Україна не ратифікує договір про ЗВТ з СНД через значні розбіжності з попередньою редакцією.
Україна не ратифікує договір про ЗВТ з СНД через значні розбіжності з попередньою редакцією, пише видання "Комерсант-Україна".
Видання має тексти двох редакцій договору - попередньо парафованої сторонами, а також підписаної прем'єрами. Перший варіант пройшов внутрішньодержавну перевірку, зокрема був схвалений Мінекономрозвитку і Мін'юстом. Як з'ясувалося, для його підписання в жовтні 2011 р. виявилося недостатньо просто вилучити з тексту згадки про Узбекистан - дві версії документу істотно відрізняються по наповненню. Левова частка відмінностей сконцентрована в "Додатку 1" до договору, де перераховані виключення з режиму вільної торгівлі. У підписаній угоді виявилося близько 50 нових, відсутніх у парафованому документі товарних позицій, по яких Росія застосовує експортне мито.
"Договір не збалансований, він дає перевагу Росії, тому ми ведемо консультації з Москвою, щоб внести в нього зміни. До тих пір поки переговори не приведуть до успіху, договір не буде переданий на ратифікацію", - розповіло виданню джерело в адміністрації Президента.
В той же час, голова парламентського підкомітету з питань міжнародної економічної політики Олексій Плотніков (Партія регіонів) в коментарі виданню підтвердив: "Я сподіваюся, що ми зможемо пом'якшити протиріччя. Але в тій редакції договору, яка існує сьогодні і яку ми ніяк не можемо винести в сесійний зал парламенту, він точно не буде затверджений. Якщо ми погодимося на ратифікацію, то документ буде дещо в іншій редакції".
Також Плотніков підтвердив інформацію про появу нових мит у підписаному Медведєвим документі. "Я знаю про цю проблему, і вона певною мірою теж гальмує ратифікацію", - зазначив депутат. Але основна проблема, за його словами, пов'язана з неузгодженістю цього договору з майбутньою угодою про асоціацію (УА) між Україною та ЄС: "Справа в тому, що ми просунулися в переговорах про створення ЗВТ з Євросоюзом (є частиною УА), і нам потрібно узгодити з'явилися різночитання в договорі з СНД".
Проблема, про яку йде мова, також з'явилася за підсумками жовтневого раунду переговорів. Мова йде про "Додаток 6" до договору, який був відсутній у парафованій версії. У ньому передбачені санкції для тих учасників ЗВТ, які введуть режим вільної торгівлі з третіми країнами або об'єднаннями і тим самим змінять структуру свого імпорту - це формулювання, безсумнівно, застосоване до майбутньої ЗВТ між Україною і ЄС.
Згідно із зазначеним доповненням після підписання угоди про асоціацію Києвом і Брюсселем інші країни-учасниці ЗВТ СНД отримають право "ввести мита відносно імпорту товарів (з України) у розмірі ставки режиму найбільшого сприяння". Враховуючи, що розмір цієї ставки договором не визначено, Росія та інші торговельні партнери отримують право застосування відносно України як завгодно великих штрафних загороджувальних мит.
З аналогічними проблемами зіткнулася й Молдавія, яка також веде переговори з Євросоюзом про підписання УА. Щоб вирішити проблему, Кишинів направив текст договору в комісію СОТ, висновком якої влада Молдавії мають намір керуватися надалі, повідомив виданню заступник міністра економіки Молдавії Октавіан Калмик. "Перед ратифікацією ми будемо обговорювати ці доповнення і зміни, які були внесені до тексту без узгодження... Є різні юридичні методи - застереження, уточнення, які дозволяють компенсувати ці фактори", - розповів Калмик. Необхідно зазначити, що пропозиції молдавського чиновника непросто реалізувати на практиці - в договір про ЗВТ включено статтю, яка забороняє сторонам ратифікувати документ із застереженнями або зауваженнями.
Один із співрозмовників видання, поінформованих про позицію Президента Віктора Януковича, заявив, що нові норми договору виявилися неприємною несподіванкою для України: "Азаров підписував договір під свою відповідальність, при цьому він вийшов за межі директив".
Нагадаємо, угоду про створення зони вільної торгівлі глави урядів СНД підписали в Санкт-Петербурзі 18 жовтня минулого року. Робота над угодою тривала 3 роки, відбулося 14 раундів переговорів. 3 квітня договір про ЗВТ з СНД підписав Президент Росії Дмитро Медведєв.