Саакашвілі vs Тимошенко: різні політики - однакові стратегії

Середа 20 січня 2016 07:55
Саакашвілі vs Тимошенко: різні політики - однакові стратегії
Юлія Тимошенко та Михайло Саакашвілі використовують популізм як тактику в політичній боротьбі
Михайло Саакашвілі затьмарив Юлію Тимошенко в статусі головного критика прем'єра українського уряду. Хоча на звання головного антагоніста Арсенія Яценюка претендують обидва політика і обидва рвуться до влади. Втім, використовуючи схожу з Тимошенко тактику, поки в цій гонці "вирватися вперед" вдалося все ж екс-президенту Грузії. Однак його просування у владі може зіграти з президентом Петром Порошенком злий жарт.

Михайло Саакашвілі затьмарив Юлію Тимошенко в статусі головного критика прем'єра українського уряду. Хоча на звання головного антагоніста Арсенія Яценюка претендують обидва політика і обидва рвуться до влади. Втім, використовуючи схожу з Тимошенко тактику, поки в цій гонці "вирватися вперед" вдалося все ж екс-президенту Грузії. Однак його просування у владі може зіграти з президентом Петром Порошенком злий жарт.

Голова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі і лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко в боротьбі за своє політичне майбутнє обрали не тільки стратегічно одну і ту ж мету - прибрати Яценюка з крісла прем'єра, але і використовують для її реалізації практично однаковий набір тактичних інструментів.

Критикувати уряд Тимошенко почала з весни минулого року. Вона зробила ставку на невдоволення громадян різким підвищенням комунальних тарифів і обіцяла знизити тягар високих платежів.

Саакашвілі підключився до цькування Яценюка влітку - він критикував Кабмін за корупцію і лояльність до олігархів.

Ставка на критику Кабміну принесла кожному з політиків позитивний результат - поки рейтинг прем'єра прагнув до нуля, їх популярність стрімко зростала.

Тимошенко це дозволило показати непоганий результат на місцевих виборах восени минулого року. Її партія "Батьківщина" набрала більше голосів, ніж за підсумками провальною парламентської кампанії-2014.

Саакашвілі ж і зовсім став найпопулярнішим політиком у країні. З літа нинішнього року він лідирує у соціологічних вимірах довіри громадян.

Загальний інструментарій

Саакашвілі і Тимошенко схожі не тільки в стратегії, але і в тактиці. Обидва політики намагаються заручитися підтримкою еліт як всередині України, так і за кордоном. Саакашвілі давно користується підтримкою "республіканців" у США. Перемога їхнього кандидата на осінніх президентських виборах у США суттєво збільшить його шанси переміститися в крісло прем'єра.

Тимошенко також намагається заручитися підтримкою за океаном. У минулому році вона побувала у Вашингтоні, де провела серію зустрічей з представниками Держдепартаменту. Крім того, у ЗМІ просочилася інформація про те, що соратники Тимошенко для просування її іміджу у Вашингтоні найняли лобістську фірму.

В Україні обидва політика, нападаючи на прем'єра, демонстративно не чіпають президента Петра Порошенка. Тимошенко відноситься до нього підкреслено чемно. Саакашвілі і зовсім називає себе частиною команди глави держави.

Втім, обидва користуються лояльністю не тільки глави держави, а й окремих бізнесменів. Лідер "Батьківщини", схоже, помирилася зі своїм давнім опонентом - власником Gruоp DF Дмитром Фірташем. Останні півроку Юлія Тимошенко - регулярний гість ток-шоу на телеканалі "Інтер", яким володіє бізнесмен. Не так давно Тимошенко їздила до Відня, де Фірташ чекає апеляції по справі про його видачу США. Втім, Юлія Володимирівна заперечує, що зустрічалася в Австрії з бізнесменом.

Команда Тимошенко комунікує і зі співвласником групи "Приват" Ігорем Коломойським. В інтерв'ю "Лівому березі" він розповів, що спілкується з нардепом від "Батьківщини" і головним ідеологом цієї партії Олександром Абдулліним.

Саакашвілі, хоч і лає олігархів під час виступів на антикорупційних форумах, так само має контакти з великим бізнесом. Так, бізнес-партнер президента Костянтин Григоришин запевняє, що регулярно спілкується з екс-президентом Грузії. Крім нього, Саакашвілі комунікує і з одеським бізнесменом Борисом Кауфманом.

Повинен залишитися один

Поки що Саакашвілі і Тимошенко не критикують один одного. Оточення Тимошенко запевняє, мовляв, конфлікту між двома політиками не буде. Адже Тимошенко зараз не прагнути зайняти посаду прем'єра - вона грає "у довгу" і її мета - президентство. У той час як Саакашвілі, який тільки в минулому році отримав український паспорт, не може стати главою держави. Адже за Конституцією, кандидат у президенти повинен прожити в країні 10 років.

Тим не менш, інтереси обох політиків неминуче зіткнутися, якщо не на ґрунті війни за держпосади, то в боротьбі за симпатії українців.

Адже обидва, в першу чергу, роблять ставку на особистий піар, а-ля "виберіть мене - і ви точно станете жити краще". При цьому екс-прем'єр, ні екс-президент не сильно поширюються про те, що конкретно вони будуть для цього робити, і що вони для цього зробили. Одним словом, - це називається "популізм".

Раніше в цей ніші Тимошенко конкурувала з лідером РПЛ Олегом Ляшко, якого успішно "збрила". Адже головний "радикал" не зміг запропонувати електорату нових гасел з часів "Я поверну вам Крим", за що поплатився провалом на місцевих виборах.

Зараз Саакашвілі близький до того, щоб виконати аналогічний "кульбіт" з самою Тимошенко.

Після проведення місцевих виборів лідер "Батьківщини" не змогла знайти нові приводи для критики прем'єра. У той час як Саакашвілі презентував "мапу корупції", де відвів Яценюку і його оточенню ключові ролі в "розпилюванні" держкоштів.

Вийшовши на перший план в ролі критика Кабміну, Саакашвілі, крім зростання своєї популярності, надав послугу президенту. Адже Тимошенко поки що залишається одним з головних потенційних конкурентів глави держави на виборах.

Знайомий співробітник Адміністрації президента охарактеризував турне Саакашвілі по містах країни з антикорупційними форумами просто: "Міша водить козу". Мовляв, екс-президент Грузії об'єднав навколо себе політиків, які тією чи іншою мірою не задоволені нинішнім станом справ в країні, і зараз спрямовує їх енергію в нешкідливу для влади русло. Завдяки Саакашвілі, ці люди зосереджені на підготовці форумів і поїздок, а не на критиці президента.

Правда, в майбутньому може виявитися, що Саакашвілі, "поховавши" Тимошенко, стане для президента набагато більш серйозним опонентом ніж лідер "Батьківщини". Наступним кроком після поїздок по країні бачиться створення власної політичної партії, яка в разі дострокових виборів може допомогти екс-президента Грузії стати прем'єром в Україні. А, отримавши владу, Саакашвілі цілком може зберегти тактику і переключитися на жорстку критику Порошенко.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся