Лідер Радикальної партії Олег Ляшко сьогодні оголосив про вихід своєї фракції з коаліції і її перехід в опозицію до влади. За його словами, причиною цього є залучення до вчорашнього голосування за зміни до Конституції депутатів від "Опозиційного блоку". Тим часом, на думку деяких нардепів фракцій коаліції, реальною причиною такого кроку є підготовка генеральною прокуратурою низки кримінальних проваджень проти Ляшка і його соратників.
Сьогодні ввечері Олег Ляшко та 20 його однопартійців з Радикальної партії (РП) вийшли з будівлі Верховної Ради, зробили колективну фотографію на фоні парламенту і попрямували до ресторану "Старий рояль", що на вулиці Шовковичній.
- Йдете святкувати? - запитав у одного з депутатів журналіст РБК-Україна.
- Та куди там, нема чого святкувати, - виправдовувався той.
Повз пробіг Олег Ляшко, він поспішав вперед, щоб очолити колону разом із віце-прем'єром Валерієм Вощевським.
"Валерій Миколайович, я біг, щоб іти з вами", - сказав захекавшись Ляшко, і "радикали" всі разом звернули на Шовковичну.
Привід для посиденьок у них був серйозний - вдень вони з власної ініціативи вийшли з парламентської коаліції і перейшли в опозицію до влади.
Це при тому, що ще 25 серпня Ляшко говорив, що з коаліції не вийде, хіба що його звідти винесуть.
"Добровільно ми самі з коаліції не вийдемо, навіть, якщо нас будуть виносити звідти вперед ногами", - запевняв головний "радикал". Чому ж Ляшко так кардинально змінив свою позицію, та що це означає для парламентської більшості?
Нарада у Гройсмана
Перше засідання III сесії Верховної Ради було коротким. Спікер Володимир Гройсман відкрив засідання, депутати вшанували пам'ять трьох бійців Нацгвардії, що вчора загинули від вибуху гранати під будинком парламенту, після чого Гройсман закрив засідання і запросив представників фракцій на нараду до себе у кабінет.
За словами нардепа від РП Андрія Лозового, у спікера був присутній представник Президента у Верховній Раді Степан Кубів, віце-прем'єр Геннадій Зубко, від "Блоку Петра Порошенка" (БПП) - перший заступник голови фракції Ігор Кононенко, голова фракції "Народний фронт" (НФ) Максим Бурбак, та його заступник Вікторія Сюмар, голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк та його колеги Єгор Соболєв та Вікторія Войціцька, голова "Батьківщини" Юлія Тимошенко та її соратники Сергій Власенко і Андрій Кожемякін.
"Радикали" прийшли на нараду у повному складі, разом з Валерієм Вощевським і повідомили, що виходять з коаліції.
"Спочатку Степан Кубів намагався вмовити нас не виходити з коаліції, однак переконати нас йому не вдалося", - розповідає ще один соратник Ляшко, що був на зустрічі.
За словами заступника голови фракції РП Андрія Лозового, на зустрічі Березюк "дуже тепло висловився про співпрацю з нами і сказав, що те, що ми відмовляємося від всіх посад - це по-європейськи".
Після цього Ляшко публічно заявив, що "радикали" переходять у опозицію. Офіційна причина від лідера Радикальної партії - учорашнє голосування за зміни до Конституції, які спільно підтримали фракції БПП, "Народний фронт" та Опозиційного блоку. Про це він особисто довго розповідав журналістам у кулуарах парламенту.
Пропозиції та припущення
Цікаво, що ще вчора, за день до виходу Ляшка з коаліції, голова фракції БПП Юрій Луценко розповідав РБК-Україна, що Ляшко має бути задоволений своєю роллю у більшості, адже партнери фактично задовольнили його кадрові забаганки, а саме - віддали у відання РП Міністерство з питань екології.
"Віце-прем'єр Валерій Вощевський, за згодою прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, зараз фактично керує цим міністерством. В свою чергу Ляшко регулярно нахвалює голову уряду", - повідомив Луценко.
На жаль, сьогодні він був не такий відвертий і не став вдаватись у подробиці щодо того, яким чином Ляшка намагались залишити у коаліції, зазначивши лише, що головному "радикалу" "зробили цікаву пропозицію".
Натомість Ігор Кононенко зауважив, що БПП не робило Ляшку жодних пропозицій.
"Ніхто ніяких пропозицій Ляшку не робив. Він просто спробував вчора отримати політичні дивіденди за рахунок акції під парламентом, а в результаті отримав трагедію, по якій реально будуть відкриті кримінальні провадження. Зараз він просто хоче перекласти відповідальність і зробити хорошу міну при поганій грі. В такій ситуації щось йому пропонувати не було жодного сенсу", - розповів Кононенко РБК-Україна.
Водночас інший нардеп від БПП Сергій Лещенко припустив, що вийшовши з коаліції Ляшко зіграв на випередження.
"Генпрокуратура готує повідомлення про підозру віце-прем'єру від радикалів Вощевському. Крім того, є подання на депутата Лозового та готуються або вже готові - на Мосійчука та Лінька. Найкращий захист від кримінальних обвинувачень - з опозиції. Тепер Ляшко буде кричати, що це розправа над "ворогами режиму Порошенка", - написав Лещенко у себе в Facebook.
Мінус посади, плюс посади
"Радикали" вже заявили, що йдуть з усіх посад у владі. Зокрема, віце-премєр Валерій Вощевський повідомив, що йде з уряду. Щоправда в Кабміні заяви Вощевського ще не бачили.
"Я поки що чув виключно заяву Ляшка, як ми знаємо, в нас міністрів звільняє парламент. Тому почекаємо", - зазначив РБК-Україна Геннадій Зубко.
Крім того, за словами Ляшка, РП відмовляється від посад голів трьох парламентських комітетів, які вони отримали, як члени коаліції. Йдеться про Комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності (очолює Сергій Рибалка), Комітет з питань промислової політики та підприємництва (Віктор Галасюк) та Комітет з питань будівництва та ЖКХ (Сергій Скуратовський).
Натомість Ляшко буде наполягати на тому, щоб Радикальна партія отримала парламентські комітети, що згідно з Законом про регламент мають очолювати представники опозиції. Йдеться про комітет з питань бюджету, регламентний комітет, та комітет з питань свободи слова. Зараз їх очолюють представники БПП та "Народного фронту".
Нагадаємо, раніше коаліція відмовилася віддати ці комітети "Опозиційному блоку", який до сьогодні був єдиною офіційно опозиційною фракцією у Раді. Тепер "радикали" стверджують, що саме вони будуть справжньою опозицією.
Вихід Ляшко з коаліції фактично означає старт його кампанії на місцевих виборах. Адже тепер "радикали" на правах опозиціонерів зможуть досхочу критикувати владу. За словами Андрія Лозового, наразі рейтинг партії по Україні становить 9%, на виборах РП буде робити ставку на рідну для Ляшка Чернігівську область та Західну Україну.
Перехід Ляшка в опозицію ускладнить життя його союзникам з партії "Укроп" Геннадія Корбана. До останнього часу саме вони претендували на те, щоб зайняти нішу опозиційної політичної сили як альтернативи непопулярного на Заході та в Центрі "Опозиційного блоку". Тепер на цьому електоральному полі гратиме ще й РП, а об'єднання двох партій виглядає малоймовірним.
Криза коаліції
Які наслідки для коаліції матиме вихід з неї РП? Представники чотирьох фракцій більшості переконують - коаліція існуватиме доти, доки в ній буде не менше ніж 226 депутатів. Наразі фракції, що залишились в коаліції, разом нараховують 277 народних депутатів.
Після демаршу Ляшко нарада у Гройсмана продовжилась. Адже під питанням було чи залишиться у коаліції інша фракція, що вчора голосувала проти змін у Конституцію - "Самопоміч". Після майже п'яти годин переговорів у спікера соратники мера Львова зібрали засідання фракції, де прийняли рішення, що залишаються у більшості.
"Ми залишаємось, але наша умова - функціонування самої коаліції як коаліції. Наприклад, якщо в коаліції немає спільної думки, тоді вона шукається шляхом переконань. Якщо цієї думки немає, і коаліціант, в якого більше провладних функцій, починає шукати голоси в "Опозиційному блоці", і "Опозиційний блок" голосує за життєво важливі функції в державі, це неприпустимо", - пояснив РБК-Україна голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк.
Співпрацею із "Самопоміччю" в БПП наразі задоволені. Кажуть, все взагалі було б чудово, якби не розбіжності в питаннях Конституції.
"Я вважаю, що "Самопоміч", не зважаючи на їх особливу позицію по Конституції, досить продуктивно працювала, і в нас як правило завжди збігалися думки щодо економічного блоку, щодо пакету реформ. Тому я не бачу проблеми від подальшої співпраці в цьому напрямку", - підкреслив Ігор Кононенко.
Не планує виходити із коаліції і "Батьківщина". "Ми вважаємо, що розвал коаліції сьогодні на руку Москві", - заявив РБК-Україні нардеп Іван Крулько.
В "Батьківщині" запевняють, що точно залишаться в коаліції, якщо до неї не долучиться "Опозиційний блок".
Водночас Сергій Лещенко вважає, що фракція Тимошенко не виходить із коаліції для того, щоб не дратувати США.
"Думаю, що для Тимошенко це надто ризиковано. Її звинуватять в тому, що вона розвалює демократичну коаліцію. Тим більше вона у Вашингтон нещодавно їздила, побачила, що до неї ставляться вже не дуже тепло", - зазначив Лещенко.
Водночас у БПП запевняють, що навіть якщо коаліція розвалиться, то нічого страшного не станеться, бо дуже швидко можна буде утворити нову.
"Ми візьмемо ще фракцію Яценюка і тих п'ять депутатів, яких виключили із "Самопомочі", ось і маєте нову коаліцію", - оптимістично припустив один з нардепів БПП, що попросив не згадувати його імені.
У БПП також підкреслили, що "ніякого "Опозиційного блоку" у новій коаліції не буде".
Нагадаємо, у випадку розпаду коаліції у депутатів буде 30 днів на укладання нової коаліційної угоди. Якщо ж цього не станеться, Президент отримає право розпустити Раду.
Схоже Петру Порошенко у будь якому випадку вдасться зберегти лояльну до себе коаліцію у Верховній Раді, однак, голосування за зміни до Конституції у першому читанні чітко продемонстрували - зараз у парламенті немає 300 голосів, необхідних для остаточного затвердження змін до Основного закону. А, згідно Мінських домовленостей, їх необхідно затвердити до кінця року. Для того, щоб вирішити цю математично-політичну задачу, у Порошенка залишилось трохи менше чотирьох місяців.