Телевізійний регулятор заборонив трансляцію на території України ще 15 російських телеканалів. У провайдерів є місяць, щоб придумати, чим їх замінити.
Телевізійний регулятор заборонив трансляцію на території України ще 15 російських телеканалів. У провайдерів є місяць, щоб придумати, чим їх замінити.
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 11 лютого ретрансляції в Україні 15 російських телеканалів. Це канали "Цілком таємно", "Хто є хто", "Шансон-ТВ", "Парк розваг", "Світ серіалу", "Авто плюс", "Кухня ТБ", "КХЛ", "Наука 2.0", "Моя планета", "Телекафе", "Боєць", "Время: далекое и близкое", "Справжнє Страшне Телебачення" ("НСТ") і "Сарафан".
Як розповів РБК-Україна член Нацради Сергій Костинський, регулятор постійно здійснює моніторинг телеканалів і фіксує порушення. Наприклад, в минулому році з переліку дозволених виключили 10 телеканалів.
За його словами, з великих провайдерів вказані телеканали транслювали кабельники "Воля" і "Ланет", а також компанія "Діджитал Скринс", якою принаджеит сервіс oll.tv, який володіє ліцензією на інтерактивне цифрове телебачення IPTV.
Відповідно до висновків Нацради, зміст деяких з цих телеканалів не відповідає Європейській конвенції про транскордонне телебачення. Зокрема, в ефірі "Авто плюс", "Кухня ТБ", "КХЛ", "Наука 2.0", "Моя планета", "Телекафе", "Боєць" і "Справжнє Страшне Телебачення" (НСТ) транслюється комерційна реклама, не призначена для українського глядача. Показ такої реклами дозволяється лише в тому випадку, якщо телеканал знаходиться під юрисдикцією країни, що підписала Європейську конвенцію про транскордонне мовлення. Росія цю конвенцію не підписала.
Крім того, низка телеканалів порушили законодавство в частині національної безпеки. Мова йде про показ персон, внесених у Перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці.
Так, в ефірі "Цілком таємно" йшов фільм "Ксенія Раппопорт. Гра без правил", який містить інтерв'ю з Михайлом Пореченковим. Телеканал "Хто є хто" показав документальний фільм "Іван Охлобистін. Поп-зірка", заборонений Держагентством з питань кіно.
На каналі "Шансон-ТВ" йшли кліпи Льва Лещенка, Григорія Лепсверидзе (Григорія Лепса), Олександра Розембаума, Йосипа Кобзона. "Парк розваг" та "Час: далеке і близьке" також показували кліпи заборонених співаків. "Світ серіалу" транслював серіал "Багатство" за участю Олега Табакова, а "Сарафан" показував передачі "Фестиваль гумору "Юрмала" і "Фабрика сміху" за участю Юрія Гальцева, який теж внесено до Переліку.
Всього в цьому переліку 83 людини - це не тільки люди, які відкрито висловлювали антиукраїнську позицію і підтримку бойовикам, але і актори, які поставили свої підписи під листом "Діячі культури Росії - в підтримку позиції президента в Україні та Криму".
Представники телевізійного ринку вважають, що створення такого списку - невиправданий крок. "Жерар Депардьє, Валентин Гафт, Валентина Тализіна, Наталія Варлей - вони зіграли у величезній кількості фільмів ще до того, як щось там підписати. Якщо вони порушили закон України, повинні відповідати перед законом. Але це не привід скасовувати фільми. Тому що, яке відношення екранний образ має до нацбезпеки України, і чому з-за цього повинна страждати інша частина знімальної групи?", - висловив свою думку голова ради директорів компанії Star Media Влад Ряшин.
Втім, як зауважив голова Держкіно Пилип Іллєнко, заборона на показ, наприклад, Пореченкова і Охлобистіна ніхто навіть не намагався ніколи оскаржити, всі його підтримали.
Член Нацради Уляна Фещук погодилася, що, можливо, 83 людини - це занадто багато і перелік може бути скорочений. Але у Нацради немає повноважень змінити цей список. "Ми виконуємо рішення, які приймає Міністерство культури, СБУ або інші уповноважені органи", - говорить інший член регулятора Сергій Костинський.
Поки ж провайдерам тільки дали відстрочку на місяць для виконання цього рішення Нацради.
Провайдери поки не знають, чим замінити російські телеканали. Якщо виключити їх з сітки мовлення, то доведеться знизити плату в пакетах. Інакше вийде, що абоненти за свої гроші отримають ТВ-послугу в меншому обсязі.
Але знижувати тарифи провайдери не мають наміру, тому будуть шукати заміну. "Рішення прийнято тільки сьогодні (11 лютого, - ред.), тому поки не готові назвати якісь канали. Однак ми дуже розраховуємо на допомогу наших абонентів - ми оперативно організовуємо інтерактивний зв'язок з ними з метою отримати їх допомогу і пропозиції по питаннях їх телеканалам-кандидатам. У будь-якому випадку постараємося, щоб це були гідні заміни", - повідомили в прес-службі "Волі".
За словами представників "Волі", питома вага ліцензійних відрахувань за ці канали в собівартості конкретних пакетів не настільки великий, щоб істотно знизити її. "Однак після переговорів з дистриб'юторами щодо компенсацій за дострокові розірвання договорів (там, де вони передбачені), а також після закінчення робіт по заміні каналів, ми зможемо порахувати вартісний баланс, після чого приймемо остаточне рішення", - йдеться в повідомленні компанії.
"Дистриб'ютори вже 2 роки в курсі, що йде війна, а продовжують працювати з Росією як ні в чому не бувало", - обурюється Костинський.
Він вважає, що необхідно виходити з російського інформаційного простору і створювати власне або приводити в Україну європейські канали. "Є таке поняття як інформаційний суверенітет. Нам варто бути менш залежними від російського інформаційного простору і розвивати своє", - представник регулятора.
За його словами, є дистриб'ютори, які вже почали заводити в Україну європейські телеканали, а є ті, хто тягнуть до останнього. В якості позитивного прикладу чиновник наводить "Рекламну телевізійну групу".
Це дистриб'ютор іноземних телеканалів, який звернувся до Нацради з проханням надати підтримку та сприяння у налагодженні контактів з польськими телевізійниками. У відповідь на звернення Нацрада почав готувати листа до польського регулятору щодо можливості ретрансляції польських телеканалів на території України.