Росія не виключає можливості надання всебічної допомоги державам Євросоюзу (ЄС) у разі їх звернення. Про це повідомив помічник Президента РФ Аркадій Дворкович на прес-конференції. За його словами, якщо будь-яка з країн ЄС звернеться за фінансовою допомогою, РФ готова розглянути це питання. При цьому, щоправда, помічник російського Президента додав, що для цього потрібно створити відповідний механізм.
Росія не виключає можливості надання всебічної допомоги державам Євросоюзу (ЄС) у разі їх звернення. Про це повідомив помічник Президента РФ Аркадій Дворкович на прес-конференції. За його словами, якщо будь-яка з країн ЄС звернеться за фінансовою допомогою, РФ готова розглянути це питання. При цьому, щоправда, помічник російського Президента додав, що для цього потрібно створити відповідний механізм.
За словами Дворковича, участь Росії в наданні допомоги економікам країн Євросоюзу на сьогоднішній день здійснюється через механізми Міжнародного валютного фонду (МВФ). При цьому потенційна участь РФ може скласти 10 млрд дол. Загальна сума фінансової допомоги, яку готовий надати МВФ, - 1 трлн дол.
Помічник Президента підкреслив, що мова йде про потенційний розмір допомоги. Слід враховувати, що чим більше сума оголошена, тим менша ймовірність того, що вона буде використана", - пояснив він, уточнивши, що якщо розмір оголошеної допомоги досить великий, це дозволить переконати фінансові ринки в тому, що причин для занепокоєння немає. "Чи достатня оголошена сума чи ні - подивимося", - сказав Дворкович.
Участь Росії в фінансовій допомозі єврозоні обговорюється вже кілька місяців. Зокрема, мова йшла про можливий викуп іспанських облігацій. Сподіваються на російські гроші також в Греції і на Кіпрі. Проте представники уряду РФ при цьому наголошували, що допомога у вирішенні боргових проблеми ЄС може бути надана лише у разі появи у Брюсселя "конкретній, зрозумілою стратегії виходу з кризи". Крім цього заступник міністра фінансів Сергій Сторчак підкреслював, що країни БРІКС (Росія, Китай, Бразилія, Індія і ПАР) не можуть надати допомогу всій єврозоні, але готові допомагати окремим державам.
Зазначимо, представники китайської влади після саміту глав держав ЄС заявили, що КНР розглядає можливість значних інвестицій в Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF). Розмір участі Пекіна в EFSF безпосередньо залежатиме від вкладів інших держав, а також від умов співпраці з фондом. Очікується, що інвестиції Китаю в фонд європейської економіки можуть скласти від 50 до 100 млрд дол. Для переговорів з КНР в Пекін літав глава EFSF Клаус Реглінг. За підсумками візиту він заявив, що EFSF може почати випускати облігації в юанях при бажанні влади КНР.
Зараз обсяг фонду складає 440 млрд євро, однак раніше ЄС озвучив плани щодо збільшення розміру фонду до 780 млрд євро, що неможливо без залучення нових інвесторів.
Нагадаємо, в 2009 р. Греція опинилася перед обличчям найбільшої фінансової кризи через надзвичайно високі борги Афін перед урядами інших країн. У травні 2010 р. МВФ і Євросоюз виділили грецькій владі кредитну лінію в розмірі 110 млрд євро. У липні 2011 р. на екстреному саміті єврозони було прийнято рішення про надання Греції другого пакета фінансової допомоги понад діючої програми. Лідери єврозони домовилися, що Євросоюз і МВФ нададуть Афінам додаткове фінансування в розмірі 109 млрд євро. Щоб уберегти інші країни єврозони від ситуації, подібної грецькій, європейські лідери довгий час погоджували можливість збільшення EFSF з нинішніх 440 млрд євро до більшої суми.
Нагадаємо, в ніч з 26 на 27 жовтня у Брюсселі відбувся саміт ЄС, в ході якого членам союзу вдалося домовитися про умови реструктуризації грецького держборгу і рекапіталізації банків ЄС. Пізніше була опублікована офіційна заява євросаміту щодо перспектив європейської економіки. За підсумками саміту Президент Франції Ніколя Саркозі заявив, що розмір EFSF буде збільшено приблизно до трильйона євро. Кошти залучать із зовнішніх джерел.
Від Іспанії ЄС зажадав істотно лібералізувати ринок праці. Італія повинна збільшити пенсійний вік до 2026 р. до 67 років і в 2013 р. вийти на бездефіцитний бюджет. Греції вирішено списати 50% держборгу. Збільшення EFSF передбачає участь фонду в рекапіталізації банківського сектора Європи. Влада союзу має намір збільшити нормативи достатності банківського капіталу до 9%, а грецьких банків - до 10%. Нарешті, останнім, але найбільш значущим завданням ЄС є поступове формування "Європейського економічного уряду", який буде брати участь у формуванні та виконанні національних бюджетів країн - учасниць союзу.