ua en ru

Як розбивалося корито кредитного ресурсу

Як розбивалося корито кредитного ресурсу Експерт упевнений, що надмірне кредитне плече або рефінансування не є рішення всіх проблем
Егор Перелыгин
Егор Перелыгин
начальник отдела стратегического планирования UniCredit Bank, специально для РБК-Украина
Кредитний ресурс задурманював. Здавалося, що все дуже просто, і ми знайшли ключ до загадки вічного зростання. Багато країн, як і багато приватних компаній, думали, що бенкет може тривати нескінченно.

Кредитний ресурс задурманював. Здавалося, що все дуже просто, і ми знайшли ключ до загадки вічного зростання. Багато країн, як і багато приватних компаній, думали, що бенкет може тривати нескінченно.

Але часи фінансових криз, які настали після 2008 року, створили нову реальність. Країни були змушені стимулювати свої економіки та банківські системи з допомогою "експансії балансу" і "дефіцитної рекапіталізації", збільшуючи обсяг державного боргу в процесі. Одночасно наводилися комплексні заходи щодо стимулювання реальних секторів економіки.

Навантаження зростало. Першими розуміти наростаючу проблему почали інвестори і кредитори - і стали вимагати "преміальні" через зростання рівня ризиків. В результаті ціни на бонди пішли вниз, а прибутковість за ним пішла вгору.

Ставки по CDS набирали обертів. Підвищені ставки за бондами тільки збільшували дефіцити бюджетів, а падаюча ціна пробивала діру в банківському секторі, який завжди був одним з основних власників даного інструменту. Втрати від цього призвели до потреби формувати нові резерви, підвищувати ставки по кредитуванню.

Податки підвищували, щоб перекрити дефіцит бюджету. Починалася рецесія.
Це типова картина для багатьох "периферійних країн Євросоюзу. Ми бачили щось подібне в Греції, Іспанії, Португалії.

Чому?

Зростання за рахунок кредитного ресурсу - це велике досягнення людства. І ніщо так не підтверджувало цю тезу, як вплив ринку облігацій на світовий економічне зростання.

Як писав професор Ниал Фергюсон у своїй книзі "Сходження грошей":"Ринок облігацій являє собою найважливіший інструмент в історії людства, який дозволив нашій цивілізації зробити гігантський стрибок у своєму розвитку".

Кредитний ресурс дозволив нам фінансувати створення нових економічних одиниць, запускаючи бізнес цикли і приносячи дохід. Але ж були й ризики. І ніщо не мало більшої загрози для будь-якого бізнесу як потенційна криза ліквідності, здатна накрити будь-яку економічну одиницю.

Принцип і проблема виживання або погляд через мікро-призму

Хайман Мінскі пропонував аналізувати кожну одиницю в економіці (будь-який суб'єкт економіки, як, наприклад, малий бізнес по виробництву дерев'яних дощок) в тому ж ключі, як ми б аналізували банк. Чому такий аналітичний підхід настільки важливий?

У фінансовій логіці самий базовий елемент економіки - це грошовий потік (CashFlow) і саме базове обмеження (constraint) в поведінці кожного суб'єкта в економіці - це саме "обмеження виживання" (survivalconstraint), яке вимагає того, щоб грошові відтоки не перевищували грошові притоки.

Точна координація платежів неможлива і, як правило, будь-яке "обмеження виживання" вимагає якусь форму фінансування для суб'єкта економіки (наприклад, кредитної лінії, або простого балансу). Якщо з часом грошовий приплив (для конкретної одиниці економіки) перевищує (або прогнозує перевищення) грошовий відтік - тоді дана економічна одиниця стає "капітальним активом" ("capitalasset).

Капітальний актив являє собою позитивну комбінацію грошових потоків. Те ж відноситься до суверенним державам. При поганій економічній ситуації вони змушені йти на зовнішні ринки або за допомогою до міжнародних фінансових організацій, таких як МВФ, так як ринок дуже швидко реагує і включає спекулятивний настрій.

Внаслідок цього створюється хвиля тиску на суверенну економіку і на її суб'єкти, які під тиском погіршення макропоказників починають відчувати серйозні складнощі.

Аналізуючи економіку під банківською призмою, ми розуміємо, що максимізація "капітальних активів" - це бажане досягнення будь-якого бізнесу, сторони чи суб'єкта економіки. Ми женемося за позитивними грошовими потоками. Ми женемося за прибутком.

І що ми бачимо? Без фінансування досягнення кінцевої мети неможливо.

Реалії сьогодні

Сьогоднішні реалії дуже складні. Потрібно розуміти, що будь-яка економічна діяльність несе в собі ризики. Це і є та знаменита природна нестабільність будь-капіталістичної системи, про яку говорили Йозеф Шумпетер, Хайман Мінскі та Міхал Калецький.

І це саме та нестабільність, результатом якої є економічна експансія або скорочення, дохід або втрата, зростання або падіння.

Якщо економічна діяльність побудована на бізнес-циклі, зав'язаному на кредитному ресурсі, самою гострою проблемою стає вміння керувати і координувати грошові потоки. Це універсальна правда, адже криза ліквідності вбиває бізнес швидше всього на світі і дуже часто призводить до ефекту доміно на ринку (якщо мова йде про великих, системних гравців).

В якийсь час суверенні держави були впевнені, що їх це не стосується, адже їх грошові зобов'язання в якісному аспекті були на верхівці ієрархії фінансових інструментів. Це було правдою щодо національної валюти, поки було достатньо довіри в системі. У разі суверенного боргу - поки було довіру на ринку.

Але зовнішні зобов'язання представляли собою багаторівневу систему довіри між усіма учасниками ринку, побудовану не на довірі до національної валюти, а на загальноприйнятих правилах, де країна-позичальник повинна була думати, де взяти ресурс для погашення. Ресурс, який, як правило, був в якісному аспекті набагато вище і дорожче національної валюти.

Саме тут і закладалася головна формула нестабільності системи - де постійне балансування на канаті ставало ідеальною метафорою для вмілої координації платежів та управління ліквідністю.

Ми повертаємося до простого висновку: без реальної економіки, без правильної координації платежів, вижити неможливо. Надмірне кредитне плече або рефінансування не є рішення всіх проблем.

У більшості випадків - це створення додаткового навантаження або відстрочка великомасштабної економічної вибуху, як раз, коли бюджет країни, просто не витримає. Щоб забезпечити свою довгострокову кредитоспроможність, країни (і Україна в тому числі) повинні переглянути свої парадигми економічного зростання, а саме: відхід від тимчасового спекулятивного заробітку(або зростання) за рахунок надмірної кредитної навантаження або від перенесення проблем на пізніше число за рахунок рефінансування і збільшення плеча - до зростання за рахунок системного підходу в реальних секторах економіки з правильною політикою хеджування ризиків та довгостроковою орієнтацією.