Рішення Вищого адміністративного суду України (ВАСУ) про позбавлення депутатських мандатів Павла Балоги і Олександра Домбровського не достатньо для того, щоб Центральна виборча комісія (ЦВК) призначила повторні вибори в 11 і 71 округах. Про це заявив член ЦВК Михайло Охендовський в інтерв'ю "Дзеркалу тижня. Україна".
Рішення Вищого адміністративного суду України (ВАСУ) про позбавлення депутатських мандатів Павла Балоги і Олександра Домбровського не достатньо для того, щоб Центральна виборча комісія (ЦВК) призначила повторні вибори в 11 і 71 округах. Про це заявив член ЦВК Михайло Охендовський (на фото) в інтерв'ю "Дзеркалу тижня. Україна".
"Одного лише рішення суду, нехай це навіть ВАСУ, недостатньо. Рада не уповноважена призначати повторні вибори депутатів. Але, тим не менш, саме вона є органом, від реакції якого багато що залежатиме. Як би то не було, питання повторних виборів в 11 і 71 округах може набути актуальності, тільки якщо депутатів офіційно стане 443. Вибори в окрузі, де немає вакантного мандата, неможливі", - підкреслив Охендовський.
За словами члена ЦВК, саме рішення ВАСУ є новаторським для України.
"Саме рішення суду достатньо... скажімо так, новаторське. Адже ще 14 листопада 2012 р., неоскаржуваною постановою ВАСУ встановив, що "відсутні підстави вважати протиправними дії Центральної виборчої комісії, яка на підставі протоколів окружних виборчих комісій встановила результати виборів в одномандатному виборчому окрузі №11", - зазначив він.
Читайте також: Суд позбавив депутатських повноважень Павла Балогу і Олександра Домбровського
Охендовський підкреслив, що наскільки можна судити з документів, правоохоронними органами було відкрито кримінальне виробництво за фактами, які мали місце при встановлення підсумків голосування в 11 і 71 округах. В ході досудового розслідування були виявлені невідповідності між даними підсумкових протоколів ОВК і бюллетенями, що зберігаються в архівах. Це стало підставою для позову трьох осіб до ВАСУ, який скасував постанову ЦВК про реєстрацію двох нардепів і визнав відсутність у них статусу і повноважень народних депутатів України.
До речі, формулювання 104-ї статті закону "Про вибори народних депутатів", що припускає можливість того, що після обрання особа не отримає депутатський мандат у встановленому законом порядку, ймовірно, і дозволила ВАСУ зробити висновок про відсутність депутатських мандатів у двох названих громадян, та необхідності проведення повторних виборів.
Читайте також: Балога не збирається здавати депутатський мандат
"На ЦВК покладено обов'язок провести дії щодо організації підготовки і проведення таких виборів. Але не обов'язок їх призначити в якийсь конкретний термін. Можливо, нам ще доведеться звернутися за роз'ясненням порядку виконання рішення", - зазначив Охендовський.
Нагадаємо, Балогу і Домбровського мандата народного депутата позбавив Вищий адміністративний суд України 8 лютого. В опозиції вважають, що таким чином влада хоче залякати і своїх членів і опозицію.
Незаконним назвав рішення ВАСУ і заступник голови ЦВК Андрій Магера. Він заявив, що термін, коли можна було оскаржувати результати голосування, давно минув - це 5 днів після виборів. В даний час минуло 4 місяці. Крім того, перелік підстав для того, щоб забрати мандат - чітко визначений законодавством: це набрання чинності вироку щодо депутата, недієздатність, зникнення безвісти, виїзд за кордон або смерть. Магера також стверджує, що складання депутатами присяги не має зворотної сили в юридичній площині.
Читайте також: Позбавлення мандатів Балоги і Домбровського не слід ототожнювати з достроковим припиненням повноважень, - ВАСУ
Спікер парламенту Володимир Рибак звернувся за роз'ясненнями до Конституційного суду України.
Додамо, що на даний момент у Раді зареєстровано не 450 депутатів, а тільки 445, оскільки в п'яти мажоритарних округах ЦВК не змогла встановити результати голосування. Поки невідомо, коли там пройдуть повторні вибори.