Росія закриє до кінця квітня останній реактор з виробництва збройового плутонію в Красноярському краї, заявив Президент Росії Дмитро Медведєв, виступаючи на пленарному засіданні ядерного саміту в американській столиці.
Росія закриє до кінця квітня останній реактор з виробництва збройового плутонію в Красноярському краї, заявив Президент Росії Дмитро Медведєв, виступаючи на пленарному засіданні ядерного саміту в американській столиці, передає РБК з посиланням на ВВС.
Напрацювання плутонію-239, який використовується для виробництва ядерної зброї, було повністю припинене 1 червня 2009 р. На гірничо-хімічному комбінаті в Желізногорську був зупинений останній промисловий реактор.
Президент США Барак Обама назвав це рішення свідченням лідерства Росії в питаннях ядерної безпеки.
Напередодні міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров і державний секретар США Хілларі Клінтон підписали протокол до двосторонньої міжурядової угоди про утилізацію надлишків збройового плутонію, підписаним у 2000 р.
Згідно з документом, кожна зі сторін повинна утилізувати по 34 т плутонію. З цієї кількості можна виготовити до 17 тис. боєголовок.
Передбачається, що американська сторона виділить до 400 млн дол. в російську програму утилізації надлишків збройового плутонію. Уряд РФ направить на реалізацію цієї програми 2,5 млрд дол.
У Держдепі США вже відзначили, що підписання протоколу - суттєвий крок вперед у процесі ядерного роззброєння.
"Документ робить процес роззброєння незворотнім, так як за його умовами Росія і США відкрито позбавляться від збройового плутонію. Таким чином, плутоній буде вже неможливо використовувати для військових цілей", - говориться в заяві Держдепу.
"Протокол є прикладом того, як сторони виконують свої зобов'язання, передбачені 4-ю статтею Договору про нерозповсюдження ядерної зброї", - відзначає Держдеп США.