- Коли будете проходити, хрест зніміть, - каже охоронець на рамці, через яку проходить священик. - Тому що буде пищати. 11.00 ранку, переддень 1028-річчя Хрещення Русі. Центр Києва паралізований. Автобуси один за іншим підвозять вірян з регіонів, які вирішили приїхати помолитися на Володимирській гірці в Києві.
- Коли будете проходити, хрест зніміть, - каже охоронець на рамці, через яку проходить священик. - Бо буде пищати.
11.00 ранку, переддень 1028-річчя Хрещення Русі. Центр Києва паралізований. Автобуси один за іншим підвозять вірян з регіонів, які вирішили приїхати помолитися на Володимирській гірці в Києві.
Перед входом на Європейську площу встановлено близько 20 рамок. Через інформацію про можливі провокації і навіть теракти, правоохоронці вирішили посилити заходи безпеки. Перевіряли особисті речі, але не у всіх. Однак, на захід могли потрапити тільки громадяни України - за паспортом.
Сотні парафіян вишикувалися перед рамками. Співали "Богородице Діво", "Боже помилуй". Без упину молилися. На грудях - ікони із зображеннями різних святих. Контингент найрізноманіший - жінки зрілого і старшого віку, молодь і навіть діти.
"Ми приїхали молитися за мир. Їх батько вже два роки в АТО", - киваючи на онуків, каже жінка з Сумської області.
Пояснює, в ході участь не брали, але, все одно вирішили приїхати до Києва.
Не йшов хресним ходом і священник Микола з Літинської парафії УПЦ МП у Вінницькій області. Пояснює: "У нас була служба". Та додає, що до хресного ходу долучалися ті священики, через парафії яких рухалася процесія.
Тим часом з двох сторін Європейської площі сформували дві колони вірян – тих, хто прийшов з Святогірської лаври (Донецька область) і тих, хто рухався з Почаївської лаври (Тернопільська область). Пізніше колони об’єдналися біля Українського дому.
- А ви з якого приходу? - запитує неголений чоловік років 50-ти у жінки, яка стоїть неподалік від голови однієї з колон.
- З Києва, - відповідає та.
- Чому Ви стали на початок колони? Тут стоять лише ті, хто йшли з Почаєва.
- Так, я теж два дні йшла. З Почаєва до Шумська, - пояснює вона, але обіцяє відійти подалі.
Підходять парафіяни з Сумщини. З журналістами спілкуватися відмовляються. "Виключено. Ми не даємо коментарів", - каже одна з літніх жінок і відходить подалі.
"Геїв охороняли, а хресний хід не пропустили"
Напередодні представники ОУН заявляли, що зроблять все можливе, щоб "московська хода" у центрі Києва не пройшла. Щоб убезпечити паломників, поліція запропонувала їм компроміс – з-під Києва у центр міста їх відвезли на автобусах. Проте дозволили пройти пішки з Володимирської гірки до Києво-Печерської лаври. Представників ОУН поруч з процесією видно не було.
"Ми все, що могли, вже зробили. Наша пресвята влада, яка називає себе українською, міліція, яка вважає себе патріотом, зробила все для того, щоб представники окупаційних сил організували свій мітинг, який вони лицемірно назвали Хресною ходою. Оскільки проти нашої міліції, як показав досвід Януковича, без великого натовпу нічого не зробиш, то ми просто дивимося, як тут вони почувають себе у нашому місті. Якщо вони десь рипнуться, ми, звичайно, будемо протидіяти», - пояснив один з активістів, представник громадського руху "Новий Вогонь" Дмитро Різніченко. Він пов'язав собі на плечі червоно-чорний прапор українських націоналістів. Каже, що мав ще бути мегафон і невелике лезо, але їх відібрали на рамках пропуску. Через кілька хвилин до хлопця підходять представники поліції. Відводять убік на розмову.
"Жаліються люди. Кажуть, що можуть бути провокації", - пояснюють причину затримання поліцейські.
Кияни літнього віку Валерій і Тетяна не соромляться, що вони парафіяни УПЦ МП і пояснюють, що теж прийшли помолитися за мир в Україні та за представників української влади. "Щоб у наших правителів з'явився розум", - з обуренням каже чоловік.
"Скільки мільярдів вивезли в офшори, в той час як люди б'ються за сміття", - додає він. Чоловік обурюється і через те, що правоохоронці не дозволили Хресній ході пройтися через місто. "Геїв охороняли, а хресний хід не пропустили", - каже Валерій.
Поки правоохоронці стежили, щоб на процесію не напали націоналісти, організатори молебню слідкували за віруючими. До жінки, яка несла в руках ікону з зображенням імператора Миколи II, священник підійшов і чемно попросив заховати її. "Сьогодні не годиться", - коротко пояснив він.
Між тим керівник Нацполіції Хатія Деканоїдзе в компанії поліцейських на своїх двох спостерігала за процесом з Європейської площі. "Поки все нормально. Провокацій якихось серйозних немає ", - прокоментувала вона ситуацію РБК-Україна.
"Потім вони (віряни - ред.) підуть у Лавру. Ми будемо жорстко супроводжувати, щоб не допустити якісь провокаційні моменти", - розповідає про плани поліції і ховається в затінок біля готелю "Дніпро".
Ідіть молитися!
З вулиці Грушевського в напрямку Європейської площі вишикувалася східна колона, що 3 липня вийшла зі Святогірської лаври на Донеччині. Люди моляться і б'ють поклони перед іконою Божої матері, яку принесли з собою з Лаври. Цілують руку настоятелю Святогірської лаври владиці Арсенію.
Говорити з журналістами навідріз відмовляються. Заперечно хитають головою і йдуть далі.
- За що приїхали молитися? - запитує кореспондент РБК-Україна в священика, що разом з парафіянами вирушив у напрямку Європейської площі для возз'єднання з колоною, що прийшла в Київ з Почаївської Лаври.
- За єднання, - відповідає священик з довгою бородою з Добропілля, що в Донецькій області.
- Між ким? Українцями чи всіма руськими народами? - запитує кореспондент РБК-Україна.
- Ви - провокатор. Ідіть молитися!, - вклинюються в розмову парафіянки.
- Треба в першу чергу з Богом, - каже священик. - а Ви не з «5 каналу»?
- Ні, а що? - відповідає кореспондент РБК-Україна.
- Він - брехливий, - кричать жінки з натовпу.
На питання, як його звуть, реагує досить дивно, як представник духовенства.
- Я з дівчатами на площі не знайомлюся, - посміхаючись відповідає він і йде далі.
Віруючі зустрічали ікони з Почаївської та Святогірської лавр зі сльозами на очах. "Нас переповнює щастя", - пояснює причину своїх сліз одна з учасниць ходи.
До самого пам'ятника Володимиру пропускали не всіх, а тільки тих парафіян, які пройшли всю дистанцію до столиці. Сценарій молебню нагадував світський захід, які зазвичай відбуваються з участю вищих посадових осіб. Віряни залишилися за металевим парканчиком, а все духовенство на чолі з настоятелем УПЦ МП митрополитом Онуфрієм, правило службу. Неподалік від Онуфрія весь час стояли нардепи від «Опозиційного блоку» Юрій Бойко, Вадим Новинський, Нестор Шуфрич і позафракційний Андрій Деркач.
А ось керівництво країни запрошення організаторів хресного ходу відвідати їх молебень проігнорувало. На Володимирську гірку президент Петро Порошенко, прем'єр Володимир Гройсман і спікер Верховної Ради Андрій Парубій прийдуть завтра вранці. Вони відвідають молебень УПЦ КП.
- Де ти труси загубила? - Запитує кореспондента РБК-Україна, яка прийшла на Володимирську гірку в шортах, один із священиків, поки триває молебень.
- Я ж не в церкві, - відповідаю.
- Покайтеся! Це ще більше, ніж храм, - відповідає той і сміється.
"Це їхні проблеми, що не прийшли", - пояснює РБК-Україна речник відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП отець Миколай Данилевич, коли колона вже починає рухатися від Володимирської гірки до Києво-Печерської лаври. У натовпі страшна тиснява. Охоронці нардепів Юрія Бойка і Вадима Новинського просто розштовхували вірян, щоб ті не заважали їм пройти. Колона з понад десяти тисяч парафіян рухалася повільно. Коли люди, які йшли на чолі колони дісталися до Києво-Печерської лаври, ті, що замикали ходу, тільки почали підніматися по вулиці Грушевського.
Фото: Глава УПЦ МП Митрополит Онуфрій
- Це - цирк, - говорить один з вірян іншому, коли обидва проходили повз будинок уряду.
Обійшлося без сутичок. Хоча в УПЦ МП ще вчора отримували повідомлення про можливі провокації.
- Ще вчора була інформація, що триста чоловік мали влитися в нашу колону, а потім побитися з "Правим сектором" біля лаври і втекти всередину, щоб міліція там зробила зачистку, - розповів один із священиків УПЦ МП.
Увечері глава МВС Арсен Аваков повідомив про те, що поліцейські затримали шість осіб.