ua en ru

Санкції проти РФ не всім в ЄС до смаку

Санкції проти РФ не всім в ЄС до смаку Володимир Путін знайшов аргументи проти санкцій для низки країн ЄС
Автор: RBC.UA
Сьогодні стало відомо, що сім країн Євросоюзу виступили проти розширення санкцій стосовно Росії. Небажання окремих членів ЄС посилювати напруженість у відносинах з РФ пояснюється тими економічними проблемами, з якими зіткнулася Європа завдяки санкціям і зворотному російському ембарго. І все-таки, незважаючи на позицію окремих країн, Європа продовжує тримати курс на підтримку антиросійських санкцій, сама "задихаючись від їх наслідків. У той же час Україна, яку російська агресія стосується безпосередньо, не поспішає обмежувати економічні зв'язки з РФ.

Сьогодні стало відомо, що сім країн Євросоюзу виступили проти розширення санкцій стосовно Росії. Небажання окремих членів ЄС посилювати напруженість у відносинах з РФ пояснюється тими економічними проблемами, з якими зіткнулася Європа завдяки санкціям і зворотному російському ембарго. І все-таки, незважаючи на позицію окремих країн, Європа продовжує тримати курс на підтримку антиросійських санкцій, сама "задихаючись від їх наслідків. У той же час Україна, яку російська агресія стосується безпосередньо, не поспішає обмежувати економічні зв'язки з РФ.

В Європейському Союзі посилюються "примирливі" настрої щодо Росії. Зокрема, як повідомило сьогодні агентство Bloomberg, сім країн ЄС, серед яких Угорщина, Словаччина, Австрія, Іспанія, Кіпр, Італія і Греція, виступають проти подальшого розширення антиросійських санкцій, пов'язаних з агресією в Україні. Нагадаємо, санкції включають заборону поставок ряду підприємств РФ європейських технологій подвійного призначення, які можуть бути використані як у цивільній, так і в оборонній промисловості, технологій і обладнання, необхідних для освоєння шельфових родовищ. Також їм забороняється доступ до європейського ринку капіталу. Персональні санкції щодо певних осіб передбачають заборону на їх в'їзд в країни ЄС і заморожування належних їм активів на території Євросоюзу.

У відповідь на міжнародні санкції Росія в серпні 2014 р. ввела ембарго на поставки яловичини, свинини, плодоовочевої продукції, м'яса птиці, риби, молока, сирів та інших молочних продуктів з країн Євросоюзу, США, Австралії, Канади, Королівства Норвегія терміном на 1 рік.

Зазначимо, що санкції стосовно Російської Федерації і відповідні дії Кремля найболючіше вдарили по самій РФ і країнах Європи, чий експорт був істотною мірою "зав'язаний" на російському ринку. Ймовірно, що виступають проти продовження санкцій відносно РФ країни сподіваються на скасування ембарго у відношенні своєї продукції і хочуть таким чином підправити своє нелегке економічне становище. Не можна виключати, що Росія піде на такі кроки, так як в більшій мірі страждає від заборони на імпорт з ЄС сама.

Найбільшою проблемою є дефіцит продуктів харчування, що Росії доводиться покривати за рахунок нових каналів поставок і нарощування власного виробництва, що вже призвело до значного їх подорожчання.

Ґрунтуючись на інформації з відкритих джерел (зокрема - офіційного порталу зовнішньоекономічної інформації РФ), РБК-Україна проаналізувало, які проблеми з-за російського ембарго і європейських санкцій відчувають країни ЄС, які виступають за їх пом'якшення.
Зокрема, експорт Угорщини в Росії в 2014 році порівняно з 2013 роком знизився на 0,4 млрд дол. - з 3,1 до 2,7 млрд дол. Майже 43% у структурі експорту становила продукція машинобудування, стільки ж - продукція обробної промисловості, 9,7% - сільськогосподарська сировина і харчові товари. Однак однією з основних втрат Угорщини можна назвати припинення будівництва газопроводу "Південний потік", який повинен був, серед інших, проходити по її території. Проект був припинений Росією із-за позиції європейських структур, зокрема Європарламенту та Єврокомісії. Також відчутний негативний вплив на економіку Угорщини зробило обмеження поставок харчової продукції, зокрема яблук, м'яса, м'ясних та ковбасних виробів, а також вин.

Варто відзначити, що проросійської позиції послідовно дотримується прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Санкції проти РФ не всім в ЄС до смаку

Експорт Словаччини в Росії в 2014 році порівняно з 2013 роком знизився на 1,2 млрд дол. - з 3,5 до 2,3 млрд дол. 82,5% в структурі експорту склали машини, обладнання і транспортні засоби. При цьому Росія посідає третє місце серед торгових партнерів Словаччини після Німеччини і Чехії. Справедливості заради варто відзначити, що більшою мірою важливість тут становлять поставки з РФ нафти, газу та ядерного палива, які не підпали під санкції. Однак, оскільки частка Росії в паливному забезпеченні Словаччини досягає 90%, можна зрозуміти, чому країна побоюється подальшого погіршення відносин з РФ.

Експорт Австрії в Росії в 2014 році порівняно з 2013 роком знизився на 0,3 млрд дол. - з 3,5 до 3,2 млрд дол. В експорті з Австрії до Росії переважають машини та обладнання (41,54%), друге місце займає хімічна продукція (30,22%, включаючи медпрепарати), третє - оброблені товари (14,11%). Примітно, що основними об'єктами російських капіталовкладень в Австрії є як раз оброблювальні виробництва. Отже, Австрія за однією зі своїх найважливіших економічних статей виявляється подвійно залежною від Росії.

Інформація про експорт з Іспанії в Росію за 2014 рік поки що недоступна. У 2013 році цей показник склав 3,8 млрд дол. Найбільш важливими групами товарів, що експортуються Іспанією в Росію, є автомобілі і комплектуючі до них, а також паркет і керамічна плитка. Втім, ці статті експорту з-за санкцій не постраждали. З іншого боку, як заявив прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой, в останні роки постачання плодоовочевої продукції в Росію стали істотними для економіки країни. За словами Рахоя, загальний обсяг іспанської сільськогосподарської продукції, що постачалася в Росію до введення ембарго, оцінювався приблизно в 500 млн дол. Крім одного з ринків збуту овочів і фруктів, Іспанія втратила в Росії досить серйозний ринок збуту м'ясної продукції. У самій Росії теж з болем переживають відмову від іспанського хамона.

Санкції проти РФ не всім в ЄС до смаку

Дані про експорт з Італії в Росію за 2014 року також недоступні. У 2013 році цей показник склав, за різними даними, від 26,1 до 39,3 млрд дол. У структурі експорту переважна роль належить групі "машини, обладнання і транспортні кошти" (42,2%). Друга за значимістю група - "товари народного споживання" (35,9%). Частка хімічних товарів склала 7,3%. При цьому за обсягом товарообігу Італія займає четверте місце серед торгових партнерів Росії після Німеччини, Нідерландів та Китаю.

Однак, так як побутову техніку, автомобілі, одяг і взуття санкції та ембарго не зачіпають, найбільші втрати від них Італія несе в продовольчій сфері. Сири, ковбаси, макаронні вироби і вина, а також елітні овочі і фрукти, на які в Росії був стійко високий попит, Італії тепер доводиться реалізовувати на інших ринках. Італії також серйозно торкнулася відмова від "Південного потоку", так як італійський концерн Eni була основним партнером "Газпрому" в його будівництві.

Санкції проти РФ не всім в ЄС до смаку

Водночас портал зовнішньоекономічної інформації РФ не містить інформації про товарообіг між Росією і Грецією з Кіпром. Однак інші джерела вказують, що для Греції Росія є одним з найважливіших зовнішніх ринків. Туди, зокрема, експортуються продукти харчування (в основному фрукти, ягоди - ківі, персики, полуниця, а також оливкова олія), а також вироби з хутра.

Причому, саме останні складають основу грецького експорту в РФ - близько 25%. І хоча на шуби російське ембарго не поширюється, за даними грецьких торговців, попит на цю продукцію з РФ з введенням санкцій істотно скоротився. Що є критичним для галузі - російський ринок споживав 45% грецьких хутряних виробів.

Санкції проти РФ не всім в ЄС до смаку

І все-таки, незважаючи на те, що Європа, фактично, "задихається" від наслідків власних санкцій і російського ембарго, вона, навіть не дивлячись на позицію окремих країн, продовжує їх підтримувати і навіть посилювати. У той же час Україна, яку російська агресія стосується безпосередньо, не поспішає обмежувати економічні зв'язки з РФ, і українські санкції проти країни-агресора до цих пір існують в основному на словах. Про причини такої нелогічної поведінки української влади читайте в наступних матеріалах РБК-Україна.