ua en ru

Ризики пенсійні ставки мільйонні

Ризики пенсійні ставки мільйонні Історія навколо пенсійного фонду НБУ обростає новими подробицями
Колишні співробітники корпоративного недержавного пенсійного фонду (НПФ) Нацбанку, які фігурують у розслідуванні СБУ за фактом розкрадання понад 600 млн грн, зараз агресивно розкручують інший НПФ - і збирають у нього гроші.

Колишні співробітники корпоративного недержавного пенсійного фонду (НПФ) Нацбанку, які фігурують у розслідуванні СБУ за фактом розкрадання понад 600 млн грн, зараз агресивно розкручують інший НПФ - і збирають у нього гроші.

Київ, вул. Ушинського, 40, - тупик однієї з найдовших вулиць у Солом'янському районі столиці. Офісний центр "DominionBusinessPark". За ним - пустир, огороджений бетонним парканом.

За цією адресою вказаний відкритий недержавний пенсійний фонд (ВНПФ) "Український пенсійний фонд". Двері відчиняє жінка з ідеальною зовнішністю ділової дами.

"Так, тут наш фонд, - каже вона і диктує номер мобільного співробітника, у якого можна дізнатися про правила вступу у ВНПФ. - Володимир Стрельчук, він пенсійним фондом займається".

За її словами, після кризи особливої активності у фонду не було, але останнім часом люди активно почали нести гроші. "До нас переходять з пенсійного фонду "Хлібний", багато з Нацбанку приходять".

"Невже з Нацбанку?", - дивуємося ми.

"У них там зараз скорочення, ось багато від образи гроші і забирають", - пояснює пані з ВНПФ "Український пенсійний фонд".

Фонд давніх колег

ВНПФ "Український пенсійний фонд" був створений в жовтні 2007 року компанією "Перше джерело", підконтрольною депутатові Верховної Ради від Партії регіонів Ігоря Прасолова. Спочатку фонд планував залучити в якості вкладників 8 млн працездатного населення.

Проте, учасники ринку вважали такі плани надто завищеними. І, як виявилося, вони були праві.

На кінець червня 2015 року, майже через вісім років діяльності, у цього фонду було лише близько 150 учасників. За цей час неодноразово змінювалися і засновники.

Нещодавно ним стало ТОВ "Фідемиус", зареєстроване в Києві у квітні нинішнього року. Згідно держреєстру юросіб, компанія займається розповсюдженням кіно та відеофільмів, телевізійних програм, діяльністю у сфері права, бухгалтерського обліку та аудиту, консультування з питань оподаткування і т. д.

Кінцевими вигодонабувачами вказані жителі Києва та Київської області Роман Александрук, Павло Бісюк, Руслан Попов і Сабріна Сибіга. Остання працює приватним нотаріусом. Саме вона запевняла частина угод, укладених колишнім керівництвом корпоративного недержавного пенсійного фонду Нбу (КНПФ НБУ).

З моменту заснування "Українського пенсійного фонду вартість його активів коливалася від 250 до 350 тис. грн, а в березні 2015 р. досягла 656 тис. грн. А потім за три місяці різко підскочила майже до 2 млн. грн.

При цьому кількість учасників ВНПФ збільшилась лише на 25 осіб. Всі вони - колишні учасники КНПФ НБУ.

Всього з початку цього року активи "Українського пенсійного фонду" за рахунок переходу в нього 50 учасників КНПФ НБУ збільшилися більш, ніж на 10 млн грн.

"З'явиться великий фонд, але називати якої, я не можу, - заявив у розмові з РБК-Україна Сергій Брагін. - Мені телефонують працівники Нацбанку і запитують: куди нести гроші? Але тепер уже все знають, в який фонд потрібно йти".

Сергій Брагін - фігура знакова у банківсько-фінансовому секторі країни. Він створив КНПФ НБУ і був його першим керівником.

Після відходу Брагіна з Нацбанку, КНПФ НБУ очолив його заступник Олег Макаренко. Хоча, за словами джерела РБК-Україна, за Макаренком завжди стояв його попередник і наставник.

Є думка, що пару місяців тому, з допомогою лояльних до нього співробітників КНПФ та підроблення документів, Брагін намагався отримати з фонду 1,2 млн грн готівкою - нібито через "критичний стан здоров'я". Але не вдалося.

Після цього він перевів пенсійні кошти з КНПФ НБУ "Український пенсійний фонд", де є членом ради.

Під будівлею Нацбанку співробітників часто чекають агенти цього фонду. Одним з найбільш активних називають Леоніда Мазило, якого звільнили з КНПФ НБУ за те, що він допоміг Брагіну підмінити медичну довідку.

Крім того, зараз представники "Українського пенсійного фонду" їздять по країні і агітують працівників територіальних управлінь НБУ переводити гроші в їхній фонд.

У відповідь на всі звинувачення колишнє керівництво КНПФ НБУ заявляє, що всі активи були прибутковими і забезпечували високі показники. Так, Олег Макаренко оскаржує своє звільнення в суді. Разом зі своїм попередником і наставником Сергієм Брагіним він заявляє про непрофесіоналізм нового керівництва, якому вони залишили КНПФ з активами майже на 2 млрд грн.

А раніше Сергій Брагін звернувся до ГПУ і Кабміну з листом з проханням припинити рейдерські дії щодо КНПФ НБУ.

Відзначимо, що "Український пенсійний фонд" зібрав під своє крило багато колишніх співробітників Нацбанку, яких звільнили за правопорушення. Хтось влаштувався офіційно, хтось допомагає негласно.

Зокрема, Володимир Стрельчук, до якого співробітниця КУА "Українські фонди" направила звертатися з питань пенсійного фонду, працював заступником колишнього голови КНПФ НБУ Олега Макаренка.

Як розповіли РБК-Україна джерела на ринку, напередодні звільнення він відзначився тим, що таємно від керівництва вивів з КНПФ НБУ для колишнього заступника голови Нацбанку Олени Щербакової понад 1 млн грн готівкою під приводом "критичного стану здоров'я". Незабаром після цієї шахрайської операції "хвора" чудесним чином одужала і зараз працює в "Ощадбанку" радником керівника, і претендує на посаду члена Ради НБУ.

Розпливчасте формулювання "з критичного стану здоров'я", яку законодавці прийняли з гуманних міркувань, щоб допомогти людям, що страждають важкими недугами, останнім часом стала використовуватися недобросовісними вкладниками, яким ще далеко до пенсії - для виведення готівки з КНПФ НБУ. З допомогою липових меддовідок про важкому захворюванні вони знімають готівкою кошти зі своїх рахунків у КНПФ НБУ.

Схема проста. Оскільки в законодавстві не вказані захворювання, які підпадають під формулювання "критичний стан здоров'я", то, якщо учасник надає таку довідку, згідно із законом, протягом п'яти днів пенсійний фонд зобов'язаний видати готівкою гроші з його пенсійного рахунку. Інакше фонд буде оштрафований.

Зараз Стрельчук, як і Брагін, входить до ради ВНПФ "Український пенсійний фонд". Інвестиційними консультантами цього ВНПФ стали колишній керівник КНПФ НБУ Олег Макаренко та Ігор Воронін, який в КНПФ НБУ очолював відділ інвестування. Деякі джерела стверджують, що саме вони безпосередньо реалізовували тіньові схеми виведення коштів з бюджету цього фонду.

Начальником відділу адміністрування "Українського пенсійного фонду" стала Тетяна Сельвестрова, яка раніше займала аналогічну посаду в КНПФ НБУ. Розповідають, що вона була звільнена з Нацбанку, оскільки приховала від керівництва інформацію про те, що Леонід Мазило замінив липову медичну довідку Брагіна після того, як не вдалося отримати пенсійні внески готівкою.

Детективний роман можна писати і про саму КУА АПФ "Українські фонди", яка безпосередньо управляє ВНПФ "Український пенсійний фонд". Ця компанія була створена в листопаді 2006 року структурою, підконтрольною народному депутату Партії регіонів Ігорю Прасолову.

У 2008 році його ІК Upras Capital вийшла з бізнесу з управління активами - КУА "Українські фонди" формально перейшли під управління власників СК "Лемма". Засновником СК "Лемма" є колишня співробітниця цієї страхової компанії Тетяна Цибульник, мешканка Харкова.

Але, як розповіло джерело РБК-Україна, за КУА АПФ "Українські фонди" та ВНПФ "Український пенсійний фонд" стоять Андрій Рибальченко, Сергій Кононов і Сергій Брагін.

Андрій Рибальченко - голова Української асоціації інвестиційного бізнесу (УАІБ), яка курирує діяльність компаній з управління активами недержавних пенсійних фондів. Він був керівником КУА АПФ "Українські фонди" практично з моменту створення. Згодом на цій посаді його змінила Тетяна Захараш, яка була його заступником у Нацкомісії з регулювання ринків фінансових послуг.

Але джерело РБК-Україна повідомив, що ще до середини минулого року Рибальченко офіційно отримував КУА "Українські фонди" зарплату. Зокрема, в першому кварталі 2014 року його зарплата склала 113 тис. 300 грн. У той же час, середня зарплата працівників КУА "Українські фонди" - 4300 грн.

Він також пов'язаний з Кононовим, який був задіяний в шахрайських схемах виведення коштів з КНПФ НБУ.

Нещодавно Андрій Рибальченко увійшов до складу Апеляційної комісії, яка визначатиме ділову репутацію фахівців фінансового ринку. І тут виникає питання: яку оцінку ділової репутації отримають співробітники "Українського пенсійного фонду", які були звільнені з КНПФ НБУ?

У КУА АПФ "Українські фонди" працює і дружина Рибальченка - Анастасія Рибальченко.

Можна було б тільки вітати, коли люди, які довго працюють в одній команді, розвивають новий бізнес, якщо б не кричущі факти розтрати грошових коштів вкладників-пенсіонерів Нацбанку, які, власне, і розслідує СБУ.

Як будували піраміду

Після зміни керівництва Нацбанку в його корпоративному НПФ була проведена ревізія. З'ясувалося, що більше половини активів фонду - неліквідні або "сміттєві".

Кілька незалежних аудитів показали, що чиста вартість активів завищувалася як мінімум в два рази. Так, із звіту КPMG слід, що вона становить близько 760 млн грн - замість 1,7 млрд грн, про які заявляло колишнє керівництво фонду.

Від чистої вартості активів, яка ділиться між усіма учасниками пенсійного фонду, залежить сума грошей на персональному накопичувальному рахунку. При завищеній вартості активів учасники-пенсіонери отримують підвищені пенсійні виплати, але за рахунок грошей тих, хто ще не досяг пенсійного віку.

Зокрема, тільки в 2013-2014 роках зайві витрати на виплати участникам КНПФ НБУ перевищили 43 млн грн. За таким принципом працює фінансова піраміда: перші отримують все, а ті, хто за ними - вже втрачають.

"З точки зору інтересів учасників, це - піраміда, і вона закладена в законі", - говорить голова ГО "Правозахисний об'єднання українців в Україні", адвокат Роман Трускавецький.

"Для пенсійного фонду головне - зберегти гроші та компенсувати втрати від інфляції. При інвестуванні грошей пенсійного фонду перевага віддається надійності, а не високому прибутку", - сказав керуючий директор КУА "Озон Капітал" Андрій Золотухін.

Активи, якими володіють НПФ, повинні бути високоліквідними, щоб можна було їх швидко перетворити в гроші.

Але в 2010-2014 рр. КНПФ НБУ, яким тоді керували спочатку Брагін, а потім Макаренко, придбав корпоративні облігації 12 невідомих на ринку компаній (зокрема, тваринницького комплексу "Свіжачок", "Мік Мега", "Тріумф", "Ріал Істейт Бізнес Групп", "Ельба", "Сонет" і ін). П'ять з них не здійснювали жодної госпдіяльності і були пов'язані між собою відносинами власності. За такі "сміттєві" папери фонд заплатив понад 860 млн грн.

Згідно з аудиту компанії "Бейкер Тіллі Україна",ці кошти використовувалися в інтересах третіх осіб, фактично ними кредитувалися власні бізнес-проекти, зокрема, будівництво м'ясокомбінату і овочесховища.

Напередодні звільнення Олег Макаренко підписав з компаніями "Тріумф","Мік Мега", заводом з випуску мідного порошку "Електрохімпром", а також компаніями-пустушками, які продавали облігації ("Сонет", "Эковите") договору конвертації облігацій в акції. Щоб позбутися боргів за облігаціями, компанії планувалося перетворити з ТОВ у ПАТ і перевести їх облігації в акції.

В результаті КНПФ НБУ з основного кредитора повинен був перетворитися в міноритарного акціонера і втратити все заставне майно. За оцінками аудиторів, загальний збиток від таких операцій може скласти 402 млн грн.

Новому керівництву КНПФ НБУ цю аферу вдалось заблокувати, виграти два суди, але судові тяжби тривають.

Як розповіло джерело РБК-Україна, великий інтерес до цього виявляють бенефіціари КУА АПФ "Українські фонди", які мають намір легалізувати і оптимізувати незаконно виведені з КНПФ НБУ активи.

І ще один цікавий факт. У числі підприємств, що мають ознаки фіктивності, та чиї облігації купило колишнє керівництво КНПФ НБУ, фігурує ТОВ "Ріал Істейт Бізнес Групп". З бюджету фонду на придбання його облігацій було витрачено 86 млн грн. Співзасновником цієї компанії до грудня 2011 р. було КУА АПФ "Українські фонди".

Зараз, згідно держреєстру юросіб, його засновником є ТОВ "Гарбор експерт элелпи" (Великобританія), проте, на думку учасників ринку, ця компанія контролюється підприємцем Сергієм Кононовим, що прославився аферами на ринку нерухомості Одеси, про що неодноразово писали місцеві ЗМІ, а також все тим же Андрієм Рибальченком.

Як повідомило джерело РБК-Україна, саме Рибальченко познайомив колишнє керівництво НКПФ НБУ з Сергієм Кононовим. Знайомство виявилося "вдалим".

З допомогою Кононова був реалізований ряд тіньових схем з виведення грошей вкладників фонду. Зокрема, через підставних осіб Кононов продав КНПФ НБУ належать йому та його дружині чотири об'єкти нерухомості і земельну ділянку в Одесі. Приміром, власницею одного з таких об'єктів за договором була двірник одного з одеських Жеків Лариса Дерінг, яка продала пенсійному фонду особняк площею близько 500 кв. м з земельною ділянкою понад 900 кв. м майже 14,5 млн грн.

Потім ця нерухомість була передана в оренду наближеним до Кононову компаніям - "Ріал Істейт Бізнес Групп" і "Перший банк нерухомості "Альянс". З осені 2014 р. орендарі припинили платити оренду, але відмовляються звільняти приміщення.

Нове керівництво КНПФ НБУ подала позови до Господарського суду Одеської області, щоб довести фіктивність передачі в оренду об'єктів, відшкодувати борг за оренду і примусово звільнити незаконно займані приміщення.

За оцінками аудиторів, в 2010-2014 роках за рахунок покупки нерухомості і торгових знаків, які потім були передані в оренду їх колишнім власникам, керівництво КНПФ НБУ завдало збитків своїм учасникам більш ніж на 133 млн грн.

Ще один спосіб виведення з КНПФ НБУ ліквідних активів - кредитування компаній грошима, розміщених на депозитах фонду в банках. Зокрема, компанія "Тріумф" під будівництво овочесховища отримала кредит за рахунок депозиту КНПФ НБУ, який був розміщений в БГ Банку в розмірі 100 млн грн, а "Мік Мега" - кредит у банку "Софіївський" на 60 млн грн.

При цьому, якщо у цих компаній виникнуть борги по виплаті кредиту та відсотків, то пенсійний фонд зобов'язався їх погашати.

І це тільки найбільш резонансні випадки розтрати грошей учасників КНПФ НБУ. У лютому цього року СБУ порушила кримінальні провадження за фактами розтрати та легалізації грошових коштів колишніми посадовими особами корпоративного НПФ НБУ на суму понад 600 млн грн.

Де регулятори?

Всі опитані РБК-Україна експерти одностайні в тому, що в Україні закон досить жорстко регулює інвестиційну діяльність НПФ. Разом з тим, через нерозвиненість вітчизняного фондового ринку та корумпованості судів, при бажанні, тут може бути рай для махінаторів.

За словами учасників ринку, п'ять років тому, коли стало відомо, що в активах КНПФ НБУ з'явився "Свіжачок", весь ринок кілька днів веселився. Однак Нацкомфінпослуг та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), які зобов'язані регулювати діяльність НПФ, ніяк не відреагували. І це був сигнал, що можна користуватися чужими грішми як своїми.

Не реагують регулятори і зараз, коли причетні до розкрадання коштів колишні співробітники КНПФ НБУ агресивно залучають гроші в нову фінансову структуру.

Обидва регулятора повідомили РБК-Україна, що, згідно із законом, не володіють достатніми повноваженнями, щоб припиняти діяльність тих, хто фігурував у скандалі або навіть у розслідуваннях фінансових правопорушень, якщо немає рішення суду, що підтверджує фінансові махінації.

"Наша комісія контролює тільки адміністратора. На засновників фонду ми впливу не маємо. Коли нам подають на затвердження Ради, то, за законом, ми погоджуємо його склад: перевіряємо наявність у його членів сертифікату та кількість (не менше п'яти осіб, - ред.). Коли ми пишемо листи з зауваженнями на засновників НПФ, то, як правило, - жодної реакції", - заявив РБК-Україна начальник інспекції установ накопичувального пенсійного забезпечення Нацкомфінпослуг Олександр Полінець.

В НКЦПФР, яка видає ліцензії КУА, повідомили, що при розгляді ділової репутації приймається до уваги тільки факт позбавлення ліцензії в минулій практиці. А контроль роботи КУА зводиться до моніторингу того, наскільки якісні активи та чи дотримуються ліміти.

За словами адвоката Романа Трусковецького, довести провину за фінансовим махінаціям непросто. Якщо у махінаціях задіяні кілька людей, тим більше юридичні особи, то домогтися покарання можна тільки довівши, що був злочинний зговір, тобто, що вони були пов'язані між собою у вчиненні незаконних дій, і доведена роль кожного.

"Щоб справа дійшла до суду, потрібен потерпілий. У випадку з пенсійними фондами такими можуть бути лише учасники", - пояснив адвокат.

Проте, через низьку фінансову грамотність учасники-пенсіонери навряд чи можуть розібратися, що насправді відбувається з пенсійним фондом та їх грошима. А більшість навіть не хоче розбиратися.

"Одиниці з тих, хто несе свої гроші в пенсійні фонди, перевіряють інформацію про фонд і аналізують показники роботи. Більшість приймає рішення на основі чуток, розповідей знайомих", - сказав РБК-Україна Рибальченко.

Тому не дивно, що маловідомий ВНПФ переводять свої гроші, здавалося б, обізнані у фінансовій сфері співробітники Нацбанку.

Для них також буде неприємним сюрпризом, що КУА "Українські фонди" за управління та адміністрування щорічно, згідно із законом, знімає з рахунків учасників ВНПФ "Українські пенсійні фонди" 7% суми активів. Тобто, кожний член фонду має сам заплатити за всі адміністративні послуги, що, власне, в цьому фонді і робиться

У корпоративному НПФ НБУ такі витрати бере на себе засновник, тобто, НБУ. Тому керівництво ВНПФ "Український пенсійний фонд" зацікавлене в залученні великої кількості вкладників.

На думку експертів, якщо цей фонд буде збудований за принципом фінансової піраміди, це вдарить по всьому і так дуже слабкому ринку недержавних пенсійних фондів.

Гряде чистка

З наступного року всі НПФ чекає чистка сміттєвих активів, за результатами якої буде зрозуміло, скільки фонд зберіг і заробив грошей для майбутніх пенсіонерів. Цей болісний процес пройшов тільки найбільший в Україні КНПФ Нацбанку.

"Ми свідомо зрадили широкого розголосу ситуацію з активами пенсійного фонду, які були інвестовані в 2010-2014 роках. Майже рік ми вичищаємо активи від сміття, щоб давати учасникам інформацію про реальну, ринкову вартість і не будувати фінансові піраміди, де виплати одних фінансують інші учасники. Адже для того, щоб люди повірили в накопичувальну пенсійну систему, вони повинні побачити, що ті, хто керує їх грошима, несуть за них відповідальність, у тому числі перед законом", - відповів на запит РБК-Україна директор департаменту з управління діяльністю КНПФ НБУ Олег Курінний.

Сьогодні в Україні активно працюють 72 НПФ, і тільки 850 тис. осіб мають накопичувальні пенсійні рахунки. На думку експертів, запроваджувати накопичувальну систему потрібно вже зараз.

"За розрахунками USAID, дефіцит солідарного пенсійного фонду неминуче буде звужуватися, і через 10-15 років державі просто не буде чим платити пенсії", - сказав керівник департаменту інвестиційної діяльності КУА OTP Capital" Тарас Єлейко.

Керуючий директор КУА "Озон Капітал" Дмитро Ісупов впевнений, що якби десять років тому держава почала вводити накопичувальне пенсійне забезпечення, сьогодні Україна б не зіткнулася з настільки жорсткою кризою і дефіцитом грошей.

"Найуспішніші країни світу - ті, у яких розвинена система добровільного пенсійного накопичення. Гроші пенсійних фондів - найдовші. І якщо компанія хоче отримати ці гроші, їй доведеться працювати прозоро: біла звітність, незалежний директорат, міжнародний рейтинг, акції на IPO", - сказав Дмитро Ісупов.

І найголовніше, дуже важливо припиняти афери на корені, а не чекати, поки буде вибудувана фінансова піраміда. "У фінансовому світі за бажання вкрасти можна, що завгодно, питання - в караності. Без цього неможлива довіра", - резюмував Дмитро Ісупов.