ru ua

S&P знизило рейтинг Кіпру через неготовність кредиторів допомагати країні

Автор: RBC.UA
Міжнародне рейтингове агентство Standard&Poor's знизило довгостроковий і короткостроковий кредитний рейтинг Кіпру до рівнів ССС + і С відповідно з B/B, прогноз - "негативний", говориться в повідомленні агентства.

Міжнародне рейтингове агентство Standard&Poor's знизило довгостроковий і короткостроковий кредитний рейтинг Кіпру до рівнів ССС + і С відповідно з B/B, прогноз - "негативний", говориться в повідомленні агентства.

Своє рішення експерти S&P пояснили обмеженими можливостями уряду Кіпру щодо поліпшення фінансової ситуації, а також неготовністю партнерів по єврозоні надати країні допомогу. Позначається і погане економічне становище Греції, з якою Кіпр тісно пов'язаний.

Експерти S&P вважають, що ризик суверенного дефолту є "значним і зростаючим" на тлі триваючих переговорів між Кіпром і міжнародними кредиторами з приводу виділення фінансової допомоги. Кіпр звернувся за допомогою в червні 2012 р., і в S&P відзначають посилення тиску напередодні президентських виборів, намічених на лютий 2013 р.

У S&P відзначають, що бюджет на 2013 р. включає в себе сильне скорочення витрат на загальну суму близько 6% ВВП, а припущення за обсягом доходів можуть бути надто оптимістичними. Таким чином, ризики зниження ВВП посилюються.

Читайте також: Fitch знизило кредитний рейтинг Кіпру знижений до BB- з "негативним" прогнозом

Ще одним негативним фактором є те, що питання про фінансову підтримку банківської системи залишається поки без відповіді.

Негативний прогноз відображає побоювання, що якщо допомога з боку міжнародних кредиторів не буде виділена, то уряд навряд чи впорається з кризою і рейтинг буде знижений знову.

При цьому рейтинги можуть стабілізуватися, якщо стабілізуються перспективи економічного зростання, державний борг і потреба в зовнішньому фінансуванні.

У МВФ у четвер заявили, що переговори з порятунку Кіпру навряд чи завершаться до кінця року, оскільки чиновники досі ведуть суперечки про те, як зменшити борг країни. Кіпрським банкам необхідно близько 9,3 млрд євро для докапіталізації. Ще 6 млрд євро можуть бути необхідні для рефінансування державного боргу і 1,5 млрд євро для покриття бюджетного дефіциту. Таким чином, загальна сума необхідної допомоги може скласти 16,8 млрд євро, що порівнянно з розміром економіки Кіпру (17,9 млрд євро).

Загальний державний борг в цьому році, як очікує Єврокомісія, зросте до 89,7% ВВП. Але ця цифра не враховує допомога, яку може отримати Кіпр.
При цьому в агентстві все ж відзначили певний прогрес у переговорах кіпрського уряду з МВФ і європейським ЦБ, однак попередили про те. що готові і далі знижувати рейтинг острівної держави.

Читайте також: Moody's може знизити рейтинг Кіпру

Нагадаємо, в кінці листопада інше велике рейтингове агентство Fitch знизило рейтинг Кіпру з BB + до BB-c "негативним" прогнозом. Третє велике рейтингове агентство, Moody's, в середині листопада ц.р. помістило рейтинг Кіпру на рівні В3 в список на перегляд з можливістю зниження, також назвавши як причину повільні темпи переговорів з міжнародними кредиторами. До цього агентство "знизило" рейтинг острівної держави на 3 ступені - з Ва3 до В3.

В кінці червня 2012 р. уряд Кіпру звернулося до партнерів по єврозоні з закликом надати фінансову допомогу. У разі затвердження програми допомоги влади мали намір за рахунок виділених коштів боротися з наслідками, які викликає боргова криза в Греції. Міністр фінансів Кіпру Вассос Шіарлі 16 вересня ц.р. оголосив, що угода країни з трійкою кредиторів (Євросоюз, Міжнародний валютний фонд і Європейський центральний банк) буде підписана протягом найближчих тижнів, проте воно залишається не підписаним досі.
Нагадаємо, економіка Кіпру постраждала на хвилі грецького боргової кризи і потребує додаткових фінансових коштах для відновлення активності. За розрахунками економістів, для цього потрібно сума від 11 до 16 млрд євро, при цьому розмір ВВП острівної держави, за даними МВФ за 2011 р., становить 18,7 млрд євро.