Конституція України вимагає удосконалення, вважає народний депутат від "Нашої України", постійний представник Президента у Верховній Раді Роман Зварич. За його словами, Верховна Рада поквапилася, утворюючи парламентську конституційну комісію. "Всі депутати знали, що Віктор Ющенко неодноразово говорив про його ініціативу створити на рівні Президента України міжгалузеву конституційну комісію з метою доопрацювання Конституції України", - цитує його слова прес-служба "Нашої України".
Р.Зварич висловив надію, що ініціатива "антикризової коаліції" створити альтернативну конституційну комісію в парламенті є певним ентузіазмом з боку депутатів узятися за роботу над доопрацюванням Конституцій. "Але чомусь вкрадається думка, що це було зроблено в парламенті для того, щоб показати главі держави, що у них немає бажання співпрацювати по лінії удосконалення Конституції, як він це неодноразово пропонував", - відзначив він.
Нагадаємо, що вчора на урочистому засіданні Вченої ради Львівського національного університету Президент Віктор Ющенко акцентував на необхідності створення єдиної конституційної комісії, до складу якої увійшли представники від різних гілок влади і громадськості.
Варто відзначити, що в даний час в парламенті створена Тимчасова слідча комісія, яка займається змінами до Основного закону і законами, які кореспондуються з Конституцією. Глава ВР Олександр Мороз раніше відзначав, що документи розглядатимуться "за всіма процедурами, які передбачені при розгляді Конституції і вноситимуться на розгляд парламенту". За словами голови ВР, "це ж стосується і розгляду тих законів, які тісно пов'язані з Конституцією". О.Мороз підкреслив, що така робота має перспективу при залученні всіх гілок влади.
О.Мороз відкинув тезу про те, що у Президента відбираються повноваження. "Здійснюються приведені у відповідність з Конституцією правовідносини, передусім, у вищих ешелонах влади. Це приведення у відповідність, а не відбирання повноважень", - сказав він.
На думку О.Мороза, стратегічним напрямом є продовження політреформи, яке повинне бути реалізоване в змінах до Конституції щодо місцевого самоврядування, надання органам місцевого самоврядування вищого статусу, прав, можливостей фінансових організаційних, економічних, для того, щоб вони могли бути повноважними представниками влади від народу.
За зміни до КУ раніше висловлювався і прем'єр Віктор Янукович. Зокрема, після ухвалення закону про Кабмін він сказав, що Україні потрібне удосконалення Конституції найближчими роками. "Ми зараз відчуваємо недоліки (конституційної реформи) - президент, голова Верховної Ради, народні депутати, судова влада. Ми вважаємо, що удосконалення Конституції - це шлях, через який проходитимемо найближчими роками", - сказав В.Янукович.
Україна перейшла з президентсько-парламентської на парламентсько-президентську форму правління 1 січня ц.р. Це стало можливим завдяки набуттю чинності змін до Конституції, прийнятих Верховною Радою в період президентських виборів 8 грудня 2004 р. як компроміс між прихильниками головних кандидатів, - Віктора Ющенка і Віктора Януковича. Наслідком домовленостей стало голосування відразу по двох законах - за зміни до Конституції і за зміни в закон про вибори Президента, що дозволило врегулювати завершення президентських виборів.
Скасувати політреформу в Україні намагалися кілька разів. Проте, попри всі судові позови, Конституційний суд України виніс свою постанову. Так, 13 вересня 2005 р. КСУ назвав проект закону "Про внесення змін до Конституції України" (тобто про політреформу) таким, який відповідає Головному закону країни.