьому Росія посідає третє місце серед торгових партнерів Словаччини після Німеччини і Чехії. Справедливості заради варто відзначити, що більшою мірою важливість тут становлять поставки з РФ нафти, газу та ядерного палива, які не підпали під санкції. Однак, оскільки частка Росії в паливному забезпеченні Словаччини досягає 90%, можна зрозуміти, чому країна побоюється подальшого погіршення відносин з РФ.

Експорт Австрії в Росії в 2014 році порівняно з 2013 роком знизився на 0,3 млрд дол. - з 3,5 до 3,2 млрд дол. В експорті з Австрії до Росії переважають машини та обладнання (41,54%), друге місце займає хімічна продукція (30,22%, включаючи медпрепарати), третє - оброблені товари (14,11%). Примітно, що основними об'єктами російських капіталовкладень в Австрії є як раз оброблювальні виробництва. Отже, Австрія за однією зі своїх найважливіших економічних статей виявляється подвійно залежною від Росії.

Інформація про експорт з Іспанії в Росію за 2014 рік поки що недоступна. У 2013 році цей показник склав 3,8 млрд дол. Найбільш важливими групами товарів, що експортуються Іспанією в Росію, є автомобілі і комплектуючі до них, а також паркет і керамічна плитка. Втім, ці статті експорту з-за санкцій не постраждали. З іншого боку, як заявив прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой, в останні роки постачання плодоовочевої продукції в Росію стали істотними для економіки країни. За словами Рахоя, загальний обсяг іспанської сільськогосподарської продукції, що постачалася в Росію до введення ембарго, оцінювався приблизно в 500 млн дол. Крім одного з ринків збуту овочів і фруктів, Іспанія втратила в Росії досить серйозний ринок збуту м'ясної продукції. У самій Росії теж з болем переживають відмову від іспанського хамона.

Дані про експорт з Італії в Росію за 2014 року також недоступні. У 2013 році цей показник склав, за різними даними, від 26,1 до 39,3 млрд дол. У структурі експорту переважна роль належить групі "машини, обладнання і транспортні кошти" (42,2%). Друга за значимістю група - "товари народного споживання" (35,9%). Частка хімічних товарів склала 7,3%. При цьому за обсягом товарообігу Італія займає четверте місце серед торгових партнерів Росії після Німеччини, Нідерландів та Китаю.

Однак, так як побутову техніку, автомобілі, одяг і взуття санкції та ембарго не зачіпають, найбільші втрати від них Італія несе в продовольчій сфері. Сири, ковбаси, макаронні вироби і вина, а також елітні овочі і фрукти, на які в Росії був стійко високий попит, Італії тепер доводиться реалізовувати на інших ринках. Італії також серйозно торкнулася відмова від "Південного потоку", так як італійський концерн Eni була основним партнером "Газпрому" в його будівництві.

Водночас портал зовнішньоекономічної інформації РФ не містить інформації про товарообіг між Росією і Грецією з Кіпром. Однак інші джерела вказують, що для Греції Росія є одним з найважливіших зовнішніх ринків. Туди, зокрема, експортуються продукти харчування (в основному фрукти, ягоди - ківі, персики, полуниця, а також оливкова олія), а також вироби з хутра.

Причому, саме останні складають основу грецького експорту в РФ - близько 25%. І хоча на шуби російське ембарго не поширюється, за даними грецьких торговців, попит на цю продукцію з РФ з введенням санкцій істотно скоротився. Що є критичним для галузі - російський ринок споживав 45% грецьких хутряних виробів.

І все-таки, незважаючи на те, що Європа, фактично, "задихається" від наслідків власних санкцій і російського ембарго, вона, навіть не дивлячись на позицію окремих країн, продовжує їх підтримувати і навіть посилювати. У той же час Україна, яку російська агресія стосується безпосередньо, не поспішає обмежувати економічні зв'язки з РФ, і українські санкції проти країни-агресора до цих пір існують в основному на словах. Про причини такої нелогічної поведінки української влади читайте в наступних матеріалах РБК-Україна.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top