Сьогодні, 29 березня, з органів прокуратури був звільнений заступник генерального прокурора, прокурор Одеської області Давид Сакварелідзе. Колишній генпрокурор Грузії і депутат грузинського парламенту, в Україні прославився тим, що ініціював справу проти "діамантових прокурорів" - першого заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця і заступника керівника Головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакина. У бліц-інтерв'ю РБК-Україна Давид Сакварелідзе розповів про те, чи планує він оскаржувати своє звільнення, назвав прізвища зацікавлених в його відставку депутатів, і те, яким повинен бути новий генпрокурор.
Сьогодні, 29 березня, з органів прокуратури був звільнений заступник генерального прокурора, прокурор Одеської області Давид Сакварелідзе. Колишній генпрокурор Грузії і депутат грузинського парламенту, в Україні прославився тим, що ініціював справу проти "діамантових прокурорів" - першого заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця і заступника керівника Головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакина. Їх звинувачують у корупційній змові, хабарництві та перевищенні службових повноважень.
Наказ про звільнення Сакварелідзе генпрокурор Віктор Шокін підписав за кілька годин до того, як парламент відправив у відставку його самого. Але зняттям Сакварелідзе з посади ще діючий на той момент генпрокурор Шокін не обмежився, і залучив екс-прокурора Одеської області до дисциплінарної відповідальності "за грубе порушення правил прокурорської етики". У відповідь Сакварелідзе назвав дії глави ГПУ "зачисткою тих, хто кожен день готовий боротися з корупційною системою" і запевнив, що на громадських засадах буде "боротися за справедливість разом з братами-українцями".
У бліц-інтерв'ю РБК-Україна Давид Сакварелідзе розповів про те, чи планує він оскаржувати своє звільнення, назвав прізвища зацікавлених в його відставку депутатів, і те, яким повинен бути новий генпрокурор.
РБК-Україна: Ви будете оскаржувати свою відставку?
Давид Сакварелідзе: Ні, не буду. Немає сенсу оскаржувати звільнення і знову повертатися в ту команду, де буде продовжуватися те ж саме. Міняти треба всю команду, треба міняти правила гри, філософію. Міняти треба, насправді, прокурорську "етику" на ту, яка повинна існувати в Україні, а не вітати корупційну синдикатную етику, яка існує в українській прокуратурі.
Після цього можна буде йти в суди, і боротися за відновлення. Повертатися треба туди, де є перспектива. Ми чекаємо реакції від президента. Мова не в моєму звільненні. Я не хочу, щоб хтось думав, що я прагну повернутися на посаду. Я йшов багато разів з посад, у тому числі таких, як перший заступник генерального прокурора. І зараз йду з великою гордістю з цим папірцем (наказ про звільнення, - ред.). Головне міняти правила гри, головне створити ідеологічно нову прокуратуру.
РБК-Україна: Вам вдалося порушити гучні справи, як у Києві з "діамантовими прокурорами", в Одесі?
Давид Сакварелідзе: В Одесі, так, звичайно. Їх фігуранти - ось ці депутати, які підписували заяву (група народних депутатів, обраних від Одеської області, звернулися з заявою в Генпрокуратуру із засудженням дій Сакварелідзе, - ред.). Всі ті справи, які піднімала Одеська обласна прокуратура, стосуються їх особистих інтересів.
Одеса - припортовий завод, контрабандні потоки, які вони «кришували», це вплив на суди, вплив на нерухомість, на призначення певних корумпованих чиновників - вони в цьому всьому об'єдналися. Їх же не партійні цілі об'єднують, а їх загальний світогляд. Я кажу про Ківалові, Голубова, Прессмане, Дейдее і так далі. Ось це дуже проста картинка, якої вони насправді зробили нам подарунок, тим, що самі себе вивели в денне світло.
РБК-Україна: Що після вашого звільнення очікує вашу команду, так званий блок антикорупційних прокурорів?
Давид Сакварелідзе: Там залишився Яніс Симонов. Я хочу висловити йому підтримку і подяку. Хочу попросити його не здаватися і не відмовлятися від держобвинувачення. Звичайно, не виключено, що їх («діамантових прокурорів» Олександра Корнійця, Володимира Шапакина, – ред.) можуть завтра виправдати. І після цього вони будуть претендувати на посаду генерального прокурора. Чому б ні? Його (Олександра Корнійця, - ред.) ж люди навколо всі. Його (Олександра Корнійця, - ред.) захищають. І колишній генеральний прокурор Віктор Шокін був одним з його найбільш затятих адвокатів. І він (Шокін, - ред.) дав зрозуміти, що буде стояти за них до кінця. Приблизно так закінчилася наша з ним (Шокіним, - ред.)бесіда. Нічого не виключено. Це - Україна.
РБК-Україна: Хто, на вашу думку, буде наступним генеральним прокурором?
Давид Сакварелідзе: Не знаю, хто буде наступним прокурором. Але наступний прокурор повинен бути не системним хірургом, який просто буде вирізати усі і викидати.
Розмовляла Маріанна Присяжнюк