Світове виробництво зрідженого природного газу (ЗПГ) зростає швидше, ніж будь-якого іншого палива, загрожуючи позиціям традиційних постачальників нафти і газу в Європі і на Близькому Сході. Про це повідомляє Reuters.
Світове виробництво зрідженого природного газу (ЗПГ) зростає швидше, ніж будь-якого іншого палива, загрожуючи позиціям традиційних постачальників нафти і газу в Європі і на Близькому Сході. Про це повідомляє Reuters.
За рахунок відкриття нових запасів в Австралії і Східній Африці газ, за прогнозами, стане другим найбільшим джерелом енергії до 2030 року замість вугілля, а згодом може скласти конкуренцію нафті. Це загрожує не тільки лідеру з експорту ЗПГ Катару, але й постачальникам газу по трубопроводах, включаючи Росію і Норвегію. "Надалі ці відкриття можуть привести до створення глобального ринку газу, що знизить вплив монополістів", - сказав аналітик Societe Generale Тьєррі Бро.
Незважаючи на економічний спад, продажі ЗПГ у 2011 році зросли на 10%, а виробництво досягло 240,8 млн тонн, за даними Міжнародної групи імпортерів ЗПГ. У грошовому вираженні продажі ЗПГ склали 250-260 млрд дол. - близько третини продажів газу, тоді як нафти було продано на 2,2 трлн дол.
До кінця десятиліття Австралія може стати світовим лідером із продажу ЗПГ, обігнавши Катар, який продає 77 млн тонн на рік. Аналітики прогнозують продажі Австралії у 60 млн тонн на рік до 2017 року і 100 млн тонн до 2020 р.
У Східній Африці, за оцінками Геологічної служби США, знаходяться понад 250 трильйонів кубічних футів (7,1 трильйона кубометрів) газу, що залягають на території Кенії, Танзанії та Мозамбіку. Для порівняння, запаси Нігерії - найбільшого в Африці виробника енергоносіїв - становить 186 трильйонів кубічних футів.
На Азію у 2011 році припало майже дві третини продажів ЗПГ, і ця частка буде зростати, враховуючи економічний підйом регіону, відкриття нових імпортних терміналів і закриття АЕС у Японії після катастрофи у Фукусімі у 2011 р.
Значна частка попиту припадає на Китай, який так і не домовився про ціну газу з Росією і активно будує термінали для прийому ЗПГ. Зараз Китай споживає приблизно стільки ж газу, скільки Велика Британія - 100 млрд куб. м на рік, але, за оцінкою Міжнародного енергетичного агентства (IEA), до 2020 року споживання в Китаї перевищить 300 млрд куб. м на рік, а до 2030 року - 600 млрд.
Споживання ЗПГ буде рости і в Європі, оскільки запаси газу в Північному морі скорочуються, а Євросоюз прагне знизити залежність від російського газу.
Відзначимо, що зараз на ринку газу домінують традиційні постачальники по трубопроводах: Росія, Норвегія і Канада. Але попит на ЗПГ буде рости за рахунок появи нових ринків збуту і нових постачальників, включаючи Австралію, Східну Африку і, можливо, США.
Цьому сприяє те, що ЗПГ можна швидко доставити туди, де в ньому виникає потреба. "Привабливість ЗПГ у тому, що десь газу в надлишку, а десь його не вистачає", - сказав аналітик Bernstein Роб Уест.
За прогнозами аналітиків, до 2035 року основними джерелами енергії у світі стануть газ і нафта, на які припадатиме 60% світового попиту на енергоносії. На думку IEA, попит на газ перевищить попит на вугілля до 2030 року, а до 2035 року споживання газу наблизиться до споживання нафти, похитнувши позиції ОПЕК.
Слід зазначити, що зростання попиту на ЗПГ залучає нових гравців, наприклад, одного з найбільших нафтових брокерів PVM, який нещодавно почав працювати з контрактами на ЗПГ. Такі великі продавці, як трейдер Mercuria, також розширюють продажу зрідженого газу.
Нафтові гіганти Європи та Північної Америки кинулися до Австралії і Східної Африки, щоб не упустити свою частку ринку ЗПГ. До кінця десятиліття основними гравцями на цьому ринку, на думку аналітиків, будуть Royal Dutch Shell, Exxon Mobil, Chevron, BG Group, Total і BP.
Газпром і Statoil, поки більш активні на ринку газопровідних поставок, планують будувати термінали з експорту ЗПГ і купувати активи за кордоном.
Нагадаємо, 8 серпня Кабінет міністрів України на засіданні затвердив ТЕО будівництва LNG-терміналу. Як заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, будівництво LNG-терміналу має завершиться "якомога швидше", а початковим роботам буде дано старт вже цього року.
Як повідомлялося, Україна і Азербайджан до кінця квітня планували відновити консультації щодо створення спільного підприємства для транспортування ЗПГ в Україну. Спільне підприємство між Державною нафтовою кампанією Азербайджанської Республіки (SOCAR) та Держінвестицій здійснить розробку ТЕО транспортування зрідженого газу на Чорноморське узбережжя України. Зріджений газ буде поставлятися в Україну в рамках національного проекту "LNG-Україна".
На думку прем'єр-міністра Миколи Азарова, проект будівництва LNG-терміналу дозволить Україні до 2017 р. отримувати до 10 млрд куб. м зрідженого газу на рік.
Будівництво терміналу з перевалки зрідженого газу в Україні коштує 846 млн євро. Термінал буде побудований поблизу морського порту "Південний" в Одеській області, його потужність складе 10 млрд куб. м. газу на рік. Раніше уряд планував завершити першу чергу будівництва і пропустити перші кубометри газу через термінал до кінця 2013 р.
Будівництво LNG-терміналу розглядається Кабінетом міністрів як один із заходів щодо скорочення споживання російського газу. Спочатку термінал розрахований на прийом азербайджанського газу. Як розповів голова державного Агентства з інвестицій та управління національними проектами України Владислав Каськів, зріджений газ на український LNG-термінал може постачатися з Туреччини. Крім того, повідомлялося, що Україна розгляне можливість закупівлі зрідженого газу у США.
Раніше Каськів повідомляв, що розробником ТЕО є провідна європейська інжинірингова компанія "Sосоin", яка проектувала 7 діючих LNG-терміналів у світі і є підрозділом групи "Gas Natural Fenosa".
Інвестиційний конкурс, який передбачав залучення інвесторів з числа провідних енергетичних компаній до реалізації LNG-терміналу, повинен відбутися на початку вересня. LNG-термінал передбачає будівництво терміналу з прийому і регазифікації зрідженого газу в Одеській області в обсязі 10 млрд куб газу (близько 25% від усієї кількості імпорту закупленого у РФ газу в 40,2 млрд куб. м) недалеко від входу в порт "Південний". Головна мета проекту - диверсифікація джерел енергопостачання та посилення енергетичної безпеки України.
Незалежний експерт з питань енергетики Валентин Землянський зазначив, що LNG-термінал дозволить знизити споживання російського газу до 5 млрд куб. м і заощадити до 2 млрд. куб. м на рік.
Голова координаційної ради національного проекту "LNG-термінал" Віталій Дем'янюк зазначив, що морська частина LNG-терміналу обійдеться в 1,663 млрд грн.
Зріджений природний газ (англ. термін - Liquefied natural gas) - стан природного газу, що отримується з нормального стану при охолодженні або підвищеному тиску. Зрідження природного газу проводиться для більш легкого і компактного складування або транспортування споживачеві. Щільність ЗПГ приблизно у 2 рази менше щільності бензину. Температура кипіння від -158 до -163 градусів залежно від складу. Коефіцієнт скраплення - 92 (так званий економічний режим, застосовуваний на газорозподільних станціях) до 95%.