ua en ru

Зростання в падінні: статистичний пірует української економіки

Зростання в падінні: статистичний пірует української економіки З нинішньої економічної кризи Україна буде виходити не один рік
Алексей Блинов
Алексей Блинов
главный экономист Альфа-Банка Украина
У найближчі місяці ми все частіше будемо чути про поліпшення економічної ситуації і відновлення зростання в Україні. На тлі недавнього погіршення прогнозів від різних авторитетних організацій такі заяви будуть досить резонансними. На чому вони базуються?

У найближчі місяці ми все частіше будемо чути про поліпшення економічної ситуації і відновлення зростання в Україні. На тлі недавнього погіршення прогнозів від різних авторитетних організацій такі заяви будуть досить резонансними. На чому вони базуються?

Забігаючи вперед, відзначу, що заяви про зміну вектора руху в економіці мають під собою реальні підстави. На даний момент українська економіка виходить з глибокої рецесії. Однак для адекватної інтерпретації того, що відбувається, дуже важливо розуміти, як формується економічна статистика, щоб не стати жертвою цифрових ілюзій.

Порівняння ями з прірвою

Справді, виробництво у багатьох галузях поступово відновлюється. Наприклад, за підсумками одного тільки вересня виробництво в металургії збільшилася відразу на 5-10% (за різними видами продукції) по відношенню до попереднього місяця, що в докризові часи було великою рідкістю. Позитивна динаміка випуску в річному вираженні досягла від 13% до 33% - давно небачене зростання.

Виробництво металургійної продукції, % зміни (рік до року)

Зростання в падінні: статистичний пірует української економіки

Джерела: ВП "Металургпром", Альфа-Банк Україна

Однак, якщо поглянути на абсолютні показники виробництва, перед нами постане зовсім інша картина. На графіку нижче відображено в точності той же статичний ряд, що й вище, але не в динаміці, а в абсолютних значеннях. Відновлювальне зростання останніх місяців помітне, але показники все ще низькі. До того ж, за обсягами виплавки сталі та виробництва прокату Україна перебуває навіть нижче недавніх відміток травня 2015 року.

Середньодобове виробництво металургійної продукції, тис. т

Джерела: ВП "Металургпром", Альфа-Банк Україна

Аналогічним чином зростання вийшло й інші галузі. Порівняно з провальними показниками річної давності, ростуть залізничні вантажоперевезення, видобуток вугілля і залізної руди, виробництво коксу, транзит газу.

Не плутати уповільнення спаду з зростанням

Чи будет на цьому тлі поліпшуватися динаміка ВВП? Безумовно! В якості ілюстрації можна привести розрахований Національним банком індекс виробництва базових галузей, що дає можливість оперативно (порівняно з ВВП) оцінювати динаміку української економіки. Якщо на початку року темпи падіння даного "квазі-ВВП" складали 19-25%, то в серпні вони сповільнилися до 6,9%.

Індекс виробництва базових галузей, % зміни (рік до року)

Зростання в падінні: статистичний пірует української економіки

Джерела: НБУ, Альфа-Банк Україна

Як видно з даного графіка, українська економіка в цілому продовжує скорочуватися - порівняно з провальними показниками річної давності. І тут ми приходимо до не менш важливого статистичного "піруету" сьогоднішнього дня: не можна без тіні збентеження називати уповільнення спаду економічним зростанням.

Тобто, ми тільки почали нарощувати виробництво з низького рівня, однак до відновлення стійкого зростання в класичному визначенні повинно пройти ще багато місяців.Той самий внутрішній ринок не може так швидко відновитися після триразової девальвації. Для наочності можна порівняти нинішній курс гривні і той, що був рік тому, - на виробництво сталі це особливо не впливає, а от на роздрібні продажі ще й як.

Якщо у майбутню зиму Україна не зіткнеться з новими шоками для економіки, тоді дійсно є шанси вийти на зростання реального ВВП в 2016 році. Країна крок за кроком виходить з рецесії, але в незворотності цього процесу ще потрібно переконатися.

Світло в кінці тунелю - ще не успіх, а причина активно йти вперед

Враховуючи описані вище особливості статистики в промислових галузях, при порівнянні з зупинкою потужностей через війну, прогнозовані сьогодні різними організаціями 1-3% економічного зростання для України у 2016 році по суті означають стагнацію.

У практичному сенсі дані прогнози слід читати наступним чином: ми бачимо збільшення завантаження потужностей у багатьох сильно постраждалих галузях (але точно не до рівня 2013 року), проте інші чинники зростання української економіки найближчим часом відсутні.

Через велику кількість ризиків, далеко не кращу форму світових ринків, а також постійну пробуксовку перетворень всередині України, з таким консервативним поглядом на найближче майбутнє не можна не погодитися, принаймні на даний момент. З цієї кризи економіка України буде виходити не один рік.

Дуже велика загроза для виходу з кризи криється саме в неправильній інтерпретації статистичних даних і прогнозів. Політики дуже люблять вишукувати та тиражувати позитивні цифри. Найближчим часом статистика буде надавати безліч таких позитивних цифр.

Якщо забути про особливості трактування цих даних, можна на державному рівні дуже рано перейти від антикризової економічної політики до вальяжної (іншого досвіду між цими двома крайнощами Україна поки що не мала). Загрозу цього "запаморочення від успіхів" для держави сьогодні переоцінити неможливо.

Повернемося до абсолютних, всім зрозумілих показників. За підсумками 2015 року ВВП України в доларах буде вдвічі меншим вихідного 2013 року. До речі, по відношенню до докризового 2008 році співвідношення абсолютно таке ж. Зіставлення середніх зарплат в доларовому вираженні дає аналогічні результати.

Краще набратися терпіння і дочекатися помітного зростання цих відчутних показників - тоді і можна буде констатувати стійке економічне покращення. До речі, саме це Україна і запропонувала своїм кредиторам. І вони відразу зрозуміли, що з тривалою паузою в досягненні успіхів особливо не посперечаєшся.