ua en ru

РФ і Грузія домовилися про приєднання Росії до СОТ

Автор: RBC.UA
Росія і Грузія за посередництва Швейцарії підписали угоду, що дозволяє Росії вступити у Світову організацію торгівлі (СОТ). Про це повідомив посол Грузії в Швейцарії Зураб Чіаберашвілі відразу після підписання документів у Женеві, передає Reuters.

Росія і Грузія за посередництва Швейцарії підписали угоду, що дозволяє Росії вступити у Світову організацію торгівлі (СОТ). Про це повідомив посол Грузії в Швейцарії Зураб Чіаберашвілі відразу після підписання документів у Женеві, передає Reuters.

"Двосторонню угоду підписано", - констатував грузинський дипломат.

Російська сторона підтвердила факт підписання угоди.

"Підписували торговий представник Росії в Швейцарії Юрій Хромов і представник Грузії при СОТ Зураб Чіаберашвілі", - повідомив журналістам голова департаменту торгових переговорів Міністерства економічного розвитку РФ Максим Медведков. При цьому він не повідомив ніяких подробиць про підписаних документах.

Як повідомили в Міністерстві закордонних справ Грузії, йдеться про три міжурядові угоди. Одна з них стосується міжнародного моніторингу товарообігу по територіях Абхазії і Південної Осетії. Згідно з другою, компанія, яка здійснює моніторинг, буде підзвітна нейтральній стороні - Швейцарії. Третій документ передбачає обмін нот, пов'язаних з умовами діяльності компанії, що здійснює моніторинг.

Як передбачається, міжнародні спостерігачі, найняті швейцарської стороною, будуть розміщені на початку і в кінці торгових коридорів. Один починається на річці Псоу (грузино-російський кордон) і закінчується в місті Зугдіді на заході Грузії. Міжнародні спостерігачі будуть контролювати тут вантажі, що надходять на територію Абхазії. Другий коридор починається в Рокському тунелі (кордон з Південною Осетією) і закінчується в грузинському місті Горі. Третій коридор розташований на території контрольно-пропускного пункту в Ларсі (грузино-російський кордон).

В кінці вересня Росія і Євросоюз закінчили роботу над рамковою угодою, в якій обумовлені умови вступу РФ у СОТ. У документі, серед іншого, закладені параметри інвестицій в російський автопром, який останнім часом демонструє стрімке зростання. Але на шляху РФ у СОТ російській стороні необхідно залагодити ще кілька питань. Головним серед них була незгода Грузії пускати Росію в організацію через політику Москви в невизнаних кавказьких республіках - Південній Осетії і Абхазії.

У листопаді 2011 р. Міністерство закордонних справ Грузії повідомило, що Москва і Тбілісі погодили питання митного контролю на кордонах Південної Осетії і Абхазії, що знімає претензії Грузії з членства Росії в СОТ.

Росія веде переговори про приєднання до СОТ з 1993 р., залишаючись найбільшою в світі економікою за межами організації. США і Євросоюз неодноразово заявляли, що Росію буде прийнято до СОТ до кінця 2011 р. Вже багато разів були зірвані призначені і прогнозовані терміни підписання угоди.

За оцінками Світового банку, якщо Росія вступить до СОТ, її економіка зросте на 11% в довгостроковій перспективі.

Нагадаємо, що раніше Президент Росії Дмитро Медведєв висловив надію, що Росія вступить у ВТО до кінця 2011 р. За його словами, згода на це Тбілісі, який блокував вступ Росії у СОТ, могла б відновити перервані дипломатичні відносини між Росією і Грузією. "Бартеру з Грузією я б точно не хотів, це було б просто аморально. У Грузії є окрема позиція з цього приводу. Ми до неї ставимося з повагою, якщо мова йде про позиції, продиктовані статутними цілями СОТ. Торгівля, преференції, митні режими - все це ми готові обговорювати. Але під тему вступу у СОТ наші грузинські колеги намагаються проштовхнути нове створення політичної проблеми, а саме: пункти пропуску, хто що контролює", - заявив Медведєв.

Слід зазначити, що ЄС і США зацікавлені в тому, щоб Росія стала членом СОТ.

"Це сильна економіка, і ми хочемо, щоб вона підпорядковувалася від порядків, прийнятих у СОТ", - сказав директор департаменту зовнішньої служби ЄС щодо "Східного партнерства", Росії, Центральній Азії, регіональному співробітництву та ОБСЄ Гуннар Віганд.

Зазначимо, що різка згода Грузії пустити Росію у СОТ може бути пов'язана з тиском, який європейська влада чинила на Тбілісі. Видання Wall Street Journal повідомило, що в кінці жовтня Тбілісі відвідав Віганд. Він передав владі республіки послання, в якому від Грузії вимагається піти на поступки Росії, заявило виданню джерело в Тбілісі. В іншому випадку Віганд пригрозив, що Москву пустять у СОТ і без згоди Грузії, однак для влади республіки це стане політичною поразкою.

За словами Віганда, варіант прямого голосування 15 грудня можливий. З'ясувалося, що закони СОТ дозволяють робити винятки, при яких претендент на вступ в організацію може не отримувати згоду всіх її членів.

Наприкінці квітня 2008 р. Грузія вийшла з переговорного процесу про вступ РФ у СОТ, який відновився за посередництва Швейцарії в березні 2011 р. Головною умовою згоди на вступ РФ в цю організацію Грузія висуває власний або міжнародний контроль на митно-пропускних пунктах на кордоні РФ з Абхазією і Південною Осетією. У Москві вважають ці держави незалежними, а тому відмовляються від вимог Тбілісі.

25 жовтня, заступник міністра закордонних справ Грузії Сергі Капанадзе в телефонному інтерв'ю для Wall Street Journal з Женеви повідомив, що Грузія запропонувала Росії нові умови входження до СОТ. "Зараз ми перебуваємо на самому фініші переговорів", - сказав чиновник. Новий компроміс, запропонований Грузією, включає створення нейтрального моніторингу за торгівлею товарами, включаючи представників двох анклавів.

"Суть пропозиції полягає в електронному обміні даними про торгівлю та міжнародне спостереженні за участю представників Абхазії і Південної Осетії. Після того, як Росія вирішила свої питання з США і ЄС, зацікавленість Заходу в російсько-грузинських переговорах стала "більш інтенсивною", - сказав Капанадзе. При цьому він відмовився коментувати можливий тиск ЄС на Грузію.

Нагадаємо, Європейський комісар з торгівлі Карел де Гюхт 21 жовтня повідомив, що Росія і ЄС досягли угоди, яка відкриває РФ дорогу для приєднання до СОТ до кінця 2011 р.