Вчені виступили з пропозицією перейменувати Північний Льодовитий океан на Російський. Як аргумент вони наводять той факт, що океан досліджували російські мандрівники, а більшість островів і архіпелагів в ньому належить РФ.
Вчені виступили з пропозицією перейменувати Північний Льодовитий океан на Російський. Як аргумент вони наводять той факт, що океан досліджували російські мандрівники, а більшість островів і архіпелагів в ньому належить РФ.
"Найбільша кількість островів в ньому - російські. Всі мандрівники, пов'язані з освоєнням - російські. Є Індійський океан, є Японське море. Перейменування б посилило позицію, пов'язану з ідентичністю. Ми велика морська держава, чому б нам не мати назву Російський Льодовитий океан", - розповів РСН професор МГУ Микола Павлюк.
Північний Льодовитий океан - найменший за площею океан планети (14,75 млн кв. км). Вперше був виділений як самостійний океан на німецькій карті XVII століття під назвою Гіперборейський океан. Російський адмірал Федір Літке назвав його Північним Льодовитим в 20-х роках XIX століття. У західних державах встановилася назва Arctic Ocean (Арктичний океан).
Найвідоміші дослідники океану - голландець Віллем Баренц, козак Семен Дежнев, датсько-російський мореплавець Вітус (Іван Іванович) Берінг, полярний мореплавець Семен Челюскін, англійський моряк Генрі Гудзон, шотландський мандрівник Олександр МакКензі, а також легендарна арктична четвірка - норвежці Руаль Амундсен та Фрітьоф Нансен і американці Роберт Пірі і Фредерік Кук.
Зазначимо, що останнім часом країни, береги яких омиває Північний Льодовитий океан, намагаються поділити "арктичний пиріг" - багатий нафтою континентальний шельф. У 2010 р. Росія і Норвегія підписали в Мурманську договір про розмежування морських просторів у Баренцевому морі і океані. Екс-президент РФ Дмитро Медведєв зазначив, що цей документ є "дуже важливою історичною угодою".
Суперечки за територіальну приналежність Арктики не вщухають між Росією, Канадою, США та Данією. Відповідно до Конвенції з морського права від 1982 р., для держав, що мають вихід до моря, встановлюються однакові 12 миль суверенних територіальних вод і 200 миль економічної зони. При цьому будь-яка країна має право претендувати на зону, що перевищує відстань 200 миль від берега, якщо континентальний шельф виявиться протяжніше цього відрізка.
У 2004 р. Данія заявила про претензії на Північний полюс, оскільки він пов'язаний з її напівавтономною територією Гренландією допомогою підводного хребта Ломоносова. У відповідь Росія зробила підводні дослідження, покликані довести, що хребет Ломоносова є частиною континентального шельфу країни. В ході експедиції "Арктика-2007" на дні Північного Льодовитого океану був встановлений російський прапор.