ua en ru

Рада і вибори в Києві: 7 тис. мітингульників, провал голосування і чергова парламентська криза (фото, відео)

Автор: RBC.UA
Тема проведення виборів у Києві є безумовно найгарячішою в поточному політичному житті України. І влада, і опозиція, і ситуативні сателіти виразно розуміють, що вибори в Києві - це щось більше, ніж питання місцевого самоврядування. Це питання здатності опозиційних сил переламати переможний хід Партії регіонів на різноманітних виборах - починаючи з президентських у 2010 р. і закінчуючи парламентськими у 2012 р.

Тема проведення виборів у Києві є безумовно найгарячішою в поточному політичному житті України. І влада, і опозиція, і ситуативні сателіти виразно розуміють, що вибори в Києві - це щось більше, ніж питання місцевого самоврядування. Це питання здатності опозиційних сил переламати переможний хід Партії регіонів на різноманітних виборах - починаючи з президентських у 2010 р. і закінчуючи парламентськими у 2012 р.

Опозиційні партії "Батьківщина", "Свобода" і "Удар" заздалегідь анонсували акцію протесту проти відмови ПР голосувати за призначення виборів в Києві під стінами парламенту на сьогоднішній день. Відома теза депутата з "Батьківщини" Андрія Пишного про те, що Партія регіонів "визнає лише одну політичну валюту - людей на вулицях". І хоча українці вже встигли дещо звикнути до всіляких закликів взяти участь в опозиційних акціях протесту, сьогодні під стінами Верховної Ради зібралося близько 7 тис. осіб. Принаймні, стільки протестувальників було в пік мітингу, потім їх стало істотно менше. На даний момент мітинг завершено.

Читайте також: Рада провалила голосування про призначення виборів у Києві, президія зайнята опозицією (фото, відео)

Окрім опозиційних мітингувальників, біля будівлі Верховної Ради зібралися більше 2 тис. демонстрантів без партійної символіки і будь-яких впізнавальних знаків. Перед ними була споруджена невелика сцена з гаслом "Молодь - за Європу - за ЄС". Основна маса демонстрантів - молоді люди у віці від 18 до 22 років. На питання, з якого приводу проходить акція, учасники відповідали: "За Європу". Україна бачила і не таке застосування сучасних політтехнологій.

Фотогалерея "Опозиція блокує Раду 2 квітня 2013 р."

Проте почала сьогоднішнє засідання Рада зовсім не з питання виборів у Києві. Тактика перенесення розгляду цього питання вже і раніше застосовувалася спікером Володимиром Рибаком. Мабуть, цей технічний момент розрахований на те, щоб розглянути всі інші питання порядку денного до того, як буде заблокована трибуна, що є цілком передбаченою дією з боку опозиції. Отже, спочатку парламент відхилив законопроект №1063, ініційований лідером Комуністичної партії Петром Симоненко, яким пропонувалося скасувати в Україні пенсійну реформу. "За" проект закону проголосували 220 нардепів при мінімально необхідних 226.

Читайте також: Парламент відмовився відміняти пенсійну реформу (відео)

Голова регламентного комітету регіонал Володимир Макеєнко відразу розкрив усі карти: ПР голосувати за проведення виборів в Києві не буде до рішення Конституційного суду. Ще один регіонал Володимир Олійник, один з найактивніших спікерів Партії регіонів останнім часом, підтвердив заяви Макеєнка: ПР призначати вибори в Києві не збирається. Так що інтриги не вийшло.

Отже, Верховна Рада не змогла прийняти в другому читанні проект постанови № 1030 про призначення виборів мера Києва і депутатів Київради на 2 червня 2013 р. "За" проголосували 209 народних депутатів з мінімально необхідних 226. "За" проголосували 3 нардепи від Партії регіонів, 91 - від "Батьківщини", 41 - від "Удару", 36 - від "Свободи", 21 - від КПУ і 17 позафракційних. Утрималися 77 народних депутатів, не голосували 119 нардепів, проти був 1 нардеп. Ймовірно, статистична розкладка голосування підштовхне опозиціонерів почати черговий етап розмов про те, що більшості у ПР в парламенті немає і опозиція майже вже контролює Раду.

Читайте також: Акції під Радою - опозиція вимагає виборів у Києві (оновлюється, фото, відео)

Після голосування Рада пішла на півгодинну перерву на вимогу лідера фракції "Свобода" Олега Тягнибока і лідера фракції "Батьківщина" Арсенія Яценюка. В цей час опозиційні депутати заблокували трибуну і президію парламенту, що продовжувалося до 18:00. Переговори про розблокування продовжаться завтра о 9:30. Опозиція вимагає призначення виборів у Києві, скасування пенсійної реформи і відставки Кабміну.

Одну з найцікавіших заяв сьогоднішнього дня вже надвечір зробив глава фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. Він сказав, що парламент в нинішньому форматі недієздатний. У цій ситуації, можливо, треба звернутися до народу і запитати, чи потрібний такий парламент і чи вибирати його на мажоритарній основі. Таким чином, Єфремов не виключає винесення на референдум питання розпуску парламенту. Отже, вимагаюча виборів у Києві і відставки Кабміну опозиція завтра знаходитиме спільну мову з регіоналами, що фактично вже погодилися на перевибори.

Зазначимо, що мітинг для деяких депутатів був не настільки мирним, як їм би того хотілося. Зокрема, нардепи від ПР Ірина Горіна, Юлія Льовочкіна, Ірина Бережна та радник Президента Марина Ставнійчук постраждали від того, що в них кидали сніжки мітингувальники. Крім того, дісталося батькові і синові Табаловим та деяким іншим нардепам.