Російська "Альфа груп" може отримати повний контроль над компанією Vimpelcom ltd, яка володіє українською "Київстаром". Такий сценарій несе багато ризиків як для самого російського акціонера, так і для його активів в Росії і Україні. У той же час зміна складу акціонерів навряд чи відіб'ється на стратегії розвитку оператора.
Російська "Альфа груп" може отримати повний контроль над компанією Vimpelcom ltd, яка володіє українською "Київстаром". Такий сценарій несе багато ризиків як для самого російського акціонера, так і для його активів в Росії і Україні. У той же час зміна складу акціонерів навряд чи відіб'ється на стратегії розвитку оператора.
У понеділок, 5 жовтня, норвезька телекомунікаційна група Telenor Group повідомила про намір продати свою частку у спільному з російською "Альфа груп" активі - компанії Vimpelcom Ltd. У повідомленні норвежців говориться, що позиція міноритарія з 33% акцій не дає Telenor Group права повністю контролювати процеси всередині компанії. При цьому вартість активу постійно знижується. За оцінками норвежців, зараз частка Vimpelcom ltd в загальній капіталізації Telenor Group не перевищує 8%.
За весь час (з моменту створення у 2009 р.) група вклала в компанію 15 млрд норвезьких крон, а отримала у вигляді дивідендів 20 млрд. Ринкову вартість своєї частки зараз Telenor Group оцінює в 20 млрд норвезьких крон, але прогнозує, що до кінця третього кварталу вона знеціниться на 7,5 млрд.
"Сьогодні ми оголосили про рішення позбутися своєї частки, але процес дивестиції ще не розпочався", - повідомив РБК-Україна віце-президент з комунікацій Telenor Group Гленн Манделид.
Він додав, що згідно внутрішньої політики, група не буде коментувати процес пошуку і кандидатури потенційних покупців.
"Але ми вивчаємо всі можливості, щоб знайти найкраще рішення для наших акціонерів", - додав він.
Відзначимо, що головним акціонером Telenor Group є уряд Норвегії, йому належить 53,97% акцій. Інші акції розподілені між міноритаріями, кожен з яких володіє часткою менше 5%.
У своєму повідомленні Telenor Group називає Vimpelcom ltd проблемним активом. Але можна сказати, що партнерство норвежців з росіянами завжди було досить напруженим.
До 2009 р. вони володіли частками в двох різних компаніях - російській "Вимпелком" і українській "Київстар". У Telenor була мажоритарна частка (56,5%) в "Київстарі", а "Альфа груп" через дочірню компанію Altimo тримала найбільший пакет акцій (44%) в "Вимпелкомі".
У 2005 р. "Вимпелком" за ініціативою російського акціонера придбав за 231 млн дол. компанію "Українські радіосистеми" і вивів на український ринок бренд Beeline. Норвезькі акціонери були не згодні з таким рішенням, так як вартість придбання здалася їм завищеною, а подальші плани щодо розвитку нового оператора викликали питання.
Норвежці спробували оскаржити цю покупку в російських судах. У свою чергу, "Альфа груп" за допомогою міноритаріїв блокувала рішення зборів акціонерів "Київстару". Судова тяганина між сторонами тривала протягом чотирьох років. І в 2009 р. сторони дійшли консенсусу: вони вирішили об'єднати свої акції в обох операторах в одну компанію. Так з'явилася Vimpelcom ltd зі штаб-квартирою в Нідерландах. У новій компанії Telenor Group володіла 36,03% голосуючих акцій, а Altimo - 44,65%.
Але на цьому сюрпризи не закінчилися. У 2011 р. Vimpelcom об'єднався з Wind Telecom, яка належала єгипетському бізнесменові Нагибу Савірісу, що згодом призвело до розмиття часток основних акціонерів. Голосуючий пакет Telenor знизився до 25,1%. Щоб відновити колишню частку, норвежці викупили частину акцій у Савіріса. Цей крок викликав питання у російських контролюючих органів. Зокрема, Федеральна антимонопольна служба подала на Telenor в суд за те, що вона не погоджувала з нею свої дії. Скориставшись моментом, Altimo викупила у Савіріса залишок акцій.
З точки зору своїх масштабів, Vimpelcom ltd виглядає привабливим активом: 13 країн присутності, 213 млн абонентів. Виручка компаній, що належать Vimpelcom ltd, у другому кварталі 2015 р. перевищила 3,8 млрд дол.
Втім, експерти кажуть, що "Альфа груп" буде непросто знайти нового бізнес-партнера. Адже, як заявив керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій, російські акціонери відрізняються досить агресивною манерою ведення бізнесу.
З цим погодився і виконавчий директор ГО "Центр економічної стратегії" Гліб Вишлінський.
"З одного боку, майбутньому співінвестору доведеться вести бізнес з російським партнером, і не найпростішим. З іншого боку, вести цей бізнес потрібно, в тому числі, на ринках Росії та України, де не найсприятливіша інвестиційна і політична обстановка", - пояснив Вишлінський.
Через девальвацію національної валюти в Україні виручка "Київстару" в доларах за останній рік впала в рази. Крім того, мова йде про продаж частки, яка не дасть новому інвестору права формувати стратегію компанії. У таких умовах найбільш вірогідним претендентом на купівлю акцій Telenor є структури самої "Альфа груп".
На думку Гліба Вишлінського, такий сценарій несе ризики як для самого російського акціонера, так і для його активів в Україні. Враховуючи поганий стан російської економіки, гроші інвестора можуть в якийсь момент закінчитися, вважає він. При цьому, якщо "Київстар" повністю перейде під контроль росіян, збільшаться шанси компанії підпасти під санкції і політичний тиск.
"Зараз про це не йдеться. Але російсько-український конфлікт розвивається непередбачувано", - зазначив Вишлінський.
Втім, на стратегії розвитку оператора зміна складу акціонерів навряд чи позначиться. Директор з корпоративних зв'язків "Київстару" Володимир Гайдаш повідомив РБК-Україна, що на сьогоднішній день компанія продовжує працювати у відповідності з затвердженим стратегічним планом, фокусуючись на розвитку 3G-мережі і послуг передачі даних, а також наданні "кращого клієнтського сервісу в Україні".