Рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо незаконності арешту екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко було очікуваним і ніяк не позначиться на її подальшій долю. Про це РБК-Україна заявив народний депутат від Партії регіонів Володимир Олійник.
Рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо незаконності арешту екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко (на фото) було очікуваним і ніяк не позначиться на її подальшій долю. Про це РБК-Україна заявив народний депутат від Партії регіонів Володимир Олійник.
Читайте також: ЄСПЛ не задовольнив низку вимог Тимошенко, - представник ЄСПЛ
"Це рішення було очікуваним, і ось чому: справа в тому, що було подібне звернення і по Юрію Луценку, і арешт Тимошенко, як і Луценко, проходив за правилами попереднього Кримінального процесуального кодексу. Звичайно, цей кодекс в Україні з 1961 р. і не відповідає жодній європейській конвенції захисту прав людини, але такі ж арешти були і в часи, коли Юлія Тимошенко була прем'єром, а Луценко - міністром внутрішніх справ... і ніхто не звертав на це уваги, ніхто не брав нову редакцію КПК, поки Президент Віктор Янукович не проявив політичну волю і більшість не прийняла це рішення", - заявив Олійник.
Читайте також: ЄСПЛ визнав арешт Тимошенко незаконним і політично мотивованим
У той же час він зазначив, що таке рішення ЄСПЛ не є перемогою опозиції, а скоріше є сигналом для влади, що необхідно змінювати ситуацію і щодо простих людей.
Крім того, Олійник зазначив, що рішення ЄСПЛ не було винесено щодо винуватості чи невинуватості Тимошенко, оскільки ця стадія вже пройшла і відновити її неможливо, а Тимошенко - вже "особа не арештована, а засуджена". Крім того, ЄСПЛ так і не встановив факт тортур стосовно екс-прем'єра.
На питання про те, чи повинна українська влада, як стверджує опозиція, після цього рішення звільнити Тимошенко, оскільки її арешт був визнаний незаконним, Олійник провів аналогію з Луценком, коли опозиція не ставила питання про його звільнення, а те, "що опозиція придумує щодо Тимошенко, є подвійними стандартами".
Читайте також: МЗС буде реагувати на рішення ЄСПЛ щодо Тимошенко після вивчення матеріалів
"Якщо це випливає із самого рішення ЄСПЛ, то нехай покажуть, а якщо це якась фантазія, то нехай скажуть, звідки вона взялася. Оскільки на відміну від Луценка, Тимошенко є особою підозрюваною і обвинуваченою. Підозрювана у справі про вбивство Щербаня, а обвинувачена у справі ЄЕСУ - за несплату податків. А це - інша ситуація", - сказав Олійник.
Нагадаємо, раніше сьогодні ЄСПЛ визнав незаконним рішення про арешт екс-прем'єра Юлії Тимошенко. ЄСПЛ виніс таке рішення, посилаючись на п'яту стати Конвенції з прав людини. Також посилаючись на ст. 18 Конвенції, суд визнав, що арешт і утримання Тимошенко під вартою є політично мотивованими.
За словами захисника Тимошенко Сергія Власенка, Україна тепер повинна виконати рішення ЄСПЛ і звільнити Тимошенко. "Оскільки рішення було прийнято одноголосно - влада України зобов'язана його негайно виконати", - сказав Власенко та додав: "Ми будемо використовувати всі можливості, передбачені українським законодавством для звільнення Юлії Тимошенко і відновлення її прав".
Читайте також: Україна не виконала 95% рішень Європейського суду з прав людини, - суддя ЄСПЛ
Скаргу до ЄСПЛ Тимошенко подала в липні 2011 р. В заяві Тимошенко містяться скарги про порушення системою українського правосуддя по відношенню до неї базових статей Європейської конвенції з прав людини. Зокрема ст. 2, щодо ненадання належної медичної допомоги, статті 3 щодо тортур (неналежні умови утримання під вартою і відсутність адекватного медичного лікування в Київському СІЗО), статті 5 щодо незаконного арешту, статті 6 щодо права на справедливий суд, і статті 18 (щодо політичної складової у кримінальній справі). Публічні слухання у справі Тимошенко були завершені в серпні 2012 р.
Згідно з вироком Печерського суду Києва від 11 жовтня 2011 р., Тимошенко відбуває семирічне ув'язнення у Качанівській жіночій виправній колонії в Харківській області у справі про газові контракти. Зараз Тимошенко перебуває в лікарні "Укрзалізниці", де проходить лікування. Проти неї ведеться нове судове справа щодо боргів ЄЕСУ. У ще одній кримінальній справі Тимошенко розглядається як замовник вбивства нардепа Євгена Щербаня в 1996 р.
Читайте також: Янукович може помилувати Тимошенко, незважаючи на негативне рішення комісії, - Лавринович
Слід додати, що у листопаді 2013 р. Україна розраховує підписати угоду про асоціацію з ЄС. Для того, щоб Євросоюз пішов на підписання угоди, в Україні не повинно бути політичних в'язнів. Про це Януковичу неодноразово нагадували в Брюсселі.
Після звільнення Луценка Європа і США вітали це рішення Януковича, відзначаючи підвищення шансів на підписання угоди про асоціацію.