Результати ротації в уряді Арсенія Яценюка залежать від оцінки діяльності міністрів посольством США, переговорів про об'єднання "Народного фронту" (НФ) з "Блоком Петра Порошенко" (БПП), а також торгів за голоси по внесенню змін до Конституції.
Політичне затишшя, що панує в Україні, було порушено в минуле неділю прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком. Він заявив, що у вересні запропонує Верховній Раді затвердити новий склад і нову структуру Кабміну.
"Мною були заслухані звіти всіх міністерств і поставлені чіткі завдання кожному міністру в галузях, за які вони відповідають. У вересні буде зрозуміло, що з цього виконано", - зазначив Яценюк.
Про відставку всього Кабінету міністрів мови поки немає. У прем'єр-міністра є імунітет до закінчення першої декади грудня ц. р., коли минає рік з моменту затвердження програми уряду. Згідно із законом, питання про відставку прем'єра і, відповідно, всього Кабміну не може підніматися Радою протягом року з моменту затвердження урядової програми.
Паралельно з прем'єром про перестановки в Кабміні все частіше говорять в керівництві парламентської фракції БПП. Голова цієї фракції Юрій Луценко за останні місяці кілька разів анонсував перестановки в Кабміні.
Схоже, кадрові ротації у вищому ешелоні виконавчої влади будуть залежати від трьох чинників: думки посла США в Україні Джеффрі Пайетта, торгів перед місцевими виборами і голосування за зміни в Конституцію в частині децентралізації.
Не секрет, що у Арсенія Яценюка не склалися стосунки з окремими міністрами. Найбільше невдоволення прем'єра викликають глава Міненерговугілля Володимир Демчишин і міністр інфраструктури Андрій Пивоварський, призначені за квотою БПП.
Зокрема, перепалки Яценюка з Демчишиним стали традиційним елементом засідань Кабміну. Але напружені відносини з прем'єром зовсім не означають, що ці два міністри восени позбудуться своїх портфелів.
Де-факто вони підпорядковуються Президенту Петру Порошенку, відповідно, їх звільнення можливе лише за згодою глави держави. Як це сталося, наприклад, із звільненням міністра екології Ігоря Шевченка.
У Кабміні і Раді все частіше кажуть, що майбутні можливі відставки і призначення керівництво країни повинно погоджувати з посольством США.
"В Америці ми бачили оціночні параметри роботи міністрів. Ми так розуміємо, що в числі тих, ким задоволені - прем'єр, Наталія Яресько (глава Мінфіну), міністр економіки (Айварас Абромавічус), міністр АПК (Олексій Павленко), який пообіцяв приватизувати землю, і міністр транспорту (Андрій Пивоварський). У американського і європейського бізнесу свої інтереси, і вони цього не приховують", - сказав РБК-Україна нардеп від БПП Микола Томенко.
Співрозмовники РБК-Україна в Кабміні підтверджують, що посольство США контролює роботу уряду.
"Джеффрі Пайетт (посол СШ в Україні) зустрічається з шефом приблизно раз у два тижні. Я був на одній такій зустрічі. Вона тривала 15 хвилин. Посол з ходу дістав свої записи і в жорсткій формі перерахував, що нам необхідно зробити, після чого шеф коротко розповів, що вже зроблено", - розповів заступник одного з міністрів, призначеного за квотою БПП.
За словами заступника міністра, Кабмін також регулярно відвідують американські лобісти. Зокрема, Мартін Нанн - міжнародний консультант компанії White's Consultants Lte, яка спеціалізується на зв'язках з громадськістю в Україні.
"Нанн - класичний лобіст, такі в уряді валандалися завжди, Пайетт - інша справа. Йому не можна відмовити", - пояснив чиновник.
Також посол США в Україні практично щотижня зустрічається з Петром Порошенком, сказали РБК-Україна співробітники Адміністрації Президента.
"Ключові кадрові питання Президент обговорює з Пайеттом. Наприклад, відставка Наливайченко (екс-глава СБУ Валентин Наливайченко) була повністю узгоджена з послом", - сказав співрозмовник РБК-Україна в керівництві АП.
Вересень, коли, за словами Яценюка, відбудуться кадрові перестановки в Кабміні, буде спекотним часом в політичному житті країни. Так, на початок осені анонсовано вирішальне голосування Ради щодо змін до Конституції. В контексті змін Основного закону в частині децентралізації особливим пунктом проходить особливий статус окремих районів Донбасу.
Для підсумкового голосування необхідний 301 голос. Наступного тижня попередньо стане ясно - чи є ці голоси.
За попередньою інформацією, 20 серпня відбудеться засідання Ради, на якому будуть проголосовані зміни до Конституції в першому читанні. Для цього необхідно 226 голосів.
Згідно з процедурою внесення змін до Основного закону в першому читанні необхідні 226 голосів. Після чого проект змін відправляється в Конституційний суд. У разі позитивного вердикту суду, зміни голосуються ще раз у першому читанні (226 голосів), а потім - у другому читанні (301 голос).
Голосування повинні пройти на двох сесіях парламенту. Тому спікер Ради Володимир Гройсман не закрив поточну сесію парламенту. І позаминулого тижня Конституційний суд схвалив проект змін в Основний закон.
Нагадаємо, наприкінці червня проект змін в Конституцію підтримали 288 нардепів. Тобто, Петру Порошенку до вересня потрібно переконати мінімум 13 нардепів проголосувати за зміни в Основний закон, які є частиною Мінських угод.
Резерв у Президента є - фракції "Самопомочі" (31 нардеп, двоє з яких вже погодилися зі змінами до Конституції) і "Радикальної партії".
В обох фракціях запевняють, що ні при яких розкладах не підтримають зміни в Основний закон. Але у глави держави є інструмент тиску: кожна з фракцій, як члени коаліції, отримали квоти в уряді.
Так, від "Самопомочі" в Кабмін зайшов міністр агрополітики Олексій Павленко. Але поки "Самопоміч" не висувала Президентові жодних офіційних пропозицій чи вимог, в обмін на задоволення яких Порошенко зможе отримати голоси фракції.
Від "Радикальної партії" представлений в Кабміні віце-прем'єр Валерій Вощевський. І у соратників Олега Ляшка "хотілок" чимало.
Наприклад, "Радикальна партія" буде наполягати на відставці міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі і міністра енергетики Володимира Демчишина. Про це РБК-Україна заявив член фракції "радикалів" Ігор Попов.
"Найбільш нагальне питання - енергетика. Тому що у нас негативний баланс в електроенергетиці, в умовах війни все купується в Росії. Якщо до початку вересня міністр Демчишин не виконає вимоги антикризового штабу уряду і депутатів, то ми ініціюємо його відставку", - сказав Попов.
Також він вважає, що Квіташвілі теж повинен піти з Кабміну - за те, що зірвав міжнародні тендери.
Також давно ходить інформація, що "Радикальна партія" має види на Мінекології і хоче, щоб його очолив віце-прем'єр Вощевський. Крім того, Олег Ляшко і його соратники претендують на посаду голови Рахункової палати.
Але найбільш животрепетне питання для "радикалів" - закриття кримінальних проваджень щодо їх колег-нардепів Андрія Лозового та Ігоря Мосійчука.
Тобто, у торгах з "Радикальною партією" Петро Порошенко може використовувати і батіг, і пряник.
Але свою, нехай і умовну квоту на Мінекології, не проти зберегти і Юлія Тимошенко. Раніше РБК-України повідомляло, що в "Батьківщині" розглядають на посаду міністра екології двох чоловік - екс-главу Мінпаливенерго Юрія Продана і нардепа Віталія Дубіля.
Порошенко доведеться рахуватися з такими побажаннями Тимошенко, враховуючи, що фракція "Батьківщини" голосувала за зміни до Конституції.
Ще один фактор, який вплине на майбутній склад Кабміну, - місцеві вибори.
Микола Томенко впевнений, що заява Яценюка про майбутню чистку в Кабміні - гра на випередження. "Це превентивна міра - перекласти відповідальність з себе на міністрів. Мовляв, він працює, а вина за прорахунки на окремих поганих міністрах", - сказав Томенко.
Він стверджує, що зараз БПП продовжує переговори з "Народним фронтом" про об'єднання на місцевих виборах.
Втім, за інформацією РБК-Україна, про злиття двох партій (як у випадку з "УДАРом" і БПП) не йдеться. Поки керівники партій узгоджують кандидатів у мажоритарних округах, щоб не конкурувати один з одним.
У той же час, в кулуарах активно гуляють чутки, що "Народний фронт" може взагалі відмовитися від участі у місцевих виборах, щоб не світити свій реальний рейтинг. За даними останніх соціологічних опитувань, рейтинг НФ коливається в межах 3-5%.
І, цілком ймовірно, що заяви Яценюка про відставку окремих міністрів - частина переговорного процесу з Порошенком. У разі провалу НФ на виборах, Президент може прибрати з Кабміну останніх людей, на яких спирається прем'єр:
- міністра юстиції Павла Петренка;
- міністра Кабміну Ганну Онищенко;
- міністра внутрішніх справ Арсена Авакова;
- віце-прем'єра з гуманітарних питань В'ячеслава Кириленка.
Джерела РБК-Україна в Кабміні стверджують, що в крісло Кириленка мітить міністр інформації Юрій Стець. А звільнити Авакова Порошенко намагався ще на етапі формування нинішнього Кабміну.
Втім, восени Президент може піти на зачистку і своєї квоти в уряді. У Кабмін готується зайти його друг і бізнес-партнер Ігор Кононенко, який сьогодні є першим заступником голови парламентської фракції БПП.
В уряді Кононенко буде курирувати енергетику, аграрний сектор і транспорт, пояснили його колеги по фракції.
Сам Кононенко перспективи своєї роботи в уряді не коментує. "Давайте почекаємо осені", - сказав він.
Про призначення Кононенко першим віце-прем'єром в Раді кажуть з весни. Але тоді це призначення не відбулося, оскільки Порошенко не зміг знайти нікого рівноцінного на заміну у фракцію.
Зараз ця задача вирішена - Кононенко у фракції БПП замінить глава Держуправління справами Сергій Березенко, виграв довибори на 205 окрузі (Чернігів).
Люди з оточення Березенка стверджують, що відразу посаду першого заступника голови фракції той не отримає.
"Сергій увійде рядовим депутатом, буде працювати в комітеті з питань охорони здоров'я. А ближче до зими, коли освоїться в Раді, можливо, отримає керівну посаду у фракції. Але це (посада, - РБК-Україна) - не принципово. Все одно питання будуть вирішуватися через нього", - сказав чиновник, близько знайомий з Сергієм Березенком.
Сам Березенко після закінчення виборів на 205 окрузі не підтвердив і не спростував цю інформацію. "А щодо заступника голови фракції, то можу бути, а можу і не бути", - сказав кореспондентам РБК-Україна майбутній депутат.
Сам Арсеній Яценюк, схоже, має шанси зберегти прем'єрське крісло після закінчення імунітету.
Чиновники Кабміну в неофіційних бесідах розповідають, що влітку в крісло глави Кабміну активно готували секретаря РНБО Олександра Турчинова. Мовляв, це дозволяло зберегти парламентську коаліцію.
"Мій шеф два місяці намагався зачарувати Турчинова, тому що був впевнений, що наступний прем'єр саме він", - сказав РБК-Україна високопоставлений урядовець.
Але потім між секретарем Радбезу і Президентом сталася сварка, стверджують джерела РБК-Україна в АП. Точних причин конфлікту вони не називають. Але кажуть, що сварка відбулася через незгоду Турчинова з наданням в Конституції окремих районах Донбасу особливого статусу.
"В кінці липня Олександр Валентинович (Турчинов) з'їхав з свого кабінету на другому поверсі Банкової", - запевнив співрозмовник РБК-Україна в Кабміні.
Таким чином, коло потенційних наступників Арсенія Яценюка на посаді прем'єр-міністра знову звузився до звичних міністра фінансів Наталії Яресько та губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі. Їх призначення на прем'єрський пост цілком залежить від волі США.