Міжнародне рейтингове агентство Standard & Рoor's помістило довгострокові суверенні кредитні рейтинги 15 країн єврозони на перегляд з можливим пониженням. Про це говориться в опублікованих матеріалах агентства.
Міжнародне рейтингове агентство Standard & Рoor's помістило довгострокові суверенні кредитні рейтинги 15 країн єврозони на перегляд з можливим пониженням. Про це говориться в опублікованих матеріалах агентства.
На перегляд з можливим зниженням поміщені довгострокові рейтинги наступних країн (в дужках дан поточний довгостроковий і короткостроковий рейтинги): Австрії (ААА/А-1+), Бельгії (AA/A-1+), Фінляндії (AAA/A-1+), Франції (AAA/A-1+), Німеччини (AAA/A-1+), Люксембургу (AAA/A-1+), Нідерландів (AAA/A-1+). На перегляд з можливим пониженням довгострокових і короткострокових рейтингів: Естонія (AA-/A-1+), Ірландія (BBB+/А-2), Італія (A/A-1), Мальта (A/A-1), Португалія (BBB-/A-3), Словаччина (A+/A-1), Словенія (AA-/A-1+), Іспанія (AA-/A-1+).
Крім того, на перегляд з можливим зниженням був поміщений короткостроковий рейтинг Кіпру (BBB/A-3), довгостроковий рейтинг республіки вже знаходиться на перегляді.
Відносно Греції (СС/С) подібні дії не застосовувалися.
У повідомленні наголошується, що агентство ухвалило дане рішення на підставі систематичних потрясінь у фінансовій сфері Євросоюзу, які аналітики S&P спостерігають протягом останніх декількох тижнів.
Вони вважають, що погіршення засноване на п'яти взаємопов'язаних факторах: введення жорсткіших умов кредитування на всій території єврозони; зростаючі ставки прибутковості по державних облігаціях, включаючи країни з рейтингом ААА; поточні політичні розбіжності щодо шляхів виходу з кризи, а саме - відсутність консолідованого підходу з питань забезпечення економічного зростання, фінансування програм і виконання бюджетних зобов'язань; високий рівень заборгованості у всьому діапазоні - від окремого домогосподарства до національного уряду на території всієї єврозони; високий ризик рецесії в єврозоні в 2012 р.
Зазначимо, минулого тижня S&P переглянуло рейтинги провідних європейських і американських банків. У цьому списку виявилися такі кредитні організації, як Bank of America, Merrill Lynch & Co, Citigroup і Goldman Sachs Group. Їх рейтинг був знижений на одну сходинку у зв'язку з внесенням змін до методологію оцінки. Зміни торкнулися і китайського банківського сектора, при цьому рейтинги Bank of China і China Construction Bank підвищені з А/А-2 на А/А-1, прогноз "стабільний".
У листопаді в Єврокомісії заявили, що технічна помилка S&P, що випадково повідомило про зниження кредитного рейтингу Франції, - це "дуже серйозний інцидент", який не можна ігнорувати. У зв'язку з цим інцидентом ЄК підготувала законопроект, який передбачає зниження залежності європейських ринків від опублікованих кредитних рейтингів, посилення конкуренції у сфері рейтингування, усунення конфліктів інтересів і більш суворі вимоги до рейтингування суверенних позичальників. У Брюсселі заявили, що розслідуванням інциденту має зайнятися Європейське управління з цінних паперів і ринків (ESMA), а також фінансовий регулятор Франції AMF.
Нагадаємо, 25 листопада S&P знизило на один щабель довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Бельгії з АА+ - до рівня АА, прогноз "негативний". При цьому агентство підтвердило короткостроковий рейтинг країни на рівні A-1+. Аналітики S&P відзначають, що основною причиною зниження рейтингу стали побоювання, що наслідки боргової кризи в Європі поширяться і на бельгійське держава.
У цей же день Мoody's Investors Service знизило суверенний кредитний рейтинг Угорщини на одну сходинку - до рівня Ва1 з рівня Ваа3. Прогноз за рейтингом - "негативний". Подібні рейтингові дії аналітики Мoody's пояснили низкою факторів. В першу чергу це зростання невизначеності з питань досягнення цілей фінансової політики в середньостроковій перспективі, а також врегулювання боргових зобов'язань. Виходячи з цих причин, експерти агентства ставлять під сумнів можливість уряду в короткостроковій перспективі домогтися зростання економіки.
23 листопада рейтингове агентство Fitch Ratings знизило суверенний рейтинг Португалії з BBB- "до"BB+, встановивши "негативний" прогноз по рейтингу. На початку жовтня агентство Fitch Ratings заявляло про можливе зниження рейтингу Португалії. У заяві агентства тоді підкреслювалося, що експерти будуть робити висновки за результатами виконання урядом країни програми виходу з кризи, запропонованої Європейським союзом і Міжнародним валютним фондом (МВФ). Основними елементами цієї програми є проведення приватизації, реформування банківської системи, а також переоцінка економічного зростання в середньостроковій перспективі.
Рейтингове агентство Мoody's знизило суверенний рейтинг Португалії до "сміттєвої" категорії ще в липні 2011 р.
Експерти Fitch у листопаді натякнули італійській владі, що суверенні рейтинги Італії залежать від здатності країни залучати фінансування на ринку: у випадку, якщо країна позбутися цієї можливості її рейтинги будуть знижені. Експерти Fitch також вказали британському уряду, що Великобританія може позбутися найвищого кредитного рейтингу за версією агенції. Fitch заявило, що країна майже повністю вичерпала всі свої ресурси, щоб пережити нові економічні труднощі і зберегти при цьому оцінку AAA. Попередження прозвучало одразу за осінньою заявою міністра фінансів Джорджа Осборна, який пообіцяв країні жорсткі заходи економії аж до 2015 р.
Нагадаємо, 5 жовтня ц.р. Moody's знизило довгостроковий рейтинг державних облігацій Італії з рівня Аа2 до А2. Прогноз за рейтингом - "негативний". Основними причинами зниження рейтингу названі: підвищення ризиків країн єврозони з-за високих обсягів національних боргових зобов'язань і пов'язана з цим втрата довіри кредиторів та інвесторів.
28 вересня аналітики S&P знизили суверенний кредитний рейтинг Італії на одну сходинку - з A+ до А, присвоївши йому "негативний" прогноз. Таким чином, країна опинилася в кроці від втрати інвестиційного рейтингу.
В цілому, в кінці листопада агентство Мoody's випустило реліз, в якому попередило, що подальше посилення боргової кризи в єврозоні ставить під удар суверенні рейтинги всіх держав валютного блоку. У відсутність політичних заходів, що стабілізують ситуацію на ринку в короткостроковій перспективі, або при стабілізації ситуації на ринку через інших причин тиск на кредитні рейтинги держав єврозони продовжить рости. У документі уточнюється, що зростаючий тиск на європейських політиків і необхідність прийняття негайних дій з відновлення довіри інвесторів забезпечують додаткове навантаження. Незважаючи на те, що в цілому валютный блок являє собою економічну і фінансову силу, інституційна слабкість Європи заважає вирішенню кризи і робить негативний вплив на рейтинги держав.
Зазначимо, Європа вже досить тривалий період часу намагається боротися з борговими проблемами країн-членів, однак значних успіхів у цій боротьбі поки не видно. Першою країною, яка зіткнулася з серйозними проблемами, опинилася Греція. Поки влада ЄС намагалася врятувати одного з членів Єврозони і виділяла сотні мільярдів євро Греції, інша, але вже більш значна для Європи одиниця - Італія - виявилася в стані, близькому до грецького. До цього варто додати і боргові проблеми Ірландії, Португалії та Іспанії. Остання, за словами аналітиків, може піти по шляху Греції та Італії.