Ринок цукру України протягом років незалежності нагадує гойдалки з круговою системою "дефіцит - перевиробництво". У дефіцитні роки високий попит на цукор стимулює сільгосптоваровиробників збільшувати площі посіву цукрових буряків, виникає перевиробництво, що призводить до падіння цін. Виробники цукру понесуть збитки, а виробники скорочують посіви цукрових буряків.
Ринок цукру України протягом років незалежності нагадує гойдалки з круговою системою "дефіцит - перевиробництво".
У дефіцитні роки високий попит на цукор стимулює сільгосптоваровиробників збільшувати площі посіву цукрових буряків, виникає перевиробництво, що призводить до падіння цін. Виробники цукру понесуть збитки, а виробники скорочують посіви цукрових буряків.
Як результат - пропозиція цукру на ринку істотно зменшується, ціни на внутрішньому ринку знову ростуть, і відбувається повторення циклу.
Підводячи підсумки 2014/2015 МГ, який закінчується 1 вересня, слід відзначити, що 48 цукрових заводів (проти 38 у попередньому сезоні), спричинили, за даними асоціації "Укрцукор", 2,081 млн т цукру, що в 1,7 рази більше, ніж у сезоні цукроваріння 2013/2014 МГ.
Згідно з балансом попиту і пропозиції цукру станом на 1 липня 2015 року, запаси солодкого піску у всіх суб'єктів господарювання складають (розрахунково) 817 тис. т, а потреба для забезпечення внутрішнього ринку на період липня-серпня 2015 року - 280 тис. т.
Отже, маючи перехідні залишки на кінець сезону на рівні близько 500 тис. т, можна констатувати, що українці без цукру не залишаться і в новому сезоні, навіть незважаючи на незначне скорочення посівних площ - на 95 тис. га до 239 тис. га.
А в умовах стабільного курсу національної валюти не варто очікувати цінових стрибків, які стали своєрідною "шоковою терапією" для галузі в кінці зими.
Зокрема, різка зміна валютного курсу спричинила за собою збільшення логістичних витрат на доставку білого продукту споживачам. Крім того, виробники почали закладати в ціну ризики вартості МТР (насіння, ЗЗР, міндобрива, пальне для проведення посівної). На сьогоднішній день цінова ситуація на внутрішньому ринку стабілізувалася.
Міністерство аграрної політики і продовольства докладає всі зусилля, щоб бути ефективним гравцем на ринку цукру і підставляти надійне плече його учасникам.
Одна з ініціатив відомства - скасування мінімальних цін на цукор і цукровий буряк. Відповідні норми прописані в законі № 758-XIV "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру" від 17.06.1999 року.
Мінагрополітики пропонує парламентарям скасувати їх, що дасть можливість виробникам реалізовувати продукцію у відповідності з кон'юнктурою ринку. Відповідна ініціатива оприлюднена для громадського обговорення.
Паралельно працюємо над розширенням ринків збуту солодкого продукту. На 2015 рік в Україні режимі автономних торгових преференцій надана квота на безмитне постачання цукру в країни ЄС в обсязі 20 тис. т, що на 86% використана, тільки за перше півріччя в країни ЄС експортовано 17,25 тис. т.
Загалом, за 10 місяців 2014/2015 МГ експортовано 89,8 тис. т цукру (у 2013/2014 МГ експорт становив 9,2 тис. т). Таке збільшення пов'язане з його надлишком на внутрішньому ринку і сприятливою кон'юнктурою ринків країн-імпортерів, основними з яких були Киргизстан (49% усього експорту), Румунія (19%) і Казахстан (6%).
Розширення ринків збуту дозволить вітчизняним товаровиробникам нарощувати виробництво і працювати стабільно, без "кругових гойдалок".
Україна придивляється до ринків Азії та європейських країн. Саме ці країни є найбільшими споживачами цукру в світі: Індія - 15% від світового виробництва, країни ЄС - 10%, Китай - 9,3%.
Однак підкорювати нові ринки буде непросто, адже вже п'ятий сезон поспіль у світі виробництво цукру перевищить потребу, хоч профіцит буде і незначним - 1,2 млн т.
Згідно з травневим прогнозом ФАО, світове виробництво цукру в 2014/2015 МР прогнозується на рівні 181,0 млн т, що на 0,22 % більше, ніж у 2013/2014 МГ і є другим рекордним виробництвом за всю історію. Споживання цукру в світі в порівнянні з минулим маркетинговим роком збільшиться на 2,9 млн т або 1,6%, кінцеві запаси зростуть на 1 млн т або 1,3%.
Денна норма споживання цукру, за підрахунками спеціалістів Всесвітньої організації охорони здоров'я, становить не більше 50 грамів (приблизно 10-12 чайних ложок) для жінок і 60 грамів (приблизно 12-14 чайних ложок) для чоловіків.
На тлі зростання чисельності населення світу, як ніколи, потрібно продовольство. Ми вже годуємо близько 140 млн людей на планеті, а в цілому Україна може забезпечити продовольством понад 400 млн споживачів.