ua en ru

Рінату Ахметову є що запропонувати: СКМ готовий поділитися з державою частотами для 4G

Рінату Ахметову є що запропонувати: СКМ готовий поділитися з державою частотами для 4G Рінат Ахметов готов передати державі радіочастоти на 4G за 25% вартості ліцензій

Компанія "ММДС-Україна", що належить до холдингу СКМ Ріната Ахметова, запропонувала державі угоду. Протягом багатьох років вона є власником ліцензій на радіочастоти, придатні для запуску зв'язку 4G, і зараз погодилася передати їх державі.

Натомість компанія хоче 25% від стартової вартості 4G-ліцензій, які будуть виставлені на конкурс після 2017 року. Галузевий регулятор - НКРЗІ - готовий піти на такі умови, оскільки спектр частот під 4G зараз у дефіциті. А ось інші оператори зв'язку не в захваті: оплачувати угоду Ахметова з державою їм доведеться зі своєї кишені. Детальніше читайте у матеріалі РБК-Україна.

Налагоджуючи зв'язки

Телекомунікаційна компанія "ММДС-Україна", що входить до структури холдингу СКМ, запропонувала віддати частину свого радіочастотного ресурсу державі. Мова йде про дві смуги радіочастот по 40 МГц у діапазоні 2 500 МГц - 2 700 МГц, придатному для впровадження зв'язку наступного покоління - 4G (LTE).

Як стало відомо РБК-Україна, Національна комісія з питань регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) отримала від компанії лист із відповідною пропозицією і умовами угоди. В обмін на частоти "ММДС-Україна" хоче отримати компенсацію від учасників майбутнього тендеру на 4G-ліцензії - 25% від стартової ціни ліцензій.

У прес-службі СКМ підтвердили РБК-Україна цю інформацію, але уточнили, що акціонер розглядає різні варіанти розвитку активу. І механізм, який компанія запропонувала НКРЗІ, в СКМ вважають одним із доцільних.

"Кошти знадобляться на проведення конверсії (звільнення смуги радіочастот ред.). У разі передачі частот, ММДС доведеться уніфікувати обладнання. Інші подробиці поки повідомити не можемо", - повідомили у прес-службі СКМ.

"ММДС-Україна" володіє монополією на частоти у діапазоні 2 500 МГц - 2 700 МГц. Свої ліцензії вона отримала більше 10 років тому без тендеру, коли про впровадження 4G в країні ще навіть не йшлося. Вартість користування цими частотами була у рази нижче, ніж ціна частот під зв'язок популярних тоді стандартів GSM і CDMA. "ММДС-Україна" щорічно платила за частоти всього 2 млн гривень на рік. Для порівняння, "Київстару" його пакет GSM-частот обходиться у 500 млн гривень на рік, а CDMA-частоти "Інтертелекому" обходяться компанії у 120 млн гривень на рік.

При цьому "ММДС-Україна" практично не інвестувала у розвиток своєї мережі і не публічно вела переговори з іншими учасниками ринку про продаж.

Щоб мінімізувати спекуляції на радіочастотах, у цьому році НКРЗІ виступила з ініціативою підняти плату за перспективні діапазони у 500 разів. Тоді у користувачів радіочастот буде два варіанти: розвивати мережу або відмовитися від ресурсу. Ця ідея регулятора прописана у законопроекті №5132, який знаходиться на розгляді парламенту. Представники "ММДС-Україна" вже заявили, що у разі прийняття законопроекту вони підуть до суду.

Навіщо ринку частоти Ахметова

У найближчому майбутньому держава планує видати українським операторам ліцензії на зв'язок наступного покоління - LTE (4G). Згідно із розпорядженням президента №455/2015, всі підготовчі роботи по запуску 4G повинні бути виконані до грудня 2017 року.

Підготовка почалася взимку 2016 року, коли сім операторів - "Київстар", Vodafone Україна, lifecell, "Інтертелеком", Giraffe, "Датагруп" і "Перший інвестиційний союз" - за підтримки регулятора найняли британську дослідницьку компанію Analysys Mason для аналізу радіочастотного спектру України.

Дослідження ще не завершилося, але вже ясно, що вільних частот під 4G в Україні катастрофічно не вистачає. За оцінками британців, у найближчі п'ять років Україні потрібно додатково розчистити 50 МГц спектру. У наступні 15 років знадобиться ще як мінімум 220 МГц. Тому одним з головних завдань регулятора стає пошук придатного для 4G радіочастотного ресурсу та способів його звільнити.

Існують п'ять діапазонів, де теоретично можна впроваджувати 4G. Це 800 МГц, 900 МГц, 1 800 МГц, 2 300 МГц і 2 500 МГц. Перший діапазон зайнятий CDMA-оператором "Інтертелекомом", який обслуговує більше 1 млн абонентів. Також на цих частотах працює аналогове телебачення.

Згідно нещодавно прийнятого Кабміном плану, зайняті телебаченням 4G-частоти звільняться вже влітку 2017 року, коли телебачення України має перейти з аналогового мовлення на цифрове. Що стосується CDMA-частот, то законодавство не дає відповіді, як їх можна звільнити.

Частоти 900 МГц, 1800 МГц теж зайняті. У цьому діапазоні трійка найбільших мобільних операторів надає послуги 2G зв'язку (GSM). Ресурс розподілений між операторами нерівномірно: lifecell не вистачає частот для запуску 4G, а у "Київстару" вони у надлишку. Тому до того, як запускати 4G у цих частотах, державі доведеться знайти спосіб розділити наявний ресурс на всіх. Просто так віддавати свої частоти "Київстар" не має наміру, а забрати їх не дозволяє закон, оскільки оператор виконує ліцензійні умови.

Битва за ресурс

Виконання ліцензійних умов компанією "ММДС-Україна" НКРЗІ ставила під сумнів. Наприкінці 2015 року регулятор навіть не спробував продовжити ліцензію компанії, але тоді "ММДС-Україна" домоглася її продовження через суд. Кількох десятків базових станцій, установлених оператором по всій Україні, вистачило, щоб, згідно законодавству, радіочастотний ресурс вважався освоєним.

Зі схожою ситуацією регулятор зіткнувся, коли на початку 2016 року залишив без продовження ліцензію компанії "Ес-Лайн". Ця компанія належить структурам російського бізнесмена Євгена Ройтмана і займає частоти під 4G у діапазоні 2 300 МГц - 2 400 МГц.

"Судові розгляди з компаніями, що займають придатні для 4G діапазони і їх нераціонально використовують, це довгий процес. Якщо ми хочемо швидко вирішити проблему, то треба шукати компромісні варіанти звільнення частот", - говорить прес-секретар НКРЗІ Тетяна Ліговська. За її словами, передача частот державі в обмін на грошову компенсацію за конверсію як раз і може бути таким компромісним варіантом. Інше питання, що сума компенсації повинна бути економічно обґрунтованою.

На українському ринку вже є прецедент, коли звільнення радіочастот під нову технологію фінансувалося окремо. Довгий час частоти під 3G були зайняті військовими. Щоб Міноборони перейшло на інший діапазон, lifecell, "Київстар" і Vofdafone Україна (на той момент "МТС-Україна") спільно погодилися заплатити близько 2,5 млрд гривень кількома траншами.

Зараз ідея "скинутися" на звільнення частот "ММДС-Україна" не викликає у інших операторів ентузіазму. "Ця компанія багато років тому отримала частоти без тендеру і ставилася до них як до товару - нічого не вкладаючи, сподівалася продати найдорожче. Чому ми тепер повинні їй щось платити?", - обурюється представник одного з операторів.

Офіційно таку перспективу оператори коментують більш стримано. У прес-службі "Київстару" РБК-Україна повідомили, що компанії потрібен час для вивчення пропозиції. Директор з корпоративного управління і контролю Vodafone Україна Олег Проживальський вважає, що будь-які компромісні рішення, у результаті яких звільняться частоти під 4G, будуть корисні для розвитку ринку. "Але це більше питання до держави, на яку компенсацію і у якому розмірі вона готова піти", - додав він. Разом з тим, за словами Проживальського, перегляд розмірів рентної плати за частоти може виявитися ефективним механізмом їх вивільнення.