Розмова з самим собою: що буде робити Михайло Саакашвілі після поразки на виборах у Грузії
Михайло Саакашвілі залишається в Україні. Вчора Центрвиборчком Грузії оприлюднив офіційні результати парламентських виборів. Їх підсумок для екс-президента невтішний – його партія "Єдиний національний рух" фінішувала другою з 27,17% голосів виборців. Наступні чотири роки ЕНД знову проведе в опозиції. Перемогу на виборах знову святкували опоненти Саакашвілі з партії "Грузинська мрія" мільярдера Бідзіни Іванішвілі, чия партія отримала 48,65% голосів. Тепер у Грузії пройде другий тур виборів, в якому визначать переможців у окремих мажоритарних округах, де жоден з кандидатів не набрав 50% голосів. Головною інтригою другого туру є те, чи вдасться "мрійникам" сформувати конституційну більшість. Чому партії Саакашвілі не зміг повернутися до влади, і що тепер буде робити екс-президент Грузії в матеріалі РБК-Україна.
Назад в опозицію
"У свій час Каха Бендукідзе (міністр економіки Грузії в 2004 році – ред.) говорив: "ми зі своїми реформами так утомим людей, що вони ще 10 років будуть від них відпочивати. Так і сталося", - каже Бачо Корчілава, колишній прес-аташе посольства Грузії в Україні. На його думку, партія Саакашвілі програла багато в чому із-за того, що не змогла мобілізувати наймолодший електорат.
Михайло Саакашвілі не міг брати участь у виборчій кампанії у себе на батьківщині, оскільки в його відношенні ведеться кримінальне розслідування. Замість нього партію "Єдиний національний рух" повела його дружина Сандра Рулофс. Але без уваги Саакашвілі партія і виборці не залишилися – він регулярно звертався до них по Skype. "Вибори звелися до того, що одні ("Єдиний національний рух",- ред.) розповідали, як при них було добре, а інші ("Грузинська мрія" - ред.), навпаки, – як при тих було погано. За "націоналів" проголосував їх ядерний електорат – люди у віці 25-45 років. Але молодь у віці 18-25 років на вибори не прийшла. Тому що її ні одні, ні другі не змогли зацікавити", - зазначає Корчілава.
У свою чергу політолог Гела Васадзе стверджує, що "мрійники" активно використовували підкуп виборців. "Подекуди налякали, в більшості місць купили. Такса 20 ларі, близько 10 доларів на людину", - каже Васадзе.
У грузинського парламенту нового скликання пройшло три партії. Крім ЕНД і "Грузинської мрії" в нього пройшла партія "Альянс патріотів Грузії" Сосо Манджавідзе. Її результат 5% - мінімум, необхідний для проходження в парламент. "Патріоти" пропонують призупинити підписання угоди про асоціацію з ЄС і вважаються проросійськи налаштованої партією.
Був на виборах в грузинський парламент і український слід. За місце в законодавчому зборах боровся колишній мер Києва Леонід Черновецький. Він брав участь у виборах як незалежний кандидат по одному з мажоритарних округів в Аджарії, але в підсумку програв, набравши 11% голосів. "Він вів активну кампанію, сам приїздив агітувати громадян проголосувати за нього, правда виступав російською мовою і після мітингів люди перепитували один одного: "Про що говорив цей чоловік?", - розповідає Корчілава.
На політичному роздоріжжі
У день виборів, 8 жовтня, Михайло Саакашвілі заявив, що незалежно від їх результатів він залишиться в Україні. "Я взяв зобов'язання перед українцями і не збираюся їх залишати в біді. Природно я буду продовжувати жваво цікавитися грузинськими подіями, і не має наміру залишати в біді і грузин", - сказав він.
У неформальних розмовах українські соратники Саакашвілі розповідають, що до виборів прямо задавали йому питання, чи погодиться він стати прем'єр-міністром Грузії після виборів. На що він нібито відповів, що не планує цього робити і як варіант всерйоз називав потенційним прем'єром свою дружину.
Тепер, коли навіть примарна надія на повернення Михайла Саакашвілі зникла, знову стало актуальним питання - чим він буде займатися в Україні? Обмежитися він посадою голова Одеської ОДА або з подвоєною силою візьметься за політику? Поки він уникає конкретних відповідей на це питання. Саакашвілі заявляє, що продовжить боротися з корупцією в Україні. "Для тих представників влади, які всіляко мені заважають, при цьому звинувачуючи в тому, що я не досяг великих результатів за рік, хочу підкреслити, що в Грузії перед тим як почати швидке розвиток, мені знадобилося сім років, щоб очистити владу від корупціонерів заважають реформам. В Україні ми зробимо це максимум до наступного року, і потім Україна почне швидко рухатися вперед на благо всіх громадян", - пообіцяв Саакашвілі.
З початку літа глава Одеської ОДА практично випав з українського поля. Його відхід у політичну тінь збігся з обшуком слідчими ГПУ у його офісі благодійного фонду "На благо Одеси". Саакашвілі впевнений, що це сталося за вказівкою Ігоря Кононенко, перший заступник голови парламентської фракції Блок Петра Порошенка і близького до нього народного депутата Олександра Грановського. Тоді, як "миротворця", президент Петро Порошенко надіслав до Одеси першого заступника голови АП Віталія Ковальчука і в підсумку ситуація зійшла на немає.
З тих пір Саакашвілі утримувався від гучних випадів на адресу соратників Петра Порошенка, правда, час від часу він дозволяє собі традиційно звинувачувати в корупції голову Державної фіскальної служби Романа Насирова. У липні екс-заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе, позафракційний депутат Віктор Чумак і група українських прихильників Саакашвілі оголосили про створення партії "Хвиля", але сам голова Одеської області до них не приєднався. Тоді близькі до нього люди скаржилися, що по місяцю не можуть з ним зустрітись.
Саакашвілі "повернувся" за два тижні до виборів в Грузії. 26, вересня, голова Одеської області несподівано презентував у Києві свою книгу "Пробудження сили". В її останньому розділі - "Нова українська хвиля" - він частково описав свої плани на майбутнє. "Нам потрібні дострокові вибори і новий уряд. Не можна упустити свій історичний шанс. Народ дозрів для цього. Не готові тільки латифундисти, - пише Саакашвілі. - ...Ми повинні провести мобілізацію реформаторів по всій країні, в тому числі тих, хто має досвід і не скурвился. Вони повинні консолідуватися в одну велику платформу і голосно сказати, що так жити не можна".
У своїй книзі він міркує про принципи формування нової політичної сили, яку він називає "нової української "хвилей". Правда про те, що нову партію очолить саме він, голова Одеської ОДА не говорить. "Я бачу себе в цьому процесі в ролі граючого тренера", - туманно пояснює він. Після чого додає, що за його враженням, неминучість виборів розуміє і президент. "Є два сценарії розвитку ситуації – повна зміна політичного класу в результаті виборів або політичний переворот", - констатує Саакашвілі.
Втім, соратники Петра Порошенка в неформальних бесідах стверджують – глава держави чітко дав усім зрозуміти – найближчої виборчою кампанією в Україні будуть планові президентські вибори -2019.
За день до виборів в Грузії Петро Порошенко прилетів до Саакашвілі в Одесу. Разом вони побували на будівництві траси "Одеса – Рені", початок фінансування якої, голова Одеської ОДА майже рік домагався від уряду. Порошенко пообіцяв губернаторові, що в наступному році буде побудована дорога до селища Вилкове, і прямо в невеликому винограднику підписав закон про ліцензування малих виробників вина. Його прийняття також домагався Саакашвілі. Пізніше вони разом пообідали в кондитерській "У Ангеловых".
Соратники Саакашвілі стверджують, що на зустрічі з президентом голова ОДА обговорював варіанти свого відходу з посади. "Те, що треба йти, стало зрозуміло ще в квітні, після зміни уряду. Тоді обговорювалися різні варіанти. Ковальчук, наприклад, пропонував Михайлу посаду заступника голови АП. На що той обурився, мовляв, хто такий Ковальчук, щоб взагалі мені щось пропонувати", - розповідає джерело в оточенні Саакашвілі. Віталій Ковальчук на питання РБК-Україна про те, чи робив він таку пропозицію голові ОДА, не відповів. Нагадаємо, зараз в АП дві вакантні посади заступників її голови – з економічних питань та з питань оборони і безпеки.
"Очевидно, що Михайлу потрібно йти з Одеси і виходити на загальнонаціональний рівень. Але коли це станеться – на цьому тижні або до кінця року – незрозуміло", - говорить співрозмовник РБК-Україна в команді Саакашвілі. Після чого підкреслює, що колишньому президенту Грузії посади не цікаві, а своїм завданням він бачить "зміну політичної еліти України".
Як саме Михайло Саакашвілі має намір цього домогтися поки що теж не ясно. Партія "Хвиля", назва якої він згадує у книзі, до цих пір офіційно не зареєстрована. До речі, соратники одеського губернатора стверджують, що той не в захваті від цієї назви.
Таким чином, зараз у Саакашвілі два шляхи – або далі залишатися в команді президента як глави Одеської ОДА чи якійсь іншій посаді в Києві, або ж переходити в опозицію до влади і домагатися дострокових парламентських виборів. Прихильники губернатора вважають найбільш ймовірним саме другий варіант.