ua en ru

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА Ілюстративне фото

Президент Петро Порошенко зараз намагається відвідати практично всі області України. В кожному регіоні він проводить зустрічі з місцевою владою та громадськістю у форматі Рад регіонального розвитку.

При цьому слово "вибори" під час цих рад не звучить взагалі. А що стосується Дніпропетровської області, то лише за минулий рік він побував тут кілька разів.

Причина такої уваги до "прифронтовій" області - тут є, на що подивитися, а голові ОДА Валентину Резніченку є що показати. Тому він не міг собі відмовити в можливості відзвітувати про виконану роботу за чотири роки і розповісти, що буде далі.

Минулого тижня Порошенко прибув у Дніпро після візиту в Запоріжжя і ряд західних областей. Сценарій його візитів не передбачав ніякої прямої агітації. А формат зустрічей під назвою Рада регіонального розвитку був майже повністю присвячений децентралізації влади - однієї з реформ, ініційованих президентом, яку високо оцінили практично всі місцева влада та жителі.

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА

Як правило, за одним столом під час Ради з Порошенком сидить голова обласної адміністрації і мер обласного центру. У Дніпрі разом з ним з Києва прилетів віце-прем'єр-міністр з питань регіонального розвитку Геннадій Зубко. Дніпропетровська ОДА зі свого боку "виставила" ряд ключових і знакових фігур області.

Не рахуючи голови ОДА, тут були радник Резніченко зі стратегічних питань Юрій Голик, голови департаментів обласної адміністрації, про яких, напевно, мало хто знає, але які грають в регіоні істотну роль, і староста однієї з місцевих об'єднаних громад, показав, як звичайне забуте село в буквальному сенсі встало на ноги.

Порошенко часто буває в Дніпропетровській області, тому що вона одна з не багатьох, яка є найуспішнішим прикладом децентралізації. Президент назвав область лідером цієї реформи, наголосивши, що вона цим скористалася повною мірою.

"Децентралізація - одна з найуспішніших моїх реформ. Її імплементація призвела до унікальних цифр в історії України. Частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті України у 2018 році перевищила 51%. На зустрічах по всій Україні я бачу правильність реалізації цієї програми. Тому що громади і люди самі краще знають, як треба використовувати ці гроші, куди в першу чергу їх направити, - сказав Порошенко. - Децентралізація - це можливість і право кожного громадянина безпосередньо визначати долю, шляхи розвитку і стратегію своєї громади. Це можливість планувати своє життя. І багато в чому це можливість міняти своє життя. Я бачу, як змінилася Дніпропетровська область і Дніпро - вони стали світліше, вони стають європейськими. А вступ у Європейський Союз - це моя головна мета".

Геннадій Зубко повідомив, що за п'ять останніх років в Україні сформовано 878 громад. З них 63 громади - у Дніпропетровській області. І таким чином 90% населення області проживає в новій системі менеджменту.

"Цей показник - найвищий в Україні, - наголосив Зубко. - І мені дуже приємно, що девіз "не ний, а будуй" пішов саме з Дніпропетровської області".

"Не ний, а будуй" - девіз команди Резніченка, яка позиціонує себе як частину команди Порошенка. "Я сподіваюся, краща частина", - сказав голова ОДА. І в цей момент аудиторія, яка зібралася на зустріч з президентом і слухала главу держави мовчки, ожила.

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА

Резніченка його ж власна команда називає найбільш непублічним головою ОДА. Він справді не часто дає інтерв'ю, рідко виступає на публіці, і на який би захід він не приходив, завжди бере з собою своїх радників та керівників департаментів ОДА, які безпосередньо роблять всю роботу, тобто воліє дати слово тим, хто компетентний. І в цей раз він лише сказав кілька вступних слів у присутності президента, а все інше розповідали його люди. І їм було що сказати.

Резніченко для "розігріву" повідомив, що, завдяки децентралізації, у розвиток інфраструктури регіону ОДА вклала 30 млрд гривень.

"Децентралізація - найсміливіша і ефективна реформа за всі роки незалежності. Президент України Петро Порошенко надав громадам дієвий інструмент, який дозволив їм самостійно розпоряджатися своїми коштами і розвивати території", - сказав голова ОДА і передав тут же передав слово своєму раднику Юрію Голику.

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА

Голик, тримаючи перед собою iPad, майже речитативом, але досить виразно засипав аудиторію і президента цифрами і фактами.

"Чотири роки нашої роботи ми називаємо перезавантаженням області. За цей час в 14 разів збільшився бюджет розвитку. 15 тисяч підприємців, зареєстрованих в області заробили 120 млрд на торгах в ProZorro. Ми побудували 500 нових доріг в межах населених пунктів - це більше 1500 км доріг яких ніколи не було. А також нову траса Дніпро-Запоріжжя, розпочато будівництво траси Дніпро-Решетилівка-Київ, на це вже виділено 1 млрд. Ми будуємо і реконструюємо дитсадки і школи, і вони визнаються кращими в країні. В цьому році ми закінчимо реконструкцію 30 шкіл. За останні два роки в школи ми вклали понад 2 млрд гривень. Ми збудували та реконструювали 60 садочків", - сказав Голик.

І тут аудиторія "прокинулася" остаточно.

Голик також особливо відзначив проекти з енергофективності, повідомивши, що два міста області - Покров і Марганець - практично повністю відмовилися від використання газу, перейшовши на альтернативні джерела енергії, для чого було збудовано сучасні котельні. "І тепер в будинках по-справжньому тепло, а споживання газу в області зменшилась на 23%", - сказав радник.

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА

Порошенко прилетів в Дніпро застудженим. Незважаючи на те, що він і в такому стані намагався говорити енергійно, було видно, що йому важко. Йому, звичайно, приємно було чути, що його цінують реформу. Але коли слово взяв голова департаменту Дніпропетровської ОДА з питань освіти і науки Олексій Полторацький, президент пожвавився: мова зайшла про інклюзію - проект, який по всій країні реалізує Перша Леді Марина Порошенко.

П'ять років тому з 1000 шкіл Дніпропетровської області лише у двох були умови для дітей з особливими потребами. Зараз таких шкіл 225, в них навчаються понад 800 особливих дітей, відкрито 30 инклюзивно-ресурсних центрів, 120 медіатек та ресурсних кімнат, а також побудовано перший в Україні інклюзивний дитячий парк біля офісу ОДА.

Полторацький розповів, що в планах ОДА впровадити инклюзию абсолютно в кожній школі та кожному дитячому садку. В цьому питанні Дніпропетровська область теж просунулася далі за всіх інших областей, що не так давно зазначила та сама Марина Порошенко.

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА

"Ще п'ять років тому майже ніхто не знав, що таке інклюзія. Завдяки моїй дружині, я тепер засинаю з цим словом і прокидаюся з ним кожен день", - сказав президент.

За його даними, вже 14 тисяч дітей по Україні здобувають освіту за цією системою.

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА

Наталія Будяк, глава департаменту охорони здоров'я, розповіла про будівництво і реконструкції лікарень та амбулаторій області. І Порошенко, як і кілька сотень учасників Ради регіонального розвитку, не з чуток знав, про що вона говорить: закупівля 400 одиниць сучасного медичного обладнання, будівництво нового хірургічного корпусу Центру матері та дитини ім. Руднєва, в якому Порошенко побував у грудні минулого року. Всього було побудовано і відремонтовано 36 медичних установ.

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА

"Незабаром жителям нашої області для отримання спеціалізованої медичної допомоги не доведеться їхати за кордон, ні в столицю", - сказала Будяк.

Під оплески учасників Ради президент сказав: "Я високо ціную те, що робить команда Дніпропетровської області. Її робота об'єднує людей. Єдність - це те, що нам зараз вкрай необхідно".

Голик також розповів про те, що буде зроблено в найближчому майбутньому. Прозвучало це як фантастика, але, знаючи, що Дніпропетровська ОДА вже зробила, в це можна повірити.

Отже, ось список того, що буде: всі траси області, ще 500 доріг в межах населених пунктів, ще 50 дитячих садків, ще 100 шкіл з ультрасучасними стадіонами, 50 амбулаторій, нова офтальмологічна клініка.

До цієї хвилини модератором зустрічі був Резніченко. Але слово старості Новоолександрівської ОТГ Андрію Пінчуку, як старому знайомому, передав сам Порошенко.

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДАРегіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА

Пінчук - відома особистість в області. Він священик. Був обраний старостою. І те, що він зробив у селі Волоське, здається, неможливо.

Пінчук почав далі з того, що в селі було до децентралізації: "Дуже довго я збирав речі десяти своїх дітей і віз у величезному рюкзаку в Дніпро до своїх батьків, щоб випрати. Один раз в тиждень або місяць. Саме так жителі нашого села отримували питну воду. Половина жителів взагалі не мала доступу до води. Нашим улюбленим часом року була зима, тому що можна було зібрати і натопити сніг. Не було ні одного вуличного ліхтаря. Посеред села було звалище сміття. Другий поверх дитячого садочка був закритий. Стіни сільського клубу від дощу розішли в сторони. Символ влади - сільрада - перетворився в сарай: без води, без опалення, без каналізації. Сесійний зал заливало водою, він ніби плакав, що село вмирає. Наше село відбивало подих тотальної руїни, в якій опинилася більша частина сільських територій. Децентралізація дала нам надію, повноваження, ресурси і підтримку обладміністрації, а також американських, швейцарських і польських фондів. І в селі Волоське почалися реформи - швидкі і тотальні".

А далі Пінчук також швидко, як і Голик, буквально засипав присутніх фактами.

Була повністю реконструйована мережа водопостачання. До кінця 2019 року тут не буде жодного метра металевих або чавунних труб - тільки пластик. 99% жителів села вже отримують питну воду.

Створено комунальне підприємство з цілодобової диспетчерської службою і парком техніки. Побудована сучасна насосна станція: прибуткове. Освітленість вулиць до травня досягне 90%. Встановлені баки для роздільного сортування сміття. Дитячий садок і школа повністю реконструйовані.

Будується другий корпус школи за ескізами учнів. Всередині - лабораторії з хімії та фізики і - обсерваторія.

Сільрада перетворився на народний дім: тут є бібліотека, проводять творчі вечори, мозкові штурми, бук-кроссінг і переповнений безкоштовний тренажерний зал.

Символ села - дядько Вітя. На екран вивели фотографію чоловіка без обох ніг. З початком децентралізації він очолив бригаду комунальної служби села: лазить по люків і ремонтує водоводи.

Регіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДАРегіональний розвиток можливий: як впоралася Дніпропетровська ОДА

"Він-наш символ децентралізації", - сказав Пінчук.

"Андрій Миколайович, - перервав його Порошенко. - Дяді Віті - персональний привіт від Ради регіонального розвитку та окремо від президента. Дасте мені його телефон, я сам йому подзвоню".