ua en ru

Росія манить Україну на Схід: 10 млрд дол. вигоди і ніякого дефолту (фото)

Автор: RBC.UA
Питанню про основний вектор зовнішньої політики України не мало не багато, а стільки ж років, скільки і самій країні. Якщо не заглиблюватися в далеке історичне минуле, можна сміливо говорити, що з самого 1991 р. перед країною у всій актуальності встала проблема визначення, з ким і як будувати стратегічні відносини. Іншими словами, необхідно вирішити дилему - Схід або Захід.

Питанню про основний вектор зовнішньої політики України не мало не багато, а стільки ж років, скільки і самій країні. Якщо не заглиблюватися в далеке історичне минуле, можна сміливо говорити, що з самого 1991 р. перед країною у всій актуальності встала проблема визначення, з ким і як будувати стратегічні відносини. Іншими словами, необхідно вирішити дилему - Схід або Захід.

Нинішня влада активно позиціонує себе як однозначно євроінтеграційна сила, що не забуває, втім, що вигідним може бути також і співпраця з Росією. Насправді, така політика - не оригінальний винахід Партії регіонів, а традиційний для України підхід, що наполягає на компромісі і багатовекторності. З Євросоюзом очікується в листопаді підписання угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі, проте при цьому Україна також хоче стати спостерігачем в Митному союзі. І коли утихають дискусії про цивілізаційний вибір, настає черга аргументів економічного характеру (що актуально в світлі проголошеної якось Президентом Віктором Януковичем політики "національного прагматизму").

Читайте також: Україна сподівається, що підписання УА і створення ЗСТ між Україною і ЄС відбудеться в листопаді, - Янукович

Так, Президент Росії Володимир Путін (на фото) під час сьогоднішньої прямої лінії заявив, що вигода України від приєднання до Митного союзу і Єдиного економічного простору може скласти до 10 млрд дол. щорічно. "Економічні вигоди України обчислюватимуться не в якихось там мінімальних значеннях, а у відсотках до ВВП. За нашими оцінками, в грошовому виразі це 9-10 млрд дол. в рік", - заявив Путін.

Фотогалерея "Володимир Путін у прямому ефірі"

За його словами, Україна повинна враховувати те, що її з Росією і Білоруссю пов'язує величезна розгалужена кооперація, відмова від якої спричинить непоправні втрати для учасників цієї кооперації. "І якщо Росія ще в стані якось відновити ці втрати, то для України це буде украй складно, я боюся, що це може призвести в окремих галузях виробництва до деіндустріалізації", - підкреслив Президент РФ.

Читайте також: Україна і ЄС висловили готовність до підписання угоди про асоціацію в листопаді 2013 р. у Вільнюсі

При цьому радник Президента Росії Сергій Глазьєв заявив, що якщо Україна підпише в листопаді угоду про зону вільної торгівлі з Європейським союзом, її економіка щорічно втрачатиме 1,5-2 млрд дол. "У разі підписання Україною угоди про зону вільної торгівлі з Європейським союзом, з урахуванням тих вилучень, які з боку ЄС робляться по відношенню майже до всіх провідних галузей продовольчих товарів, Україна отримає погіршення умов торгівлі на 1,5-2 млрд дол., що дуже чутливо для українського торгового і платіжного балансу, який вже зараз зводитися з великими труднощами", - заявив Глазьєв. Він також підкреслив: "Ми прогнозуємо, що у разі підписання угоди про зону вільної торгівлі з ЄС, дефіцит торгового і платіжного балансу України перевищить її можливості обслуговувати державний борг, і у такому разі дефолт України по зовнішньому боргу - це питання всього декількох місяців".

Крім того, він заявив, що якщо Україна підпише заплановану на листопад угоду з Європейським Союзом про зону вільної торгівлі, то шлях до Митного союзу для неї стане юридично закритий. Він додав: "У разі участі України в Митному союзі, для неї буде поліпшення умов торгівлі плюс 9 млрд дол. в рік. Приблизно 4,5-5 млрд дол. - за рахунок скасування експортного мита на нафту з Росією і за рахунок переходу на рівнодохідні ціни на газ, приблизно 2,2-3 млрд дол. це за рахунок залучення експорту українського продовольства і ще 2-4 млрд дол. за додатковий експорт української продукції машинобудівної галузі завдяки зняттю митного кордону і всіх форм контролю".

Читайте також: Процес підписання УА між Україною і ЄС заморожений, - Ангела Меркель

Проте з аргументами російської сторони згодні далеко не всі. При цьому багато експертів і зовсім відмовляться приводити конкретні розміри економічної вигоди від євроінтеграції, оскільки ця цифра може сильно варіюватися і не існує єдиної формули підрахунку такого показника. Тому, наприклад, президент Американської торгової палати Хорхе Зукоскі заявив тільки, що завдяки підписанню угоди про асоціацію і створенню зони вільної торгівлі з Європейським Союзом Україна зможе привернути вражаючі об'єми інвестицій.

На думку керівника торговельно-економічного відділу представництва ЄС в Україні Ніколаса Берджі, оздоровлення бізнес-середовища України після підписання угоди про зону вільної торгівлі з ЄС дозволило б процвітати в т.ч. як дрібним, так і середнім підприємствам в Україні. "У ЄС малі і дрібні підприємства - це головні виробники доходів держбюджету, а також зростання економіки - до 75%. А в Україні так мало середніх і дрібних підприємств. Це означає, що люди не готові брати на себе ризик починатиу справу в такому бізнес-середовищі. Це дуже погана ознака. На майбутнє про це треба піклуватися", - сказав він.