Рада провалила голосування про призначення виборів у Києві, президія зайнята опозицією (фото, відео)
Верховна Рада України (ВР) не змогла прийняти у другому читанні проект постанови № 1030 про призначення виборів мера Києва і депутатів Київради на 2 червня 2013 р. "За" проголосували 209 народних депутатів з мінімально необхідних 226.
"За" проголосували 3 нардепа від Партії регіонів, 91 - від "Батьківщини", 41 - від "Удару", 36 - від "Свободи", 21 - від КПУ і 17 позафракційних.
Утрималися 77 народних депутатів, не голосували 119 нардепів, проти був 1 нардеп.
Відзначимо, опозиція вимагала провести сигнальне голосування, щоб була можливість спрогнозувати результат голосування, проте спікер ВР Володимир Рибак це прохання проігнорував.
Крім того, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, нардеп від КПУ Ольга Михайленко заявила, що до другого читання до проекту постанови не було подано жодної поправки. Також вона зазначила, що комітет планував розглянути це питання на засіданні завтра, 3 квітня.
Після голосування Рада пішла на півгодинну перерву на вимогу тягнибока та Яценюка. У перерві декілька депутатів від опозиції оточили трибуну. Депутат Володимир Ар'єв у своєму Facebook написав: "Вирішили самі блокувати, не чекати рішення керівників. Це наш Київ!". Лідери фракцій тим часом проводять голосування у спікера. Опозиційні депутати зайняли також президію Верховної Ради. У кріслі спікера ВР Володимира Рибака розташувався Олександр Бригинець, окрім нього в президії - Володимир Ар'єв, Андрій Павловський, Андрій Парубій. За трибуною стояла Олександра Кужель, біля неї ще близько 15 опозиційних депутатів. Лідер фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк провів нараду з нардепами біля парламентської трибуни. Депутати від "Свободи" і "Удару" радилися зі своїми лідерами на своїх робочих місцях. Після цього депутати з "Батьківщини" залишили сесійну залу, але 7 нардепів продовжують блокувати президію і трибуну. Варто зазначити, що фракція КПУ практично у повному складі знаходиться на своїх місцях, проте депутатів від Партії регіонів в залі небагато.
Під час обговорення питання нардеп від КПУ Сергій Гордієнко заявив, що фракція КПУ має намір голосувати за призначення виборів мера Києва і депутатів Київради на 2 червня 2013 р. "Мені подзвонили студенти з Полтави, яких привезли на мітинг на підтримку призначення виборів мера Києва на 2 червня і пообіцяли заплатити їм по 200 грн. Давайте приймемо цю постанову і відпустимо дітей. Ми будемо голосувати за постанову", - заявив Гордієнко.
У кулуарах голова регламентного комітету ВР Володимир Макеєнко заявив, що Верховна Рада може повернутися до розгляду питання про призначення дати виборів у Києві, однак фракція Партії регіонів не має наміру підтримувати таке рішення.
"Повернутися до цього питання, відповідно до регламенту, можна. Але за це повинна проголосувати Верховна Рада ... ВР повинна дати 226 голосів ... але фракція Партії регіонів ... голосуватиме після рішення конституційного суду", - заявив Макеєнко.
Він пояснив, що це пов'язано з тим, що свого часу опозиція наполягла на проведенні дострокових парламентських виборів і висувала Турчинов на посаду мера Києва. Тоді, за словами Макеєнка, був створений прецедент порушення Конституції, і вийти зі сформованої ситуації без рішенні Конституційного суду не можна.
Раніше про те, що депутати від ПР не голосуватимуть за призначення дати виборів мера Києва і депутатів Київради повідомив нардеп від ПР Володимир Олійник. Таке рішення було ухвалене на засіданні фракції Партії регіонів.
Читайте також: Опозиція вимагає виборів в Києві
Нагадаємо, Рада 21 березня прийняла в першому читанні проект постанови про призначення виборів мера Києва і депутатів Київради на 2 червня 2013 р. Сьогодні останній день, коли депутати можуть затвердити дату виборів 2 червня. Проте ПР затягує час. Раніше регіонали погодилися голосувати за проект постанови № 1030 про призначення виборів мера Києва і депутатів Київради на 2 червня 2013 р. тільки в першому читанні. Крім того, депутати від ПР звернулися до Конституційного суду, щоб той розтлумачив спірні питання. КСУ розглядає подібні справи за 2-3 місяці.
Розгляд питання про призначення виборів мера Києва було однією з умов опозиції для розблокування роботи парламенту. Арсеній Яценюк раніше заявляв, що опозиція погодилася голосувати за постанову в першому читанні лише тому, що регіонали обіцяли розглянути питання в домовлені строки.
Щоб натиснути на ПР, опозиція два тижні закликала киян прийти 2 квітня 2013 р. під будівлю Верховної Ради України, "щоб відстояти своє право обирати міську владу і змусити Партію регіонів призначити вибори в Києві". Вранці біля будівлі парламенту зібралося близько 7 тис. киян. Мітинг продовжується і зараз.
Читайте також: ПР не голосуватиме за призначення дати виборів в Києві
Вчора профільний комітет ВР заявив, що провести вибори 2 червня 2013 р. не є реальним, оскільки постанова про призначення виборів у Києві набирає чинності з дня його опублікування в офіційному виданні. При голосуванні за проект 2 або 4 квітня, постанова набирає чинності не раніше 3 або 5 квітня відповідно. Таким чином, порушуються норми закону "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів", яким передбачено, що чергові та позачергові місцеві вибори призначаються не пізніше, ніж за 60 днів до дня виборів.
Повноваження попереднього мера Леоніда Черновецького Київрада достроково припинила у липні 2012 р. З тих пір йдуть дискусії про вибори нового мера, проте парламент не поспішає призначати вибори. Найактивнішу позицію тут займає партія "Удар". У грудні 2012 р. "Удар" зареєстрував у парламенті проект постанови про призначення на 2 червня 2013 року виборів мера Києва і Київради.
Читайте також: Рада в першому читанні підтримала проведення виборів в Києві 2 травня
Проте опозиційні партії поки не можуть погодити кандидатуру єдиного кандидата на посаду мера столиці. Передбачалося, що ним стане Віталій Кличко, проте він поки не поспішає. Це породжує сумніви в здатності опозиції домовитися.