У неділю, 10 вересня, екс-президент Грузії, а нині український політик Михайло Саакашвілі повернувся на територію України. Ще влітку президент Петро Порошенко позбавив його громадянства України, яке сам же надав, призначаючи головою Одеської облдержадміністрації. Саакашвілі цілком влаштовував Банкову, коли сходив з критикою на другий уряд Арсенія Яценюка, допомагаючи позбавити останнього прем'єрської посади. Однак після звільнення Саакашвілі переключився на критику Порошенко і його оточення, почавши активно просувати свій політичний проект. Раптово з'ясувалося, що екс-президент Грузії збрехав в анкеті, яку він заповнював для отримання українського паспорта. А саме – у частині того, що не перебував під слідством. Порошенко анулював громадянство Саакашвілі, а Україна отримала офіційний запит на видачу за мотивами кримінальних справ проти нього в Грузії. Екс-президент був оголошений своєю новою батьківщиною небажаною персоною. Подробиці про те, як Саакашвілі повернувся в Україну - в матеріалі РБК-Україна.
Ще у вівторок, 5 вересня, представники правлячої коаліції не під запис говорили про те, що питання приїзду Михайла Саакашвілі в Україну у влади позиція одна - не пускати. "Полякам відправили офіційну ноту, що його паспорт недійсний. Найкраще, щоб вони його не пропустили через кордон", - говорив РБК-Україна один із співрозмовників.
Перехід колишнім главою Одеської облдержадміністрації польсько-українського кордону був анонсований ще в кінці серпня. На ранок 10 вересня була запланована прес-конференція Саакашвілі у польському Перемишлі. Потім він повинен був висунутися на автомобільний перехід Корчова - Краковець.
Ще в п'ятницю ввечері, 8 вересня, на українській стороні близько Краковця почали збиратися прихильники "Руху за реформи" - політичного проекту Саакашвілі. Вони розбили табір неподалік від кордону. У відповідь Держприкордонслужба стала зміцнювати пункт пропуску колючим дротом і оголосила про спеціальний режим. Крім того, до межі стягнули поліцію і Національну гвардію.
Вже суботу біля табору прихильників Саакашвілі з'явилися молоді люди спортивної зовнішності, яких активісти відразу охрестили "титушками". На питання журналістів спортсмени відповідали, що приїхали на екскурсію. Між сторонами почалися конфлікти. Доходило навіть до бійок. Крім того, і з обох сторін були представники правих рухів, які вели ідеологічні диспути.
Співрозмовник в команді Саакашвілі розповів РБК-Україна, що одним з організаторів приїзду спортсменів нібито був нардеп від "Радикальної партії" Ігор Мосійчук, з яким у Саакашвілі далеко не найкращі відносини.
Але в призначений день з самого ранку все пішло не за планом. Замість прес-конференції на центральній площі у Перемишлі, брифінг був перенесений в готель "Метрополітан" міста Жешув. Там зустріч Саакашвілі з пресою довго не починалася. В готелі з'явилася дружина і діти політика. Створювалося враження, що його команда тягне час.
Близько 11:00 колона прихильників Саакашвілі висунулася в місто Перемишль. Точкою збору була призначена вокзальна площа. Політик прибув із значною групою підтримки, примою якої була лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко. Також з ним приїхали нардепи від "Батьківщини" Сергій Власенко, Сергій Євтушок, Вадим Івченко, Іван Крулько. З позафракційних були Дмитро Добродомов та Віктор Чумак. Фракція БПП була представлена Мустафою Найємом та Наталією Новак. Крім того, підтримати екс-президента Грузії приїхав екс-голова СБУ Валентин Наливайченко.
Саакашвілі заявив журналістам, що, порадившись з соратниками, було прийнято рішення їхати в Україну не автомобільним транспортом, а залізницею "Інтерсіті". Поїзд за маршрутом Київ-Пшемисль, до речі, був запущений під час керівництва "Укрзалізницею" поляком Войцехом Бальчуном.
"Там (на Краковці, – ред.) є "титушки", є озброєні "титушки". Заплановані провокації. Ми порадилися і згодні, що можна їхати на поїзді", - сказав Саакашвілі. Після нього з ритуальними промовами про демократію і злочинності української влади виступили всі зірки групи підтримки - Тимошенко, Добродомов, Найєм, Чумак. Ще одним хедлайнером був євродепутат Яцек Саріуш-Вольський, з яким Саакашвілі спілкувався французькою мовою.
Виявилося, що рішення їхати потягом, було прийнято заздалегідь. Команда Саакашвілі навіть встигла викупити цілий вагон. "Це ще вчора вирішили. Скажімо так, польська влада рекомендувала не влаштовувати на кордоні цирк з можливими зіткненнями, а поїздом ризики менше", - розповів РБК-Україна один з членів групи підтримки політика.
Варто відзначити, що ще одним позитивним наслідком такого рішення для Саакашвілі була "краса картинки" і драматургія. Його, оточеного камерами, вітали пасажири українських поїздів. Тимошенко, яка звикла бути в центрі уваги електорату, опинилася в густій тіні Саакашвілі. Деякі пасажири тільки підходили до неї фотографуватися на пам'ять.
Зайшовши у вагон, екс-чиновник продовжив активно спілкуватися з пресою, викриваючи українську владу. Неподалік розташувалася Тимошенко в оточенні своїх соратників по партії. Спілкування перервала старший стюард поїзда по імені Інна, яка прорвалася в середину забитого журналістами і політиками вагона.
"За даними, які нам передали з України, в поїзді є людина, яким заборонений в'їзд в країну. Поки він знаходиться в потязі, ми не можемо рушити", - заявила вона. Політики вимагали подробиць і почали попереджати співробітницю поїзної бригади про кримінальну відповідальність. Інна уточнила, що таке розпорядження виходить від глави Української залізничної швидкісної компанії (компанія-оператор "Інтерсіті плюс") Василя Ільчишина. Нічого більше вона сказати не змогла.
Але Саакашвілі не збирався йти. Поговоривши з соратниками, він прийняв рішення залишатися в поїзді. По внутрішньому радіо стали транслювати повідомлення Інни про неможливість поїхати в Україну. З одним доповненням – нібито інформація про заборону в'їзду для Саакашвілі надійшла від Національної поліції.
Пізніше Нацполиция відхреститься від цього, а міністр інфраструктури Володимир Омелян заявить, що "Інтерсіті" повинен їхати. "Керівництво "Укрзалізниці" відморозити, а відповідати буде поїзна бригада", - сказав РБК-Україна нардеп Чумак, додавши, що команда Саакашвілі має намір писати заяви в правоохоронні органи за перешкоджання транспортному сполученню.
Саакашвілі ж, в черговий раз, перед камерами обзивав президента Петра Порошенко "баригою", який боїться його приїзду в країну. Треба сказати, що зупинка міжнародного транспортного сполучення – дійсно непроста ситуація, яку складно списати на технічні нюанси.
- І що будете робити?, - запитав кореспондент РБК-Україна в одного з нардепів з групи підтримки Саакашвілі.
- Кулю розписувати будемо, - відповів він, натякаючи, що у пасажирів "Інтерсіті" попереду багатогодинне очікування рішень.
Саакашвілі постійно радився зі своїми соратниками. У поїзді з'явився євродепутат Саріуш-Вольський, який вже виїхав з вокзалу, провівши екс-президента Грузії.
- Навіть якщо поїзд поїде, вас же в Україні заарештують, - сказав кореспондент РБК-Україна одному з соратників Саакашвілі.
- Так, а ми і їдемо в тюрму сідати, - відповів співрозмовник, натякаючи на відому любов українського електорату до посадженим владою.
Радіо в поїзді повідомило, що скоро відправлення. Саакашвілі, за мотивами розмови з євродепутатом, розповів журналістам, що в ситуацію нібито втрутилися міністри внутрішніх справ і закордонних справ Польщі. Мовляв, тримати поїзд - кримінальний злочин, і польська поліція повинна буде заарештувати бригаду.
Але підготовка до відправлення тривала всього кілька десятків хвилин. Потім теж радіо затягнув стару пісню - у поїзді небажаний для України людина, склад не відправиться. Серед пасажирів зріло невдоволення. Люди, які планували до вечора бути у Львові і Києві картинно "дякували" присутніх політиків.
Через дві години в поїзді оголосили, що бажаючі можуть проїхати на територію України на автобусах з компенсацією вартості квитків. Але ті, хто пішов до чергового вокзалу з цією метою, поверталися в поїзд ні з чим. Більш того, на пероні стали з'являтися пасажири наступного "Інтерсіті", який повинен був бути поданий на той же шлях, де стояв "поїзд Саакашвілі".
Тим часом, Тимошенко зі своєю командою жваво обговорювали питання підпорядкування "Укрзалізниці". Прийшли до висновку, що міністр інфраструктури Володимир Омелян не при чому, а "стрілки сходяться" на міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубиве, у підпорядкування якого було передано УЗ. Крім того, лідера "Батьківщини" жваво цікавило питання трансляції їх з Саакашвілі пригод. Тимошенко зазначила, що серед загальнонаціональних каналів прямий ефір веде тільки NewsOne Євгена Мураєва, а "1+1" Ігоря Коломойського - не показує.
Перепалки пасажирів з нардепами ставали все гарячіше. Дісталося і поїзній бригаді. Її керівника на пероні шукали співробітники польської залізниці, щоб з'ясувати ситуацію. "З нашого боку - поїзд може їхати. Але для цього потрібна команда українського начальника поїзда", - розповіли польські залізничники РБК-Україна.
Наступний поїзд Пшемисль - Київ був поданий на сусідній шлях. Раптово Саакашвілі і Тимошенко у супроводі соратників вийшли на перон, і рушили до другого поїзда. Але через тисняви, що виникла не змогли швидко до нього потрапити. За ними біг нардеп Чумак, який обурювався діями політиків. "Навіщо вони пішли з поїзда?", - кричав обізнаний у тонкощах проходження кордону генерал-прикордонник.
На пероні між політиками та пасажирами виник ще один конфлікт. Його центральною фігурою став спортивний журналіст ТРК "Україна" Олександр Моторний, який голосно звинуватив Саакашвілі в негідній поведінці, з-за якого страждають пасажири поїздів. Соратники політика не менш голосно рекомендували журналісту їхати в Ростов разом з Порошенком.
Чумак разом з Наталею Новак і кількома активістами на всяк випадок заблокували і відправлення другого поїзда. Біля його дверей кілька разів навіть починалася штовханина з пасажирами і бригадою потягу. Пасажири явно не пройнялися високою ідеологією стояння на вокзалі Перемишля в ім'я української демократії. Перебували поруч польські прикордонники і митники в ситуацію не втручалися, але і свого подиву приховати не могли.
Саакашвілі тим часом продовжував роздавати інтерв'ю всім охочим. Ситуація "зависла". Близько 16:00 екс-президент Грузії, разом зі своєю родиною, Тимошенко і групою підтримки вийшов за межі перонів. Потяги були розблоковані. "Ми будемо їхати на пункт пропуску Краковець, як і планували", - сказав журналістам Саакашвілі.
Політики, група підтримки і журналісти занурилися у два великих автобуси. Відразу після відправлення організатори оголосили - план знову змінюється. Замість Краковця, де був розбитий табір прихильників Саакашвілі, автобуси їдуть на пункт пропуску Медика - Шегині. Там практично не було черги, хоча з минулого дня спостерігалися проблеми з заїздом в бік Польщі. Автобус з екс-президентом Грузії і частиною політиків заїхав першим. Після нього польська сторона перестала пропускати інший транспорт.
Незабаром прикордонники Польщі повідомили - прохід закритий. За їх словами, командир застави дав наказ закрити як автомобільний, так і пішохідний перехід. Не пускали навіть за дипломатичними паспортами. До присутніх у польського шлагбаума вийшов полковник польських прикордонників, який повідомив: українці перекрили кордон, бажаючі можуть їхати на інші пункти пропуску, мовляв, швидше буде.
Але залишилися депутати та активісти не здавалися. Вони влаштували імпровізований мітинг, скандуючи "Додому, додому", "Поляки - брати", "Разминируйте кордон". Останній лозунг був пов'язаний з інформацією про те, що український пункт Шегині "замінований", з-за чого і зупинений.
Тим часом стало відомо, що автобус Саакашвілі пройшов польський кордон і виїхав у нейтральну зону. Де і уперся в кордони українських правоохоронців, які не шукали бомбу, не вийшли на посилення. Через деякий час з українського боку почулися крики і шум. Як з'ясувалося, це активісти, зокрема, батальйон "Донбас", прорвали кордони прикордонників і провели Саакашвілі на територію України.
На польській стороні з'явився член "Батьківщини" Іван Крулько. Він розповів присутнім, що Саакашвілі перетнув український кордон. "Мирні люди, мирно зайшли на українську прикордонну територію, і мирно допомогли Саакашвілі потрапити в Україну", - говорив депутат, всіляко намагаючись підкреслити незлобливость активістів.
Втім, на численних відеозаписах подій видно, що кілька сотень активістів фактично прорвали кордони і, зім'явши прикордонників, винесли Саакашвілі. Ні він сам, ні супроводжували його депутати не проходили прикордонний контроль. А значить, їм загрожує, як мінімум, адміністративна відповідальність.
Пізніше в прес-службі МВС повідомили, що "близько 20:00 група агресивно налаштованих осіб з боку в'їзного шлагбаума в пункті пропуску "Шегині" влаштувала бійку з представниками Національної поліції та прикордонної служби, увірвалася в пункт пропуску, порушила державний кордон України і сприяла незаконному порушення державного кордону групою осіб, серед яких були, зокрема, і Михайло Саакашвілі, і народні депутати України"
Згідно з повідомленням, 11 бійців Нацполиции і 5 працівників Держприкордонслужби отримали тілесні ушкодження. У діях організаторів МВС вбачаються ознаки порушення статті 332 і 348 Кримінального кодексу України.
Саакашвілі сів у машину і поїхав у Львів. Там його обіцяв дочекатися мер міста Андрій Садовий, і навіть напоїти кавою. Про його подальші плани соратники не поширювалися.
А на українському пункті пропуску залишився стояти автобус Саакашвілі. У ньому деякі журналісти і політики залишили свої речі, побіг слідом за екс-президентом Грузії. Тепер їх чекає неприємна розмова з прикордонниками, і, можливо, адміністративна відповідальність.
Але зовсім інша справа – політичні наслідки події. Слова представника правлячої коаліції про рішення "не пускати" підтвердилися і зупинкою поїзда, і спробою закриття кордону. Але влада не змогла виконати своє рішення. Саакашвілі пройшов кордон, і в своєму особистому протистоянні вийшов переможцем. Але ціною амбіцій і однієї, й іншої сторони став престиж одного з інститутів держави – кордону та прикордонної служби. І як тепер виходити із ситуації, схоже, ніхто не знає.