ua en ru

Роман Насіров: як виглядає митна інфраструктура України

Роман Насіров: як виглядає митна інфраструктура України Координация усилий с другими государствами в этой сфере поможет таможенным органам более эффективно осуществлять свою деятельность и выполнять возложенные на них функции
Роман Насиров
Роман Насиров
председатель Государственной фискальной службы
Здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, протидія контрабанді, створення сприятливих умов для прискорення товарообігу, і взагалі покращення обслуговування на митниці неможливі без розвинутої інфраструктури.

Здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, протидія контрабанді, створення сприятливих умов для прискорення товарообігу, і взагалі покращення обслуговування на митниці неможливі без розвинутої інфраструктури.

На сьогодні до складу митної інфраструктури входять 26 митниць, 161 митний пост, 158 пунктів пропуску, а також 242 місця прибуття.

Роман Насіров: як виглядає митна інфраструктура України

Зважаючи на складне безпекове середовище довкола України та підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, важливого значення набувають пункти пропуску. Сьогодні діє 131 міжнародний пункт пропуску, з яких 32 – це пункти пропуску з ЄС, з яких 4 - пункти пропуску зі спільним контролем. На останні хочу звернути особливу увагу. Інтегроване управління кодонами є важливим з точки зору підвищення ефективності реалізації державної політики у сфері безпеки державного кордону та запровадження європейських стандартів управління кордонами.

Крім того, даний проект спрямований на виконання Україною зобов'язань у митній сфері відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Спільний контроль вже здійснюється з Польщею (4 пункти пропуску) та Молдовою (4 пункти пропуску). Ми також перебуваємо у процесі перемовин з Румунією, Словаччиною та Угорщиною. Сподіваюсь, що найближчим часом кількість спільних пунктів пропуску буде збільшено, не зважаючи на деякі складнощі. Так, зокрема, запровадження спільного контролю ускладнюється різницею кількісного складу митників на сусідніх пунктах пропуску. Наведу декілька прикладів: на 748 митників з української сторони припадає аж 1046 поляків, на 186 українців - 295 словаків, на 392 наших митників - 550 білорусів. Але це тільки подовжує цю процедури, а не зупиняє її. Наша мета – поширити інтегроване управління кордонами на всі пункти пропуску.

Роман Насіров: як виглядає митна інфраструктура УкраїниІнтегроване управління кордонами - це нова форма технічного співробітництва між органами влади України та іншими країнами. Завдяки безпосередній співпраці на кордоні українські митники зможуть на власні очі побачити, як працюють закордонні служби, в першу чергу європейські, зможуть перейняти їхній досвід. Інтегроване управління кордонами передбачає спільне патрулювання державного кордону, впровадження спільних механізмів з питань обміну інформацією та аналізу ризиків, розвиток співпраці оперативних органів, розширення мережі та функцій контактних пунктів, а також організацію спільного несення служби на морських та річкових ділянках. Водночас, одне з головних завдань, вирішенню якого повинна сприяти реалізація цієї ініціативи, - це забезпечити гнучке реагування на сучасні виклики у сфері прикордонної безпеки та подолати корупцію на пунктах пропуску.

Однак прогрес у боротьбі з митними правопорушеннями вже відчувається. У 2015 році митницями складено 17 808 протоколів про порушення митних правил на суму 1,8 млрд грн. За результатами розгляду справ митницями та судами накладено штрафів та конфісковано товарів на загальну суму 2,3 млрд. грн., що у 6 разів більше, ніж у 2014. Крім цього виявлено 970 фактів переміщення через митний кордон України наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів з порушенням митного законодавства.

Роман Насіров: як виглядає митна інфраструктура України

Цьогорічна статистика ще краща. За 4 місяці 2016 року митницями ДФС складено 7 093 протоколів про порушення митних правил на суму майже 637 млн. грн. Попереджено 767 випадків незаконного переміщення тютюнових виробів загальною вартістю майже 5 млн. грн. За результатами розгляду справ митницями та судами накладено штрафів та конфісковано товарів на загальну суму 555 млн. грн., що майже вдвічі більше, ніж за 4 місяці 2015 року.

Боротьба з контрабандою, незаконним переміщенням через кордон заборонених товарів та іншими правопорушеннями вимагає професійного підходу та відповідної інфраструктури. Координація зусиль з іншими державами у цій сфері допоможе митним органам більш ефективно здійснювати свою діяльність та виконувати покладені на них функції. Це – важливий шлях попередження і виявлення порушень митного законодавства та контролю і регулювання митних кордонів. Тому співпраця та обмін інформацією з компетентними органами іноземних держав завжди стоять на порядку денному роботи фіскальної служби України.