Як регламентний комітет віддав Лозового в руки Парубія
5 липня - екватор роботи регламентного комітету Ради у режимі підвищеної уваги. Сьогодні було розглянуто третє за тиждень подання Генеральної прокуратури на зняття депутатської недоторканності з шести. На цей раз "під прицілом" виявився народний депутат фракції "Радикальної партії", близький соратник Олега Ляшка Андрій Лозовий. Як і у випадках Дейдея і Довгого, депутати не підтримали зняття недоторканності і з "радикала" Лозового, назвавши подання Генпрокуратури законним, однак недостатньо обґрунтованим і знову переклали відповідальність на голову парламенту Андрія Парубія. Останній буде вирішувати, винести подання в зал, або повернути на доопрацювання в Генпрокуратуру. З Лозовим комітет вчинив так само, як і з Олесем Довгим - трохи жорсткіше, ніж з Євгеном Дейдеем, справа якого просто повернули назад в ГПУ, але все одно не дуже боляче. Про те, як проходив третій день напруженої роботи регламентного комітету - в репортажі РБК-Україна.
Генпрокуратура звинувачує Лозового в ухиленні від сплати податків на суму в 1,7 мільйонів гривень і військового збору в розмірі 129 тисячі в тій же валюті. Максимальна санкція за це, згідно ст. 212 Кримінального кодексу передбачає штраф до 425 тисяч гривень з забороною обіймати певні посади до трьох років та конфіскацію майна.
Третя серія: мощі, картини і спадщина
"Третя серія...Сьогодні ви побачите урок арифметики - скільки доходів, скільки станів і що робити з різницею. Відповідь дуже проста - платити податки. Стаття 212 передбачає можливість сплати недоплаченого податку до оголошення підозри і це автоматично закриває справу...Прецедент є – народний депутат Бобів (Геннадій Бобов з групи "Відродження", - ред.)", - натякнув генеральний прокурор Юрій Луценко перед початком засідання регламентного комітету, що Лозовий, так як і його колега може сплатити в бюджет несплачені податки, а в результаті справа буде закрита, як це було у випадку з Геннадієм Бобовим. Нагадаємо депутат наприкінці травня сплатив до бюджету майже 38 млн гривень, а потім генеральна прокуратура відкликала своє подання з парламенту.
Вперше за цей тиждень Луценко прийшов на засідання без свого заступника - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницкого, а взяв за компанію лише двох співробітників ГПУ. Дивуватися не доводиться - голова САП не одноразово заявляв, що його відомство і НАБУ не працювало по справі Лозового. "Радикал" Лозовий теж прийшов не один - підтримати депутати погодилися його колеги по фракції Сергій Рибалка, Ігор Мосійчук, Тетяна Юзькова.
"Пропустіть, будь ласка, народного депутата", - кричав Лозовий, який з трудом протиснувся в дверях залу засідань комітету, битком набитого журналістами, які були змушені забратися на стільці і столи, щоб стежити за процесом.
"5 січня 2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за фактом можливого ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах народним депутатом Лозовим. Звертаю вашу увагу, що це відбулося в січні, тому натяки на те, що справа ведеться один день не відповідають дійсності", - почав представляти подання генеральний прокурор. Луценко пояснив, що в травні цього року справу про ймовірне ухилення від сплати податків Лозовим було об'єднано зі справою про незаконне збагачення, а вже 20 червня через відсутність доказової бази за останній було знову виділено в окреме провадження. Подання у Верховну Раду було внесено 21 червня.
За даними Генпрокуратури, після аналізу електронної декларації Лозового виявилося, що стан Лозового було оцінено 8,8 млн гривень, і не відповідало сумі офіційних доходів депутата за 2007-2015 роки, які склали 234 тисячі гривень.
Свої розрахунки прокурори розшифрували так: стан депутата було визначено шляхом підсумовування готівки, яку він задекларував - це 5,9 мільйонів гривень ($50 тисяч,150 тисяч євро та 800 тысzx гривенм) і експертної вартості цінного рухомого майна депутата. Останнє, за словами Луценка, було оцінено, виходячи з мінімальних розрахунків (як 121 тисяча гривень за одиницю, адже в розділ електронної декларації про цінне рухоме майно вноситься тільки той, вартість якого складає не менше 121 тисячі гривень) в 2,9 млн. гривень.
"Ми не знаємо, скільки коштують картини, мощі, хрести та інші цінні предмети. Але раз вони внесені до декларації, вони коштують не менше 121 тисячі гривень", - зазначив Луценко.
Отже, за даними Державної фіскальної служби (ДФС), депутат Лозовий ухилився від сплати податку з доходу фізичних осіб на суму 1,7 мільйон гривень військового збору на суму 129 тисяч гривень. Також, за інформацією ГПУ, депутат не відреагував на рішення ДФС за необхідність доплатити суму несплачених податків, а інформація про ймовірне спадщині депутата від його прадіда, який проживав в Рівненській області, не підтвердилася.
Захист в стилі Ляшко
Для захисту Андрій Лозовий прийняв абсолютно звичну для соратників лідера "Радикальної партії" Олега Ляшка манеру. Сказав, що Юрій Луценко вирішив розправитися з колишніми колегами по парламенту, які відмовилися голосувати за призначення на посади генпрокурора у травні минулого року і за зміни в законодавство, які б дозволяли Луценко займати таку посаду при відсутності юридичної освіти.
"Я в черговий раз тримаючи в руках цей набір роздрукованого паперу, який називають поданням генерального прокурора на притягнення мене до кримінальної відповідальності, не можу назвати уявленням. Це макулатура. Це юридична безграмотність. Це абсолютний сміття. Ми бачимо, що генеральний прокурор сипле кожен день сміття з метою політичного шантажу. Те, що робить Юрій Віталійович - це банальна помста", - почав свій захист Лозовий і нагадав, що ще однією причиною появи уявлення став збір підписів за відставку Луценка, коли більшість фракції РПЛ підписалася за його усунення.
На думку депутата, у Генеральній прокуратурі хотіли використовувати уявлення, як механізм ручного керування фракцією Ляшко."Неодноразово до мене, і до моїх друзів, і до колег, які зі мною спілкуються, і в першу чергу найчастіше до нашого лідера Олега Ляшка приходили ті чи інші ходаки, гінці від Юрія Віталійовича, пропонуючи домовитися. Очевидно, пан генеральний прокурор ви розраховували, що Олег Валерійович прийде до вас домовлятися, чого ви дуже хотіли. Ви хотіли ручну фракцію, договороспособну або за його спиною прибіжу на уклін я. Того бути не могло і бути не може.. Чому тут немає Холодницкого? Холодницький не хоче перевищувати свої службові повноваження, що Юрій Віталійович, зараз робите ви!", - зазначив депутат.
Лозовий кілька разів протягом засідання зазначав, чому прокуратура не визнала його партквиток цінним рухомим майном, оскільки він вніс його в декларацію і як він міг оцінити "безцінні мощі", зазначені в його декларації, 121 тисячу гривень. І навіть звернувся до Луценка, щоб той сходив до храму на Печерську, куди він подарував тії сили, щоб генпрокурор покаявся.
"Я вважаю свій партійний квиток для себе цінністю. Чому його тут немає? Я думаю, що він дорожче буде коштувати ніж більшість речей тут. Я розумію, що, можливо, для вас партійний квиток тут н цінність, тому що ви кожні вибори йшли від нової партії, постійно змінювали свою політичну позицію", - обурювався Лозовий.
Видно було, що депутат готувався до засідання. Навіть проаналізував декларацію Луценка, яку взяв з собою. За словами Лозового, Луценко також скоїв кримінальний злочин, не вказавши в декларації колекцію холодної вогнепальної зброї, яку демонстрував в програмі одного з українських телеканалів. Тому депутат зробив відповідну заяву в НАБУ про вчинення генеральним прокурором злочину.
"У програмі "Інсайдер" по ICTV генпрокурор Юрій Луценко демонстрував свою колекцію холодної вогнепальної зброї. Ось ваша декларація, ваше рухоме майно – ювелірні вироби, ювелірні вироби, книжкові шафи, одяг, сумка "Shanel", сумка "Dior", чого тут тільки немає! І колекція картин, годинник Breguet колекція книг 19 століття..А де ж зброю, яке ви показували?", - звернувся до Луценка Лозовий, а вже через кілька хвилин просив НАБУ також з'з'ясувати походження будинки площею 859 квадратних метрів, який зазначений у декларації генерального прокурора, і який, ніби Луценко орендував у свого тестя.
"Моя колекція зброї, яку ви згадуєте, вся до одиниці зареєстрована в МВС, але жодна з них не варто 121 тисячу 800 гривень", - відповів згодом Луценко Лозовому.
На завершення свого політичного красномовства до всього сказаного депутат зробив вишуканий реверанс і ще й попросив комітет підтримати подання ГПУ на нього. "Я нічого не боюся. Я знаю, що правда на нашій стороні. Думаю, що вся країна остаточно переконується, що ви просто на замовлення вашого кума Порошенка, по його команді, виконуєте політичну розправу", - додав Посадовець.
"Шановні націоналісти, вивчайте статут греко-католицької церкви. Згідно з ним, а я був кумом Марини Порошенко Петро Олексійович Порошенко не є моїм кумом..залиште релігію для приватного користування", - поправив Луценкосвеого візаві.
Председетальствующий на засіданні в. о. голови регламентного комітету Павло Пинзеник, до цієї пори залишаючись в тіні двох яскравих спікерів, вирішив також заволодіти ненадовго увагою ЗМІ. "Комітет не робить висновків на ваше прохання. Є речі, на які ви не впливаєте", - сказав Пинзеник. "Якщо ви захочете, наприклад, сісти у в'язницю, то за ваше прохання суд цього не зробить. Він буде змушений вивчити всі обставини справи, на підставі доказів, які будуть надані прокуратурою. На колінах будете благати, а в тюрму не потрапите", - додав він, під сміх присутніх.
Про справу без жартів
За словами адвокатів Лозового, їх підзахисний не міг ознайомитися з рішенням ГФС про несплату ним податків, тому що повідомлення про податковому вирішенні Лозовій не отримував, а пізніше, навіть на запит народних депутатів, ГФС так і не дала можливості з ним ознайомитися. Генпрокурор спростував цю інформацію і запевнив депутатів, що Лозовій на допит підтвердив, що був ознайомлений з актом перевірки ГФС. "І ті і інші документи (акт перевірки та повідомлення про податковому рішенні, - ред.) були направлені за місцем проживання, як це вимагається законом. Просто треба будинку проживати", - зазначив Луценко.
Також адвокати Лозового вважають, що справа депутата не має перспектив, оскільки термін давності закінчується в кінці 2017 року. Також нібито було скоєно порушення, коли оцінку майна Лозового робили представники ДФС, а не незалежні експерти.
Щоб продемонструвати нікчемність доказів прокуратури про дорожнечу однієї з картин, задекларованої Лозовим, соратники депутата привели на засідання художника Марка Греся, який і намалював кульковою ручкою і подарував, як виявилося одну з своїх робіт Лозовому, а іншу Ігорю Мосійчуку. "Жодна картина не була продана. Лозовий задекларував, а Мосійчук – ні. Когось із нас треба посадити", - кричав Мосійчук, демонструючи картину депутатам.
До захисту Лозового підключився його колега по фракції – член регламентного комітету Олег Купрієнко, який влаштував Луценко буквально більш ніж півгодинний допит. Депутат питав у генпрокурора, має той хоч один факт, що ухилення від сплати податків було умисним, має ГПУданими, скільки конкретно за кожен з років, починаючи з 2007 по 2015 рік, Лозовій не сплатив податків, не міг Лозовий отримати доходи за цивільно-правовим договором, а роботодавець сплатив за нього податки.
"Я через інших людей і зараз тобі вам в очі кажу, що Андрій Сергійович, просто заплатите податки і пишаєтеся тим, що армія стала міцнішою, а люди соціально захищеною. Якщо б мені нарахували, клянусь, я заплатив би...Нехай мене простить Розенблат. Він підійшов до мене на Новий рік на корпоративні і запитав "Що мені робити?". З такого акту, як у вас, у нього не сплачено, якщо я не помиляюся, півмільйона доларів. Я кажу "Платити! Платити, Борислав!". А він "Як? Це ж такі гроші!". Я кажу "Платити!". Зараз він судиться з фіскальною службою в суді", - зазначив Луценко і звернувся до Лозового, щоб той визнав, що навіть у випадку, коли в'виявиться, що ті чи інші цінні речі не коштують 121 тисячу гривень, щоб той сплатив податки з меншою суми, яка залишиться.
"Я, чесно кажучи, розгублений"
І все ж, на питання, звідки у Лозового майже 6 мільйонів гривень задекларованої готівки, Лозовий пояснив, що це заощадження сім'ї, і гроші, успадковані, зокрема, від його діда Валерія Лозового, який проживав у Москві.
"насправді, зняття депутатської недоторканності не означає автоматичного визнання винуватості, а тим більше завершення досудового слідства. Досудове слідство триватиме і шановний пан Лозовий може надати інформацію, якщо він щось згадав, що він не тільки будинок в Підмосковье отримав, але і щось інше, тому що сьогодні він уже згадує щось інше", - пояснив Луценко Лозовому.
"Ви звинувачуєте мене в несплаті податків, яких немає і ви зараз сам це визнаєте. Ви оцінили безцінні потужності в 120 тисяч гривень", - не вгамовувався Лозовий.
"Безцінні мощі оцінили більш ніж в 120 тисяч гривень ви, пане народний депутат, який заповнював цю декларацію. Тому запрошення до церкви не приймається. Я будую храм в місті Рівному, і як-небудь розберуся сам з богом. Ви, будь ласка, розберіться з податками. В тому числі, чому ви вносите в декларацію те, що, на вашу думку, має нижчу вартість ніж 121 тисяча гривень", - відпасував Луценка і закликав комітет прийняти рішення за поданням Генпрокуратури і передати його в сесійний зал Верховної Ради. Також Луценко запевнив, що в разі, якщо в ході досудового слідства виявиться, що сума, з якої Лозовий повинен сплатити податки скоротиться або скоротиться до нуля, слідство прийме об'єктивне рішення
"Я хочу нагадати членам комітету про те, що прошу підтримати генеральну прокуратуру і позбавити мене депутатської недоторканності. З усіх депутатів потрібно скасовувати депутатську недоторканність", - буквально кричав Лозовий.
"Андрій, ми не можемо це прийняти!", - пояснював Лозовому знову хтось із депутатів.
"Андрій, особисто позбавляю тебе депутатської недоторканності. Вирішено питання?", - втрутився в розмову Пинзеник. Зал знову зайшовся приємним для самолюбства Пинзеника сміхом.
ще години Після обговорення депутати нарешті оголосили перерву і пішли радитися. А тим часом Луценко у супроводі депутата від Радикальної партії Ігоря Мосійчука пішов гуляти на подвір'я комітетів.
"Про що говорили з Луценком", - цікавиться у Мосійчука кореспондент РБК-Україна, коли той разом з Луценком повертається в комітет.
"Про справи добровольців", - відрізав той і попрямував до Лозового.
Лідер "Радикальгної партії" Олег Ляшко на комітет не прийшов. Вже за кілька хвилин до оголошення рішення комітету кореспондент РБК-Україна зауважив, що Лозовий спілкувався з кимось по телефону. Імовірно, це був лідер "радикалів" Олег Ляшко.
"Не знаю. Я, чесно кажучи, розгублений", - прошепотів той ледве чутно в трубку і передав телефон Мосійчуку.
Рішення комітету - слово за Парубієм
"Комітет вважає, що подання на надання згоди про притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата Лозового Андрія Сергійовича є законним і мотивованим, однак є недостатньо обґрунтованим", - зачитав Пинзеник рішення комітету, яке згодом було підтримано. Пинзеник також назвав подання неналежно обгрунтованим за фактом умисного ухилення від сплати податків. Також у комітету є сумніви щодо закінчення термінів давності, а також причиною стільки неоднозначного рішення стало те, що податковий борг депутата був оскаржений в суді. Однак комітет, як і попередні уявлення, направив подання на Лозового знову до спікера парламенту Андрію Парубію.
"Ви билися як лев", - вже після засідання комітету прошепотів Луценка нардеп від НФ Георгій Логвінський, який прийшов на засідання наприкінці процесу.
"Щоб боротися, як лев, треба мати серйозну жертву", - пожартував йому у відповідь Луценко. "Тут, як кішка, або кіт".
Публічно же Луценко заявив журналістам, що задоволений рішенням комітету та акцентував особливу увагу на те, що депутати назвали його "законним" і направили до Парубія. "Якщо суд оцінить вірогідні свідчення Лозового та його захисту і скаже, що таки так, дійсно, московський дід в такий час, в такий то період передав йому такі то коштовності або грошові кошти, окей закриють, і ми тоді приймемо це рішення, але якщо це не буде встановлено, я вважаю, що податки повинні платити всі, але депутати в першу чергу", - заявив уже після засідання генпрокурор.